Volný čas podle švédských sportovních legend

Švédská země je proslulá zimními sporty. Hokejová reprezentace tří korunek je jednou z nejlepších v celé historii ledního hokeje a každoročně se pere o ty nejvyšší příčky. Podobně jsou na tom švédští sportovci v běžeckém i alpském lyžování. Všichni švédští sportovní nadšenci rádi sledují jejich výkony při závodech či zápasech, ovšem jen ti nejoddanější fanoušci sledují i jejich volnočasové aktivity.

Je třeba zmínit, že někteří sportovci si vybírají hodně zajímavé záliby a také potvrzují všestrannost Švédům vlastní – pokud by jejich sportovní kariéra uvadala, mnozí by si mohli byznys rozjet v jiné, nesportovní oblasti.

Typický je v tomto například proslulý švédský hokejista Henrik Lundqvist, častokrát označovaný za nejlepšího brankáře v historii hokeje. Jako jediný brankář v NHL totiž zažil třicet výher v každé ze svých prvních sedmi sezon. Jeho um mu dokonce mezi fanoušky a spoluhráči vysloužil přezdívku král Henrik. Mimo ledovou plochu se hodně angažuje v dobročinných akcích, je mluvčí svého týmu New York Rangers v organizaci Make-A-Wish Foundation. Tuto charitativní činnost v roce 2012 zdařile propojil se svou další zálibou – pánskou módou – tím, že pro organizaci vytvořil speciální kolekci, jejíž výtěžky přispívají na různé charitativní účely.

Henrik Lundqvist v národním dresu (foto Krm500, zdroj Wikipedia)
Henrik Lundqvist v národním dresu (foto Krm500, zdroj Wikipedia)

 

Že si dává na vzhledu záležet a že je v tom nadmíru úspěšný potvrzuje zahrnutí jeho jména do seznamu 100 nejkrásnějších lidí na světě v roce 2006, který každoročně vydává časopis People. V jiné anketě byl o dva roky později zařazen do seznamu pětadvaceti nejlépe oblékaných známých osobností. Kromě toho Lundqvist vlastní i restauraci v newyorské Tribece, pojmenovanou Tiny’s. Pokud navštívíte dolní Manhattan, můžete sami zhodnotit, jestli i jeho kulinářský výběr zasluhuje nějaká ocenění.

Marcus Hellmer v roce 2011 v Oslo (foto Oskar Karlin, zdroj Wikipedia)
Marcus Hellmer v roce 2011 v Oslo (foto Oskar Karlin, zdroj Wikipedia)

 

Podobným šikulou je talentovaný běžkař Marcus Hellner, několikanásobný vítěz mistrovských a olympijských medailí v individuálních a štafetových běžkařských závodech. Jakožto nadšený kytarista a bubeník se ve svém volnu rozhodl vyzkoušet něco nového – poker. Ten začal hrát s přáteli na různých soustředěních a na cestách, jak říkal, spíše z nudy. Postupně se ale karetně zdokonaloval a před několika lety se zařadil mezi exkluzivní členy Teamu PokerStars SportStars, čímž se přidal k dalšímu ze švédských sportovních kolegů, hokejistovi Sundinovi. Soustředí se zejména na Hold‘em a Omahu. Od svého vstupu do týmu hráčsky neskutečně vyspěl, pravidla pokeru již zná jako své boty a k tomu čerpá drahocenné rady od starších a zkušených kolegů. Mimo karetní kratochvíle se stal také otcem na plný úvazek a užívá si rodičovské radovánky – první syn se mu narodil v polovině dubna tohoto roku.

Ingemar Stenmark se po ukončení kariéry stal rodinným typem (foto Bengt Nyman, zdroj Wikipedia)
Ingemar Stenmark se po ukončení kariéry stal rodinným typem (foto Bengt Nyman, zdroj Wikipedia)

 

V neposlední řadě stojí za zmínku Ingemar Stenmark, nezapomenutelný lyžařský sjezdař, který v 70. a 80. letech neporazitelně sbíral všechny medaile ve sjezdovém lyžování. Jeho rekord je dosud nepřekonaný – na kontě má celkem 86 vítězství, tedy o 32 více než jeho slavný rakouský kolega Hermann Maier. Stenmark se s médii nikdy příliš nekamarádil a byl proslulý slušnými, leč strohými odpověďmi na otázky novinářů. Přesto se některým médiím svěřil s tím, že své priority přehodnotil a nyní je jeho největší zálibou trávení času s rodinou na statku na skandinávském venkově. Stenmark se přestěhoval z Monaka zpátky do Švédska, kam se původně přesídlil kvůli vysokým švédským daním. Možná ke změně jeho životní filozofie přispěla zkušenost z dovolené v Thajsku v roce 2004, kdy společně se svou přítelkyní přežil tehdejší katastrofickou vlnu tsunami. Tak či tak, je jasné, že tito Švédi vědí, jak se svým volným časem správně naložit.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *