Výlet na Lilla Höga Kusten

Letošní léto bylo ve Švédsku, tedy alespoň v jeho severní polovině, dosti chladné. Já navíc celé léto strávil jen v práci a tak jsme si s ženou řekli, že by bylo fajn využít příznivého počasí začínajícího podzimu a udělat si malý výlet. Volba padla na Lilla Höga Kusten, tedy malé vysoké pobřeží.

Lila Höga Kusten

Lilla Höga Kusten je začátkem, nebo koncem chcete-li, turistické trasy Höga Kusten Leden, která se nachází na území obcí Härnösand a Kramfors na jihu a Örnsköldsvik na severu v kraji Västernorrland. V severní částí prochází národním parkem Skuleskugen (pozn.: O tomto národním parku si můžete přečíst např. v těchto příspěvcích Podzimní průzkum národního parku Skuleskogen, Vzhůru do národního parku Skuleskogen nebo třeba Zapomenuté národní parky).

Lilla Högakustenleden

Je páteční odpoledne a já jedu z práce. Teploty se pohybují kolem patnácti stupňů, většinou je modré nebe a už to u nás na severu hraje všemi barvami. Prostě podzim jaký má být. Nápad s výletem na Vysoké pobřeží (Höga Kusten) byla nasnadě. Miluji totiž tu kombinaci s podzimními barvami, skalisky a mořem.

Po zaparkování před domem, ještě v autě kontroluji předpověď počasí a mám jasno. Vypadá to na poslední, relativně teplý víkend s modrým nebem. Za pár dní už budu teploty kolem deseti stupňů a má začít pršet. Do domu tedy vstupuji s oznámením: „Ahoj rodino! Zítra jedeme na výlet na Höga Kusten, protestujte si, jak chcete, ale jedem! A všichni!“

Abych byl upřímný, tak nejde o turistiku jako takovou. Spíše se jedná o příjemnou procházku v terénu. Je to buď okruh dlouhý 3 nebo 7 kilometrů. Terénem to ovšem turistiku rozhodně připomíná a na protažení ztuhlého těla ze sezení v autě naprosto dokonalé. Jedete-li tedy na sever nebo naopak na jih a přemýšlíte, jak se odreagovat? Tohle místo je ideální. Stačí auto zaparkovat na parkoviště hotelu Höga Kusten, samozřejmě zdarma, a vyrazit buď po modré nebo žluté značce. V recepci hotelu (hned za hlavním vstupem vpravo) jsou turistické informace a zde si můžete vzít zdarma informační materiály o celé Höga Kusten, či mapy okolí. Hned naproti hotelu je WC, čisté a voňavé, opět zdarma. Je zde i velké hřiště pro děti se skluzavkami a různými prulézačkami a lanové „blbosti“. Už jen kvůli tomu stojí za to u nejdelšího lanového mostu ve Švédsku zastavit.

Lilla Höga Kusten v obraze

Nemá cenu sáhodlouze popisovat těch pár kilometrů, ale mohu prozradit pár rad a poté se raději o zdejší nádherné prostředí a výhledy s vámi podělím na fotografiích.

  • Jde se po pobřeží, které je hodně otevřené a opravdu tu hodně fouká.
  • Je zde několik míst, kde si můžete opéct třeba buřty.
  • Jsou tu nádherné výhledy.
  • Na podzim to tu miluji nejvíce.

Odkazy

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *