Za půlnočním sluncem

Měla jsem sen o Laponsku. O nikde nekončících lesích, o horách, které mizí v mracích, o úplně průhledných jezerech a samotě. O úplném tichu.

Můj sen o Laponsku
Můj sen o Laponsku

Proto nasedám na vlak ve Stockholmu. Jmenuje se Arctic Circle train a jede až do norského Narviku. Jeho obrázek mi visel v bytě už několik měsíců. To, jak projíždí Polární kruh. Proto do něj nasedám a po dvaceti hodinách vysedám v Kiruně.

Laponsko za okny vlaku
Laponsko za okny vlaku

Ve snu o Laponsku vystupuju v Kiruně, ta je malá a útulná, obklopená horami. Kiruna doopravdy je malá, ale podivně rozlezlá, barevná, obklopená horami a dolem. Město za polárním kruhem, kde právě teď slunce nezapadá. Město, které se za pár let přestěhuje jinam, aby se nepropadlo. Už začalo. Prchat před postupujícím dolem železné rudy.

Kiruna je rozložena na několik deformačních zón. Každá zóna má potom vyměřený počet let, kolik ještě vydrží. Pomalu a rozhodně se město přesouvá. Starý kirunský kostel bude rozebrán a znovu postaven. Z radnice, v jejíchž útrobách se skrývá výstava o stěhování města, zůstane jen věž. Sami obyvatelé Kiruny si mohli v referendu vybrat. Město přesunout nebo zavřít největší a nejmodernější důl na železnou rudu na světě. Volba to asi nebyla těžká.

Z dočasného nádraží odjíždí dvakrát denně můj Arctic Circle Train a pokračuje do Norska. Tvrdohlavě projíždí národním parkem Abisko, překračuje hranici Švédska a kroutí se nad prvními norskými fjordy. Železnice se jmenuje Malmbana.

Arctic Circle Train odjíždí z Abiska
Arctic Circle Train odjíždí z Abiska
Polární vlak
Polární vlak

Postavilo ji přes 400 mužů, kvůli převozu železné rudy do nezamrzajícího Narvikského přístavu. Vytvořili tak v potu a krvi nejkrásnější železniční trasu Švédska. Horské masivy a úpatí pokryté sněhem střídají červené domky postavené na holých skalách uprostřed ničeho. Jezera a lesy. Po Riksgränsen neboli hranici Švédské říše, přichází Norsko a blankytně modrá laguna Ofotského fjordu pode mnou, nekonečné skály a bílé vodopády. V jídelním voze Arctic Circle Train sním svůj sen o Laponsku.

Mám svůj Arctic Circle Pass, lístek, který mi za 365 švédským korun dovolí cestovat neomezeně po tři dny mezi Kirunou a Narvikem. Nikdo z průvodčích o mém lístku nikdy neslyšel. Ale věří mi. Ostatně i ve Stockholmu mi věřili, když se zoufale snažili přijít na to, jak mi lístek prodat.

Narviku je mlha a prší. Lanovka na nejbližší horu, ze které je úžasný výhled na Lofoty, je zatím zavřená. Procházím se městem za polárním kruhem a čekám na svůj Polární express zpátky do Kiruny.

Polární lístek mě po Narviku bere do národního parku Abisko.

Abisko v mracích
Abisko v mracích
První meditační místo Daga hammarskjölda
První meditační místo Daga Hammarskjölda
U řeky
U řeky
Kaňón v národním parku Abisko s horou Njullá v pozadí
Kaňón v národním parku Abisko s horou Njullá v pozadí
Celebrity Prom Dresses
Na Kungsleden, cesta Daga Hammarskjölda
Voda se valí až do jezera Torneträsk
Voda se valí až do jezera Torneträsk

Abisko je prázdné, ještě nezačala sezóna, Naturum neboli informační středisko právě otevírá. V parku začíná i Kungsleden, která pokračuje přes další park jménem Sarek a dohromady měří 400 km. Vykračuje si i kolem nejvyššího švédského vrcholu Kebnekaise, 2 106 m.n.m. Já jdu po stezce Daga Hammarsljöda, představitele Spojených národů a velkého bojovníka za lidská práva. Stezka je lemována několika meditativními místy s citáty z jeho knihy Vägmärken vyrytými do kamene.

Ukázka sámských obydlí v Abisku
Ukázka sámských obydlí v Abisku
long celebrity dresses
Chystáme se ochutnat místní specialitu Sýr v kávě

V Abisku na hoře Njullá až na samotném vrcholku leží proslulá Aurora Sky Station. Místo s největší pravděpodobností spatření polární záře. Teď je ale polární slunce, které nikdy nezapadá a je pořád den. Na horu Njullá vede i sedačková lanovka, Linbana.

Na vrchol hory Njullá lanovkou
Na vrchol hory Njullá lanovkou
Aurora Sky Station v Abisku
Aurora Sky Station v Abisku

Poslední den lezu na kopec. Luossavaara se tyčí přímo nad Kirunou. Stojím na jeho vrcholku, dívám se na barevné městečko a důl, který se k němu blíží. Na nekonečné množství hor. A poprvé v životě nevím, co o Laponsku napsat. Jaké bylo doopravdy. Na vrcholku kopce mi dochází slova a nechci se vrátit zpátky pod polární kruh.

Měla jsem sen o Laponsku. Ještě se mi nepřestal zdát.

Tipy a rady pro ty se sny o Laponsku

  • Denně vyjíždí ze Stockholmu Arctic Circle Train, který za dvacet hodin dorazí do Kiruny. Za další tři potom do Norského Narviku, kde svou pouť končí.
  • Arctic Circle Pass umožní cestování po tři dny na železniční trati mezi Narvikem a Kirunou za 365 SEK. K zakoupení v kanceláři SJ.
  • Linbana neboli sedací lanovka vede na horu Njullá v národním parku Abisko. Stojí 170 SEK a za dvacet minut vás zaveze do Aurora Sky Station. Výhled je dech beroucí.
  • Samegården je malé, ale informativní muzeum ve sklepení stejnojmenného hotelu v Kiruně. Vstup zdarma.
  • Rallarvägen je stezka postavena během stavby Malmbany. Úsek mezi Abiskem a další zastávkou vlaku Björkliden měří 10 kilometrů a je úžasným způsobem jak si vychutnat putování Laponskou krajinou.
Samegården, museum ve sklepení hotelu
Samegården, museum ve sklepení hotelu
Sámská vlajka v Samegården, museum ve sklepení hotelu
Sámská vlajka v Samegården, museum ve sklepení hotelu

veronica-opatrilova-vickyVicky pochází z Opavy. Dlouhá léta studovala španělské filologie v Brně, než jí došlo, že stojí na místě a musí se odvážit následovat svoje sny. V roce 2012 odjela do Švédska. Pracuje jako průvodkyně Stockholmem, překladatelka, učitelka švédštiny a servírka. Miluje hudbu, kafe ve velkých šálcích, vařit podle Gennara Contalda a běhat lesem kolem moře. Píše. Píše a píše a jejím největším snem je, aby svým psaním udělala někoho šťastným. Alespoň na chvíli.

banner-vyuka-svedstiny-skype

Fotografie byly upraveny v programu Zoner Photo Studio

zoner-photo-studio-banner-600-100

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *