Vrcholek Vättaberget, Liden, Västernorrland

Normálně bych Vám doporučil navštívit tento úžasný vrcholek v létě nebo na jaře, když je všechno zelené, všechno kvete a je krásná viditelnost, ale neudělám to. Kouzlo tohoto vrcholku (nebojte dá se na něj vyjet i autem) sice spočívá ve výhledu, který nabízí na údolí, kterým protéká řeka Indalsälven, ale mlha na vrcholku udělá to pravé kouzlo.

Nic neubere na kráse výhledu ani mlha zahalující údolí řeky Lindalsälven.

 

Pokud budete mít to štěstí, pokud máte rádi romantiku a máte představivost, tak si dokážete představit jak se v takovém prostředí kdysi žilo. Úplně kolem sebe budete vnímat přítomnost vikingů… No trochu přeháním, ale o to přeci jde. Do Švédska jste přeci přijeli právě proto, aby jste poznali zem, něco se o ní dozvěděli a nasáli její atmosféru.

Na vrcholek není cesta úplně nejlépe značena, ale moc možností jak to najít stejně není, takže napoprvé asi dorazíte do slepé cesty, ale potom se vrátíte správně. Tak jako já… Na vrcholku je dokonce i restaurace, ale abych byl upřímný, tak si nějak nevybavuji jí otevírací dobu, ale určitě v létě a v zimě taky, protože z druhé strany kopce je začátek sjezdovky.

Výlet je to určitě pěkný a pokud budete mít štěstí na zmíněné počasí, tak tam budete pravděpodobně sami. Švédi přeci jenom raději léto a zimu…

Vrcholek je vlastně i takovým malým skanzenem. Najdete zde několik starých staveb, které ukazují klasickou švédskou architekturu.

 

Mlha, vřes, kamení, lyšejníky, mech, kamení… to je to pravé Švédsko.

 

Pravý švédský les (samozřejmě si odmyslete ty domečky…)

 

Jedna z nejstarších staveb na vrcholku. Úplně jsem si při pohledu na ní vzpomněl na chaloupku od baby Jagy z Mrazíka…

 

Když se k mlze přidá slabý déšť, tak je ta pravá atmosféra dovršena.

 

Fotografové by se na vrchloku, a v této mlhavé atmosféře, určitě vyřídili.

 

...a takhle to vypadá na vrcholku Vättaberget když se vyčasí.
…a takhle to vypadá na vrcholku Vättaberget když se vyčasí.

 

Prostě tu je nádherně!
Prostě tu je nádherně!

 

Výhled na řeku Indalsälven z vrcholku Vättaberget v zimních měsících. Řeka bývá pokryta velkou vrstvou ledu a slouží jako "dálnice" pro zimní skútry, které jsou v této oblasti snad častější než auta. (foceno mobilem)
Výhled na řeku Indalsälven z vrcholku Vättaberget v zimních měsících. Řeka bývá pokryta velkou vrstvou ledu a slouží jako „dálnice“ pro zimní skútry, které jsou v této oblasti snad častější než auta. (foceno mobilem)

 

[wpgmza id=“14″]

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *