Wallander

Pro milovníky krimi seriálů v duchu Vražed z Midsommaru mám tip – seriál Wallander, který se ve Švédsku těší veliké oblibě. A o co se v něm jedná?

Kriminalista Kurt Wallander (Krister Henriksson)
Kriminalista Kurt Wallander (Krister Henriksson)

 

Jen si představte – policejní stanice na samotném jihu Švédska ve městě Ystad. Postarší kriminalista Kurt Wallander, který jako čerstvě rozvedený, v noci topí svůj žal v oblíbené láhvi whiskey za zpěvu Marie Callasové a ve dne vyšetřuje vraždy v jinak na pohled poklidném přímořském městečku.

Nenechte se ale zmást. Po zhlédnutí pár sérií zjistíte, že se ve městě čile vraždí, obchoduje s drogami a roste tu i kriminalita z Polska, se kterým spojuje Ystad lodní doprava. Nechybí ani bomboví atentátníci a násilníci všeho druhu. Nikdy bych neřekla, že policisté v Ystadu (pozn.: počet obyvatel městečka Ystad dle údaje z roku 2010 se pohybuje kolem 18 tis.) mají tak náročnou práci.

Kurtovi pomáhá ve vyšetřování také jeho dcera Linda, která právě ukončila policejní školu, policejní patolog, policista Stefan a další policisté. Postavy se postupně vyvíjí, jak procházejí životními krizemi. Divák tak s nimi prožije mnohé strasti, ale i lásku, oslaví Vánoce i Slunovrat.

Wallander
Wallander

 

Seriál se stal opravdovým kultovním hitem a ročně míří do Ystadu stovky návštěvníků, kteří se vydávají po stopách Kurta Wallandra. Místní informační středisko láká k návštěvě Kurtovy oblíbené kavárny Fridolfs konditori, ulice Mariagatan – kde Wallander bydlel nebo pláže Nybrostrand, kde bydlel Stefan s Lindou. Město Ystad dokonce zřídilo k tomuto kultovnímu seriálu speciální webové stránky www.wallander.ystad.se, které vás provedou vším co se seriálem souvisí. Věděli jste třeba, že policejní stanice ve filmu, je ve skutečnosti budova starého nádraží?

Pozornějšímu divákovi neunikne například rolička oblíbeného herce Mikaela Nyqvista v jedné z epizod (Trilogie Millenium).

Seriál je natočen na motivy knih Henninga Mankellse a ve Velké Británii si získal takovou popularitu, že byla natočena ve Švédsku čistě britská BBC verze s Kennethem Branaghem v hlavní roli.

Zajímavosti

V seriálu se mj. objevily i herečka Angela Kovács, která později ztvárnila hlavní roli v taktéž kultovním kriminálním seriálu Irene Huss nebo Per Morbegr, který je dnes ve Švédsku považován za jednoho z nejvýznamnějších lidí v gastronomii. Má vlastní pořady, zasedá v porotách pořadů a reality show o stravování, má vlastní značku vín a doplňků do kuchyní (www.permorberg.com).

Autor článku Marta Slepánková

Trailer z roku 2012

Základní informace

  • Název: Wallander
  • Předloha: Henning Mankell (kniha)
  • Hrají: Krister Henriksson (Wallander)
  • Rok výroby: 1994-dosud
  • Země: Švédsko
  • Žánr: Krimi

Odkazy

Zpět na Švédská kinematografie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *