Rady a tipy na cesty: Zima | Vinter

Pokud pojedete do Švédska automobilem, tak je dobré si uvědomit, že zdejší zima, hustota osídlení a mnoho dalších faktorů je jiných než ve střední Evropě. Proto si vám dovoluji napsat pár doporučení, které mám z vlastních zkušeností.

Jízda autem

Je pochopitelně rozdíl mezi jižním Švédskem, které bych počasím přirovnal k tomu co znáte z domova a severem Švédska, kde je zima skutečnou zimou, takže se budu zaměřovat na ty extrémnější situace.

Jízda autem bez pár maličkostí se pro vás může stát noční můrou...
Jízda autem bez pár maličkostí se pro vás může stát noční můrou…

 

 • Mínusové teploty hluboko pod bodem mrazu, jsou po většinu zimy naprosto normální, tím myslím teploty -20 či -30 stupňů a na úplném severu i teploty kolem -40.
 • Neriskujte jízdu na starších zimních pneumatikách. Zdejší cesty jsou většinou nesolené!
 • Čím severněji jste tím je hustota osídlení menší a benzínové pumpy a města jsou od sebe vzdáleny desítky kilometrů. Nečekejte nikdy s tankováním.
 • O teplém oblečení, případně dece psát asi nemusím. Jenom v trenýrkách by jste v zimě asi na tak dalekou cestu nevyrazili…
 • Rovněž je dobré mít sebou dostatek tekutin a jídla.
 • V případě, že se vám podaří zapadnout, tak moje zkušenost je, že místní jsou více než ochotní a dočkáte se pomoci dříve než by jste čekali. Traktory a stavební stroje, které se přes zimu podílejí na odklízení sněhu jsou ”na každém kroku”. Proto určitě musíte mít sebou tažné lano.
 • Díky opravdu mrazivým nocím i dnům je dobré mít také sebou startovací kabely. Zdejší teploty dají opravdu vaší baterce pořádně zabrat.
 • Pravidelně odpočívejte, víc než jste zvyklí. Větší část dne bývá tma a v kombinaci s opravdu bílým sněhem to je docela nápor na oči. Nepodceňujte to!
 • Když jsou větší přínosy sněhu, tak se losům a sobům v lese špatně pohybuje a tak často zavítají na silnice, dálnice nevyjímaje. Srážka se srnkou či kancem je proti srážce s losem opravdu legrace. Při větších rychlostech bývají takové srážky s tragickými konci dost časté.
 • Sněhové řetězy zde snad ani psát nemusím, co…?
Nezlekněte se. Sněžné skútry jsou zde naprosto běžné a čím severněji, tím asi víc než potřebné. Někde vás mohou předjet na silnici. Někde kolem vás prosviští po souběžné cestě, které jsou skoro všude.
Nezlekněte se. Sněžné skútry jsou zde naprosto běžné a čím severněji, tím asi víc než potřebné. Někde vás mohou předjet na silnici. Někde kolem vás prosviští po souběžné cestě, které jsou skoro všude. Zdroj imagebank.sweden.se, autor Mikko Nikkinen.

 

Bezpečnost

V zimě je po většinu dne tma a tak myslete na to, že:

 • hůř uvidíte ostatní,
 • hůř uvidí ostatní vás.

Žluté reflexní vesty má asi většina s vás spojena s úklidovými četami, stavebními dělníky či s povinnou výbavou vozidla. Ve zdejších podmínkách pochopíte, že tady to je hlavně bezpečnost. Reflexní vesty mají na sobě děti při hraní, dospělí když venčí psa nebo když jsou jen tak na procházce. Často bývají doplnění o reflexní pásky na rukávech či visící odrazky. Nestyďte se je tedy taky používat, jde přeci “jen o váš život”!

Tak třeba takhle vypadalo moje auto jedno rano po příjezdu do práce. Sám sebe jsem obdivoval, že jsem v té chumelenici, vichřici a neuvěřitelné vrstvě sněhu vůbec do práce ve zdraví dojel...
Tak třeba takhle vypadalo moje auto jedno rano po příjezdu do práce. Sám sebe jsem obdivoval, že jsem v té chumelenici, vichřici a neuvěřitelné vrstvě sněhu vůbec do práce ve zdraví dojel… Z fotky z mobilu to asi není poznat, ale na přední masce byla vrstva tvrdého zmrzlého sněhu asi 20 centimetrů. Světla vidět nebylo skoro vůbec.

 

Upozornění: Stránka bude aktualizovaná o nové zkušenosti a doporučení

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *