Za vycpanými zvířaty

Zima se blíží, sníh, mráz a s tím i povinné návštěvy muzeí, galerií a kaváren (převážně za účelem zahřání se.) Pokud se v zimě ocitnete ve Stockholmu a zatoužíte po teplém místě, které je navíc i zajímavé a velice specifické, zamiřte do dřevěné budovy Muzea Biologie na Djurgårdenu.

Biologiska museet na ostrově Djurgården ve Stockholmu
Biologiska museet na ostrově Djurgården ve Stockholmu

Ani Švédsku se nevyhnula vlna národního romantismu. Projevoval se mimo jiné i v architektuře. Lidé měli náhle pocit, že inspirovat se v něčem, co nazývali vikingská architektura, je velice romantické a proto roku 1893 spatřila světlo světa budova Muzea Biologie. Samotná budova stojí za návštěvu. Vypadá jako starý kostel, což byl částečně i architektonický účel.

Uvnitř na zmrzlého návštěvníka čeká svět vycpaných zvířat. Zakonzervovaná příroda, důkaz lidské potřeby vše živé a krásné proměnit ve strnulé bezduché expozice.

Ale lamentovat nad nesmyslností výstavy vycpaných zvířat není účelem. Účelem je jít do Biologického muzea a na chvíli se ocitnout v úplně jiném světě. A potom samozřejmě ta fascinující architektura.

PS: Jděte tam dřív, než bude pozdě a někomu dojde, že expozice nemá vlastně žádný smysl a muzeum zavře. Byla by to škoda!

Tramvaj číslo 7 vás vezme přímo k muzeu, vysednout můžete na zastávce jménem Nordiska museet.

instagram-pruvodce-stockholmem-stockholmbyvicky

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *