Zahrada chmelu aneb zloděj knih, který se vyhodil do povětří

Protože Humle znamená chmel, možná si už dokážete představit, kam vás tentokrát zvu. Chmelová zahrada, nebo taky místo, kde se chmel pěstuje. Chmel je asi nejlepší k výrobě piva. A to už zní lákavě. Takový chmelový park leží uprostřed Stockholmu, v srdci čtvrti Östermalm, jen co by kamenem (nebo spíš diamantem) dohodil od nejsnobštějšího náměstí města jménem Stureplanu.

Nebudu vás ale dlouho balamutit, žádné pivo se v parku nedělá, ani chmel se tam už nepěstuje. I když pivo si v parku dát můžete a to v baru jménem Humlegården. (Ale radši s ním do parku nevycházejte.) Kdysi se v parku skutečně chmel pěstoval a taky ovoce a různá zelenina, později park trochu upadl dokud nebyl na veřejné aukci vydražen a nedostal se do rukou jistému králi Adolfovi Fredrikovi (jen si přestavte, koupit si na dražbě park!). Ten se postaral, aby se parku znovu dařilo a roku 1869 se stal Humlegården parkem veřejným otevřeným úplně pro všechny.

Uprostřed parku můžete zajít pozdravit Carl Linného (Však víte, toho známého švédského botanika, co se o něm říká, že zatímco bůh stvořil zvířata a rostliny, Carl je uspořádal. Možná až moc vehementně, byl v podstatě prvním, koho napadlo, že lidé by měli být rozdělení do různých ras z nichž některé jsou lepší než jiné…).

Taky se můžete stavit do Národní knihovny nebo na českou ambasádu. Ta leží jen pár kroků od parku. My se ale na chvíli zastavíme v Národní knihovně. V parku leží od roku 1878 a najdete v ní všechno, co kdy ve Švédsku vyšlo od roku 1661. No není to úžasné? Jak moc úžasné to je věděl i ředitel Královské knihovny a systematicky knihovnu vykrádal. Drahé a raritní knihy prodával přes aukce na internetu a potom potají vynášel z knihovny. Jakožto ředitele ho samozřejmě nikdo nepodezíral a tak do svého odhalení v roce 2004 dokázal vydělat přes devět miliónů švédských korun.

Spisovatel Jesper Huor zloděje knih popisuje jako inteligentního, tajuplného muže, který nekradl pro peníze, ale kvůli dobrodružství. Dokonce o životě tohoto muže vznikl i seriál – Bibliotekstjuven s Gustafem Skarsgårdem v hlavní roli.

Knihovnický zloděj si po odhalení vzal život ve svém bytě v centru Stockholmu. Protože byl trochu nepraktický, rozhodl se zabít plynem a tak způsobil obrovskou explozi v celém domě a dalších jedenáct lidí zranil. Zle to prý nemyslel, jen mu nedošlo, co všechno plyn dokáže.

Na to všechno můžete myslet při procházce Humlegården na Östermalmu. A nezapomeňte se stavit na Stureplan, ale o něm až příště!

Autor Vicky ze Stockholmu | Sleduj stockholmbyvicky na Instagramu

Víte, že Vicky připravuje Průvodce Stockholmem v tištěné podobě? Ano, ano. Už brzy více…

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *