Za sluncem do Gafsele

Do Gafsele nás poslední květnový den dorazilo celkem 25 rybářů z Plzeňska, Chomutovska, Prahy, Budějovic a Bruntálska. Slunce, teplo a modrá obloha. Kdo by čekal, že konec května musí být v jižním Laponsku studený, byl by letos překvapen. První den jsme se v poledne vrátili z ryb do chaty ne kvůli hladu, ale protože bylo takové vedro, že jsme se jeli převléct do kratkých kalhot! Teplota vody v sobotu 31. 5. v uzavřených zátokách byla až 15 °C a v řece se teplota vody pohybovala okolo 11 °C.

Začali jsme celkem slibně a hned první den jsme v řece Ångermanälven před Gafsele ulovili štiky 107 cm a 100 cm (obě ryby nedaleko mostu v Gafsele). V jezeře Samsjön se nám podařilo narazit na okouny – dvoučlenná posádka ulovila odpoledne mezi 16.00 a 21.00 celkem 34 okounů – vesměs ryby mezi 20-30 cm, největší měřili 39 cm. Dalším úspěchem prvního dne výpravy byla rovněž jedna nedobrovolná koupel při fotografování ryby.

Modré nebe, čistá voda, husté lesy, čerstvý vzduch a k tomu takový krásný úlovek. No nestojí to za vyzkoušení? (foto www.rybolov.com)
Co říkáte, modré nebe, čistá voda, husté lesy, čerstvý vzduch a k tomu takový krásný úlovek. No nestojí to za vyzkoušení…? (zdroj www.rybolov.com)

 

V neděli 1. června nás sice opět probudilo slunce a modrá obloha, ale v poledne se zatáhlo, ochladilo se na 12 °C a několik minut dokonce pršelo. Ochlazení se okamžitě projevilo na aktivitě ryb, která silně povadla. Podle informací rybářského průvodce Albana by se velké ryby měly nejvíce lovit na zlomech, kde hloubka vody jde z 1 do 4 metrů, ale nám se zatím všechny větši ryby podařilo ulovit na mělčinách, kde bylo méně než metr vody. Největší nedělní štiky měřily 94 a 93 cm (jedna ulovena v hluboké laguně na velkém ostrově pod rybářským kempem a druhá v jezeře Sämsjön), celkem bylo v neděli uloveno 5 štik přes 90 cm. Na mělčinách jsme zkoušeli lovit štiky na povrchové wobblery Rapala X-walk. Dokud bylo slunečno a nefoukal vítr, byl lov štik na „walky“ opravdovým zážitkem – měl jsem dokonce sérii 3 náhozů a 3 zdolaných štiček za sebou. Ryby atakovaly hladinové walky velmi agresivně, několikrát zaútočila štika na wobbler ve výskoku – nádhera. Kromě štik a jednoho 40ti centimetrového okouna jsme v neděli ulovili (za hřbet) i dva čtyřiceticentimetrové cejny. Mezi nejúspěšnější nástrahy patřily rotačky č. 2-3, oranžovožlutý ripper 14 cm, plandavky, povrchové wobblery, ale co se týče počtu štik byl velmi úspěšný i Honza, který lovil štiky s muškařským nádobíčkem na streamer. Co se počtu ulovených ryb týče, bodovaly především posádky, které rybařily na jezeře Sämsjön a lesním jezírku Hobergsjön (22). Dvojice, která prochytávala z lodě dolní část jezera Sämsjön ulovila v tomto dni celkem 31 štik (největší 94 a 91 cm) a dvojice, která obcházela jezírko Hobergsjön zde během několika hodin ulovila 10 štik.

Který rybář by se nechtěl takhle nechat vyfotit. (zdroj www.rybolov.com)
Který rybář by se nechtěl takhle nechat vyfotit. (zdroj www.rybolov.com)

 

V pondělí se otočil vítr a ochladilo se. Chvílemi se zatáhlo, spadlo pár kapek, ale nepršelo. Plánovaná nedělní oslava Pavlových narozenin se neplánovaně protáhla a zcela neorganizovaně vyústila v likvidaci zásob veškerých tekutin v „severomoravské“ chatě. Večírek s mottem „kam bys chodil, vždyť je ještě světlo“, končil ve 4.30 za zpěvu lidových písní. Marně se Pavel snažil křísit své kolegy, marně je ráno lákal do lodí…

Aktivita ryb výrazně poklesla a jen chvílemi jevily štiky alespoň částečný zájem o nástrahy. Relativně úspěšná byla dvojice, která prochytávala mělké laguny asi 5-10 km proti proudu řeky Ångermanälven (nad mostem) a dvojice, která lovila v mírně proudící vodě v okolí mělčin a balvanů pod zúžením řeky u bývalého přívozu u osady Halla. Největší štiky dne byly uloveny na rotačku, měřily 102 cm (řeka Ångermanälven, první mělká laguna pod rybářským kempem) a 98 cm (řeka Ångermanälven při ústí potoka nad zúžením řeky nad osadou Halla).

(zdroj www.rybolov.com)
(zdroj www.rybolov.com)

 

V úterý se opět oteplilo. Zkoušeli jsme rybařit na lesních jezerech 21 (Skråtjärnen) a 6 (Valmvattnet). Návštěva obou jezer byla fiasko. Na Skråtjärnen nás nejprve napadli komáři, kteří se nechali zatlačit do defenzivy teprve použitím repelentů a více štik jsme našli jak se sluní v mělké vodě u břehu než jsme chytili. Štiky v jezírku byly tak apatické, že jsme do nich mohli dokonce píchat špičkou prutu, než se uráčily odplout od břehu! Čtveřice rybářů na jezeře Valmvattnet na štiky vůbec nenarazila – jediným zajímavým úlovkem byl okoun 44 cm. Největší štiky dne měřily 80 a 94 cm (obě uloveny na řece Ångermanälven, pod rybářským kempem).

(zdroj www.rybolov.com)
(zdroj www.rybolov.com)

 

Středa byla opět ve znamení slunečného počasí. Nepoučeni nezdarem rybářů na jezeře Valmvattnet, vyrazili jsme opět na toto jezero (jezero bylo 3 roky uzavřené, logicky jsme tedy čekali nějaký výraznější úlovek). Po několika hodinách veslování po jezeře Valmvattnet i Kojtjärnen jsme měli na kontě 4 štiky okolo 60 cm (hezké záběry na nástrahu trilogic taženou těsně pod hladinou), pár malých okounků a 3 pěkné, asi 45-50 cm dlouhé cejny (za hřbet). Cejni se právě třeli a bylo až neuvěřitelné, kolik jich v tomto jezeře žije – všechny mělčiny a porosty trav byly doslova obsazeny velkými cejny. Párek bobrů na jezeře Valmvatt netnení moc plachý, resp. to jsou asi velmi zvědavá zvířata. Odpoledne jsme si hezky zachytali štiky na streamer přímo v kotvišti lodí pod rybářským kempem. Největší štiky dne měřily 102 cm (ulovena na jerk v jedné z mělkých lagun nad mostem v Gafsele) a 96 cm (jezero Sämsjön). Na večer jsme si u majitelky rybářského kempu – Mariett objednali losa – podával se s mačkanými brambory, smetanovou omáčkou a brusinkami a byl opravdu vynikající. Několik rybářů se po večeři (okolo 23.00) vypravilo k pstruhovému jezeru Grabboksjön – ulovili jednoho malého a jednoho 40 cm pstruha obecného jezerní formy.

(zdroj www.rybolov.com)
(zdroj www.rybolov.com)

 

Už od rána smažilo slunce a část z nás neodolala a v říčních zátokách se i koupala. Rybáři, kteří vyrazili k pstruhovému jezírku Grabboksjön, se vrátili s nepořízenou (zapomněli v chatě klíče od lodě a na pstruhovém jezírku, kde jsou hluboká místa jen v centrální části jezera, byli za slunečného dne „v loji“). Skvělou rybařinu měly posádky dvolu lodí na jezeře Samsjön – v mělčinách na návětrných stranách zátok šla jedna štika za druhou. Na hladinové wobblery (poppery, skitter-walky i trilogic) ulovila čtveřice rybářů celkem 80 štik (nejdelší 88 cm) a množství okounů (největší 38 cm). Zatímco na Sämsjön byl čtvrtek bezkonkurenčně nejproduktivnějším dnem celého týdne, na 7 km vzdálené řece Ångermanälvenbyl poslední den výpravy naopak rybářsky nejslabší.

Camp v Gafsele (zdroj www.rybolov.com)
Camp v Gafsele (zdroj www.rybolov.com)

 

Sumář úlovků 31. 5.-5. 5. 2008

  • 12 rybářů ulovilo za 6 dní rybaření celkem 298 štik, z toho 120 délky nad 60 cm
  • z toho celkem 9 štik délky 90-99 cm, 9 štik délky 80-89 cm a 18 štik 70-79 cm.
  • nejdelší ulovené štiky – 107 cm (Zdeněk Vokáč), 102 cm (Jaroslav Dubský a Jiří Kučera) a 101 cm (Milan Šůcha).

Zatímco nejúspěšnější výsledek jedné dvojice byl okolo 30 štik za den, stejná dvojice jiný den výpravy ulovila při vynaložení stejného úsilí třeba jen 3 štiky! Ryby často měnily svá stanoviště a měnila se i doba aktivity dravců.

Autor článku a fotografií Zdeněk Edelmann, www.rybolov.com

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *