Výlet na losí farmu Gårdsjö Älgpark u Uppsaly

Loni na podzim jsme byli s manželem na prodlouženém víkendu ve Stockholmu a Švédsko mi učarovalo tak, že o tom, kam pojedeme na letošní letní dovolenou, jsem neměla pochyb. Chtěli jsme se podívat znovu do Stockholmu a zároveň jsme vymýšleli, s čím to ještě spojit, abychom měli týden dovolené naplněný na 100%. Volba padla nakonec na Uppsalu, kde jsme strávili tři dny.

gardsjo-algpark-uppsala-svedsko-dscn1017

Uppsalu jsme vybrali hlavně kvůli tomu, že byla v dobré dojezdové vzdálenosti od letiště Arlanda a také od Stockholmu. Přece jen není týden dovolené tak dlouhý, aby mohl člověk ztrácet čas dlouhými přejezdy. Také jsme zjistili, že cca 45 km od Uppsaly je losí farma Gårdsjö Älgpark, a protože manželovým snem bylo vidět losy naživo, byla Uppsala dobrým cílem. A návštěvu této losí farmy bych vám ráda přiblížila.

Farma se nachází u vesnice Vansjö přibližně 45 km západně od Uppsaly. Přesný časový rozvrh prohlídek naleznete na webových stránkách farmy. Otevírací doba a i časy prohlídek se v průběhu roku mění, takže je dobré si to předem zjistit. Na stránkách si také lze koupit lístky předem na přesně určený den a hodinu. Jeden lístek pro dospělého stojí 200 švédských korun.

Když nadešel den výletu, jeli jsme autobusem z uppsalského hlavního nádraží do vesnice Morgongåva. Do Morgongåvy se dá také dojet pohodlně vlakem. Z vesnice Morgongåva je to na losí farmu šest kilometrů pěšky – cesta vede po silnici, kde ale potkáte málo aut a jako bonus vidíte po cestě klasické červené domky s bílými okny. Bylo nám v turistickém centru nabídnuto, abychom si vzali taxi, ale protože jsme si předem našli na mapách, že cesta není nijak složitá, rozhodli jsme se jít pěšky. Je to příjemná procházka – chvíle se jde lesem, chvíli mezi poli a pak již mezi zmiňovanými švédskými domky.

gardsjo-algpark-uppsala-svedsko-dscn0993

gardsjo-algpark-uppsala-svedsko-dscn0994

gardsjo-algpark-uppsala-svedsko-dscn0996

Když dorazíte na losí farmu, přivítá vás příjemná atmosféra s obchůdkem s tematickými suvenýry a okolními výběhy s pár koňmi. Vyhlídka probíhá na vozících, které jsou zapřažené za malými traktory. Losi jsou v obrovských výbězích a těmi se na vozících projíždí. Jsou zvyklí na lidi, takže se ničeho nemusíte bát – i když se nedá popřít, že vzbuzují respekt, zvláště pak samci s obřím parožím. Vozík vždy několikrát zastaví a kolem vozíku projde Leffe, kterému farma patří, s kyblíkem krmení. Losi se seběhnou k vozíku a společně s Leffem celý vozík pomalu obejdou tak, aby si opravdu každý mohl losa pohladit. Lze je hladit i na paroží, jen je třeba být opatrný, protože i tam mají losi nervová zakončení. Zajímavé bylo to, že losi mají hodně mastnou srst – to kvůli ochraně proti ovádům. Po výběhu samců následoval výběh samic, které nejsou tak mohutné a samozřejmě nemají paroží. Měli jsme štěstí a viděli jsme i malé losí mládě. To jsme si pohladit nemohli, nebylo ještě zvyklé na lidi. Leffe nám vyprávěl o tom, že když se narodí losí mládě, tráví s ním první tři dny 24 hodin denně a potom další dny 10 až 15 hodin denně, aby si mládě zvyklo na lidskou přítomnost a bralo potom v dospělosti Leffeho jako člena stáda. To bylo taky vidět, když si Leffe bez jakéhokoliv strachu dával s losím samcem pusu. Vyprávěl nám také, že první rok měl jeden tisíc návštěvníků a všichni jeho přátelé ho od provozování losí farmy odrazovali – nyní má návštěvnost 16 tisíc lidí za rok, a to z mnoha různých zemí. Celá prohlídka probíhá ve švédštině a v angličtině a je možné se ptát na cokoliv, co člověka kolem losů zajímá. Prohlídka trvá cca jednu hodinu.

gardsjo-algpark-uppsala-svedsko-dscn1003

gardsjo-algpark-uppsala-svedsko-dscn1007

 

gardsjo-algpark-uppsala-svedsko-dscn1041

gardsjo-algpark-uppsala-svedsko-dscn1047

Po skončení prohlídky nám nezbylo nic jiného, než si koupit vykrajovátka na vánoční cukroví ve tvaru losa a vrátit se do Morgongåvy na autobus, který nás odvezl do Uppsaly. Ráno jsme vyráželi cca v půl jedenácté a kolem šesté odpoledne jsme dorazili na nádraží v Uppsale. Byl to moc hezký celodenní výlet, který můžeme jen doporučit!

Autor článku a fotografí Lucie B.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *