Zahrada soch

Návštěva zahrady Carla Millese je kulturní i vizuální zážitek, na který je třeba si vyhradit celý den. Na ostrově Lidingö, jen necelou hodinu cesty od centra Stockholmu, nalezne návštěvník uměleckou galerii a ateliér postavený roku 1908 manžely Olgou a Carlem Milles. Umělecký pár nechal původně zahradu vybudovat jako svůj domov a ateliér v jednom, později však rozsáhlou stavbu věnovali švédskému státu a jejich domov se tak stal místem pro unikátní galerii a rozlehlou terasu vystavující desítky soch právě Carla Milleho.

pruvodce-stockholmem-lidingo-zahrada-soch-carl-milles-01

 

Carl Milles byl jedním z nejznámějších švédských sochařů první poloviny 20.století, jehož díla naleznete roztroušena po celém Švédsku, ale i v zámoří. Jen namátkou je autorem sousoší zdobící budovu Konserthuset ve Stockholmu, místa předávání Nobelových cen, nebo dominanty nejznámější nákupní třídy Göteborgu, sochy Poseidona.

pruvodce-stockholmem-lidingo-zahrada-soch-carl-milles-02

 

Jeho sochy, vytvořeny z těžkých a tvrdých materiálů jako granit nebo bronz, jsou často záměrně umístěny do vzduchu nebo fontán, spárovány s nejlehčími materiály jako voda a vzduch, tvořící tak impozantní a dech beroucí souhru.

Jak? Metrem na stanici Ropsten a autobusem na Torsviks Torg.

Oficiální stránky galerie a aktuální program

instagram-pruvodce-stockholmem-stockholmbyvicky

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *