Začátek: Det sjunger och doftar och lyser och ler

Na začátku byl konec. Já na nádraží v Malmö a déšť. Slzy ve vlaku, který mě vezl do nové etapy a nenápadné pohledy Švédů kolem mě, jejich mírné zděšení z mých citových projevů na veřejnosti.

Na začátku bylo jedno malé město s velkou katedrálou, kam jsem šla na švédskou mši a nerozuměla ani slovo, kde jsme zapalovali svíčky, které stejně nepomohly. Malé město, které docela zapadlo sněhem a malý domeček na předměstí.

Malé město na jihu
Malé město na jihu

 

V tom domečku žilo pět studentů. A jedna krysí rodinka.

Krysí máma si entré načasovala na jednu zimní noc. Tehdy se prohnala v neumytém nádobí a beze stopy zmizela. Další nástup si krysí máma naplánovala speciálně pro Francouzku Justine, která ji uvítala upřímným ječivým zděšením. Od toho odpoledne jsme všichni věděli, že v malém domečku nežijeme sami. A žilo se nám tam spolu všem blaze. Krysí máma za nás vynášela ekologicky tříděný odpad, obzvlášť vděčná nám byla za dodržování švédského systému a zavedení odpadu na zbytky jídla. Nakonec si založila rodinku, a pokud se náš domácí konečně nerozhodl něco udělat a ne pouze ignorovat její existenci, a oni neumřeli, žijí zřejmě v našem bývalém domě dodnes.

Na začátku byl malý domeček postavený předním švédským architektem, který byl oceněn až samotném New Yorku a navrhl dokonce budovu hlavního nádraží v Malmö. Z toho důvodu byl náš dům plný architektonických skvostů. Střechou naší verandy, která nápadně připomínala budovu hlavního nádraží v Malmö, kapalo, když pršelo. Ve zdi verandy z nějakého důvodu chyběly cihly. Rozměry stolu zcela neodpovídaly velikosti pokoje, a proto stály v cestě vstupním dveřím a odtok neodtékal tak vehementně, až se jednoho krásného zimního večera vyplavil a s ním i obsah odpadních trubek, který následně zalil koupelnu i společný pokoj.
Němec Martin a Němka Lilla rádi stoicky posedávali před dveřmi do koupelny, učili se tam nebo jen tak rozjímali a to v naprosté tichosti, což obzvlášť znepříjemňovalo návštěvu toalety. Jejich stoismus byl natolik velký, že zůstali před dveřmi do koupelny sedět i ve chvíli, kdy došlo k osudnému vyplavení a kdy byla koupelna podobná toaletám na hlavním nádraží v sobotu večer.

Ale žilo se nám tam na začátku tak lehce. V zimě opravdu přišla zima. Mínus dvacet stupňů a my chodili po našem domečku v péřových bundách, Martinův pokoj se proměnil v ledový hotel, ale on si toho zřejmě nedokázal vážit a tak se nakonec odstěhoval.

Moře, když nasněží
Moře, když nasněží

 

Vánoce na jihu Švédska
Vánoce na jihu Švédska

 

Vůně skořice a kávy
Vůně skořice a kávy

 

Zima na začátku
Zima na začátku

 

Na začátku bylo všechno nové. Celé Švédsko. Cesta na kole do centra, ICA jako čarovné místo splněných snů, moře, které vždycky bylo na konci té stezky kolem obřích švédských domů, které mi ještě vůbec nepřišly odstrašující, a bylo pořád hezky, pořád svítilo slunce, sníh a úplně modré nebe, koncerty a hudba. Moře, když nasněží. Svoboda. Volnost. A ta vůně. Vůně Švédska. Vůně možností. Odvahy.
Začátek voněl jako Lund.

A zněl nějak takhle:

Det glittrar så gnistrande vackert i ån
Det kvittrar så lustigt i furen
Här ligger jag lat som en bortskämd son
I knät på min moder naturen.
Det sjunger och doftar och lyser och ler
Från jorden och himlen och allt jag ser

Det är, som om vinden ett budskap mig bär
Om lyckliga dagar, som randas
Mitt blod är i oro, jag tror jag är kär –
I vem? – i allt, som andas
Jag ville, att himlens och jordens allt
Låg tätt vid mitt hjärta i kvinnogestalt.

veronica-opatrilova-vickyVicky pochází z Opavy. Dlouhá léta studovala španělské filologie v Brně, než jí došlo, že stojí na místě a musí se odvážit následovat svoje sny. V roce 2012 odjela do Švédska. Pracuje jako průvodkyně Stockholmem, překladatelka, učitelka švédštiny a servírka. Miluje hudbu, kafe ve velkých šálcích, vařit podle Gennara Contalda a běhat lesem kolem moře. Píše. Píše a píše a jejím největším snem je, aby svým psaním udělala někoho šťastným. Alespoň na chvíli.

banner-vyuka-svedstiny-skype

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *