57. ZFF Soutěžte o volnou akreditaci

„U Pipi je to senzační! Můžeme dělat to, co se doma nesmí,“ nadšeně prohlašuje jeden z kamarádů nejslavnější zrzavé rebelky Pipi Dlouhé punčochy. Jak moc senzační to u ní doma je a co všechno za lumpárny bude provádět její parta, si mohou diváci připomenout na letošním 57. ročníku Zlín Film Festivalu. A nejen to. Kromě filmových adaptací knih švédské spisovatelky Astrid Lindgren přivezou organizátoři festivalu do Zlína dalších 30 celovečerních švédských filmů pro děti a mládež.

Jak je důležité míti Pipi Dlouhou punčochu aneb Dny švédské kinematografie

Hlavním impulsem pro výběr této skandinávské země bylo důležité výročí v oblasti tvorby pro děti a mládež. V roce 2017 uplyne 110 let od narození světově uznávané a všem známé spisovatelky literatury pro děti Astrid Lindgren. Kdo by neznal neuvěřitelné výpravy Pipi Dlouhé punčochy, dobrodružný příběh Ronja, dcera loupežníka či napínavé vyšetřování malého detektiva Kalleho Blomkvista. Filmové adaptace nejen těchto románů přinese samostatná sekce věnovaná jejich slavné autorce.

Švédsko patří mezi země, které jsou velmi produktivní v tvorbě pro děti a mládež, s níž slaví mnoho úspěchů i na mezinárodních festivalech. Dvě další minisekce budou obsahovat tematicky i časově různorodý výběr dětských a mládežnických filmů. Jedním z nejslavnějších je rané dílo celosvětově známého režiséra Lasseho Hallströma Můj život jako pes z roku 1985. Melancholický pohled na dětství malého Ingemara, jeho první lásku, rodinné strasti i veselé chvíle života na vesnici přinesl Švédsku i nominaci na Oscara. Půvaby venkova a švédské krajiny ukáží filmy jako např. letní příběh o přátelství dvou dětí Hugo a Josefína (1967) či emotivní Elina (2002) o nelehké situaci finské menšiny ve Švédsku v 50. letech 20. století.

mládežnické sekci si připomeneme kritiky opěvovaný debut Lukase Moodyssona Láska je láska (1998) o dvou zcela rozdílných dívkách a jejich vztahu, který naruší atmosféru společnosti kolem nich. O své zážitky z válečného Libanonu a následovně z nového domova ve Švédsku se s diváky podělí talentovaný režisér a scénárista Josef Fares v dramatu Zozo (2005). Řadu festivalových cen, včetně Zlatého střevíčku za nejlepší film pro mládež na zlínském festivalu, posbíralo drama Sebbe (2010) o stejnojmenném patnáctiletém outsiderovi, který hledá únik z těžké sociální rodinné situace a neustálé šikany ve škole. Odlehčenou náladu přinese hořko-sladká komedie Šimonův vesmír (2010) s Billem Skarsgårdem v hlavní roli mladíka trpícího Aspergerovým syndromem.

Pro starší diváky a filmové nadšence je určena sekce zvaná Dítě ve filmech klasiků, ve které neopomineme ani jednoho z nejuznávanějších režisérů světového filmu Ingmara Bergmana a jeho částečně autobiografickou tříhodinovou ságu z počátku 20. století Fanny a Alexander (1982), za kterou si režisér vysloužil svého prvního Oscara. Jak se podařilo filmově zpracovat literární Bergmanovy vzpomínky na dětství, mohou diváci posoudit ve filmu jeho syna Daniela Bergmana Nedělňátka (1992). Výjimečný filmový styl Roye Anderssona představíme v jeho debutu Švédská lovestory (1970), milostném příběhu mezi patnáctiletým Pärem a třináctiletou Annikou.

Ve výběru pro švédské filmové dny nesmíme zapomenout ani na animované filmy pro děti, a to konkrétně na dvě jména. Od režiséra, ilustrátora a animátora Pera Åhlina uvedeme celovečerní snímky Zlodějské strašidlo (1974), kombinaci hrané akce a animace o neobvyklé výpravě oživlých hraček, a také na Cestu do Melonie (1989), dobrodružný fantazy snímek volně inspirovaný Shakespearovou Bouří. Do Åhlinovy filmografie náleží i spolupráce na středometrážních animacích pro nejmenší Malý duch Laban (2007) a Malá Anna a její vysoký strýc (2012). Tyto snímky uvede ve Zlíně osobně za všechny režiséry jedna z nich, režisérka Alicja Jaworski-Björk, která zasedne v porotě pro animovaný film.

Alicja Jaworski samozřejmě nebude jediným švédským hostem 57. Zlín Film Festivalu. Do křesla hlavní poroty usedne např. režisérka Catti Edfeldt. Tato výjimečná žena mnoha filmových profesí uvede i další švédské filmy, zejména v sekci Astrid Lindgren. Jako asistentka režie spolupracovala například na filmu Ronja, dcera loupežníka, jako herečka se představila ve filmu i v seriálu Děti z Bullerbynu.

Soutěž o akreditaci pro 2 osoby

Pokud míříte nebo přemýšlíte, že byste navštívili 57. ročník Zlín Filmového Festivalu, tak zkuste štěstí a můžete získat akreditaci pro 2 osoby po celou dobu festivalu.

  • Co můžete s akreditací vidět nebo navštívit? Každý den až 3 filmy a koncert!
  • Co musíte udělat? Stačí odpovědět správně na 7 šťastných otázek.
  • A co potom? Poslat správné odpovědi na mail sverige.cz@gmail.com a do předmětu napsat „ZFF akreditace
  • Termín? Do 23. dubna do 23:59 hod. V pondělí 24. dubna vyhlásím na stránkách Sverige.cz vylosovaného vítěze ze správných odpovědí.

Pojďme tedy na to. Nebude to nic složitého a pro milovníky švédské kinematografie, Astrid Lindgren a filmové fanoušky vůbec, to bude určitě hračka.

Soutěžní otázky

  1. Jak se jmenuje otec Ronji, dcery loupežníka.
  2. V jakém městě se narodila Astrid Lindgren.
  3. Jak se jmenu Emilova sestra z Emil i Lönneberga (Emil Neplecha).
  4. Jak se jmenuje dětská filmová představitelka Pipi Dlouhé punčochy.
  5. Jak se jmenuje země kam po smrti odejdou hrdinové filmové a knižní pohádky Bratři Lví srdce (Bröderna Lejonhjärta).
  6. Kdy vznikl projekt Salon filmových kalepek, který je nedílnou součástí Zlín Film Festivalu.
  7. Jak se jmenuje medvídek na obrázku a co musí jíst, aby byl silný, nejsilnější na světě.

Jako správnou odpověď pochopitelně uznávám jak švédské, tak také české nebo slovenské názvy a jména.

Nápověda: Správné odpovědi najdete na webu Sverige.cz, tak i na stránkách Zlín Film Festivalu a kdo potřebuje další nápovědu, tak může „gůůglit“…

Nyní mi už nezbyte nic jiného, než vám držet palce při losování, protože správné odpovědi přeci všichni už teď víte!

Přeji fajný a klidný víkend ze Skandinávie (mimochodem, před chvíli sněžilo…)
Pavel

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *