Vychází FIKA, sladká švédská kuchařka

20. září 2018 vychází FIKA, sladká švédská kuchařka od brněnské foodblogerky Kristiny Lund alias Děvčete u plotny.

FIKA, sladká švédská kuchařka je plná těch nejtradičnějších švédských receptů na sladké pečivo. Od mandlového dortu krále Oscara II., hutného čokoládového koláče kladdkaka, přes Princeznin dort prinsesstårta a skořicové šneky kanelbullar, až po švédské perníčky pepparkakor.
Švédsko je výjimečné tím, kolik sladkého pečiva slaví svůj vlastní den. Proto si u každého receptu budete moci přečíst o jeho původu. Dozvíte se, jak se slaví švédský letní slunovrat midsommar i jak vypadá pravý vánoční stůl julbord. Pečení podle švédských receptů navíc nevyžaduje téměř žádné neobvyklé suroviny.
Celá kniha je rozdělená na čtyři roční období, najdete v ní kapitolu o historii sladkého pečení ve Švédsku, o surovinách a potřebném kuchyňském vybavení. Kuchařku doplňují čisté fotografie a akvarelové ilustrace. Z FIKY, sladké švédské kuchařky dýchá skandinávská jednoduchost.

 

Samotné slovo fika znamená přestávku na kávu a něco dobrého k tomu. Je neodmyslitelnou součástí švédské kultury a den bez fiky jako by nebyl. Jedná se o specifický švédský fenomén, který jinde na světě nemá obdoby.
„Fikovat“ můžete doma, v práci či v kavárně, s přáteli, rodinou, kolegy nebo i sami. Typické pro fiku jsou hrnek silné černé překapávané kávy bryggkaffe a sladké pečivo ke kávě fikabröd (nejčastěji jsou to skořicoví šneci kanelbullar).
Fika funguje jako taková malá každodenní společenská událost.

Kristino, co nám o své knize povíš?

Už dlouho jsem chtěla napsat vlastní kuchařku, pořád ale nepřicházel ten správný čas. Až loni, na svatební cestě po Skandinávii, jsem se rozhodla uzavřít svou cukrářskou provozovnu a začít psát.
Nejdřív jsem si vyzkoušela tvorbu e-booku o tom, jak upéct dokonalý dort a teprve potom jsem se vrhla na psaní kuchařky. Trvalo mi to 10 měsíců.
O švédském pečení toho vím opravdu hodně. Vystudovala jsem švédštinu a několikrát jsem navštívila Norsko i Švédsko, kde jsem dokonce víc jak půl roku pracovala jako au-pair.

Chtěla jsem, aby ze sladké švédské kuchařky dýchala severská jednoduchost, čistý a minimalistický design. To se povedlo díky mé skvělé grafičce Anně Vančurové. Obálka svou modro-žlutou kombinací (pozn. kuchařka se bude prodávat se žlutým páskem na přebalu, který poslouží třeba jako záložka) odkazuje k barvám švédské vlajky, ale zároveň vypadá jako modrotisk, který se vyrábí ve Strážnici na jižní Moravě, kde jsem vyrůstala. Lístečky na
obálce jsem sama nakreslila, slovo FIKA je psané mým rukopisem, vytvořila jsem všechny ilustrace a celou kuchařku také nafotila.
Spousta lidí se ptá, proč jsem knihu vydala vlastním nákladem a nešla do toho skrz nakladatelství, což by byla mnohem jednodušší cesta. Mají pravdu. Ale já se ráda učím nové věci a projít si celým procesem tvorby knihy pro mě byla výzva.
Peníze na kuchařku jsem vybírala v kampani na Hithitu a všem přispěvatelům patří mé obrovské díky, bez nich by totiž kuchařka nemohla vyjít. Vydáním kuchařky jsem si splnila další ze svým velkých životních cílů a věřím, že se vám bude kniha líbit stejně jako mně!

O autorce

Kristina Lund vystudovala Skandinávská studia na Masarykově univerzitě, kde se naučila švédsky. Už šest let píše blog o pečení Děvče u plotny. Za tu dobu získala cukrářské vzdělání, dva roky pekla dorty ve vlastní cukrářské provozovně, napsala e-book o pečení dortů a nyní vydává svou první kuchařku o sladkém švédském pečení, která vychází 20. 9. 2018.
Kuchařku si můžete objednat na blogu Děvče u plotny.

FIKA, sladká švédská kuchařka
Autor, ilustrace, fotografie – Kristina Lund, Děvče u plotny
Grafický návrh, sazba – Anna Vančurová
Tisk – Europrint a.s.
Vydáno vlastním nákladem, ISBN 978-80-270-4375-0
224 stran, 449 Kč

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *