Volný čas podle švédských sportovních legend
Švédská země je proslulá zimními sporty. Hokejová reprezentace tří korunek je jednou z nejlepších v celé historii ledního hokeje a každoročně se pere o ty nejvyšší příčky. Podobně jsou na tom švédští sportovci v běžeckém i alpském lyžování. Všichni švédští sportovní nadšenci rádi sledují jejich výkony při závodech či zápasech, ovšem jen ti nejoddanější fanoušci sledují i jejich volnočasové aktivity.
Je třeba zmínit, že někteří sportovci si vybírají hodně zajímavé záliby a také potvrzují všestrannost Švédům vlastní – pokud by jejich sportovní kariéra uvadala, mnozí by si mohli byznys rozjet v jiné, nesportovní oblasti.
Typický je v tomto například proslulý švédský hokejista Henrik Lundqvist, častokrát označovaný za nejlepšího brankáře v historii hokeje. Jako jediný brankář v NHL totiž zažil třicet výher v každé ze svých prvních sedmi sezon. Jeho um mu dokonce mezi fanoušky a spoluhráči vysloužil přezdívku král Henrik. Mimo ledovou plochu se hodně angažuje v dobročinných akcích, je mluvčí svého týmu New York Rangers v organizaci Make-A-Wish Foundation. Tuto charitativní činnost v roce 2012 zdařile propojil se svou další zálibou – pánskou módou – tím, že pro organizaci vytvořil speciální kolekci, jejíž výtěžky přispívají na různé charitativní účely.

Že si dává na vzhledu záležet a že je v tom nadmíru úspěšný potvrzuje zahrnutí jeho jména do seznamu 100 nejkrásnějších lidí na světě v roce 2006, který každoročně vydává časopis People. V jiné anketě byl o dva roky později zařazen do seznamu pětadvaceti nejlépe oblékaných známých osobností. Kromě toho Lundqvist vlastní i restauraci v newyorské Tribece, pojmenovanou Tiny’s. Pokud navštívíte dolní Manhattan, můžete sami zhodnotit, jestli i jeho kulinářský výběr zasluhuje nějaká ocenění.

Podobným šikulou je talentovaný běžkař Marcus Hellner, několikanásobný vítěz mistrovských a olympijských medailí v individuálních a štafetových běžkařských závodech. Jakožto nadšený kytarista a bubeník se ve svém volnu rozhodl vyzkoušet něco nového – poker. Ten začal hrát s přáteli na různých soustředěních a na cestách, jak říkal, spíše z nudy. Postupně se ale karetně zdokonaloval a před několika lety se zařadil mezi exkluzivní členy Teamu PokerStars SportStars, čímž se přidal k dalšímu ze švédských sportovních kolegů, hokejistovi Sundinovi. Soustředí se zejména na Hold‘em a Omahu. Od svého vstupu do týmu hráčsky neskutečně vyspěl, pravidla pokeru již zná jako své boty a k tomu čerpá drahocenné rady od starších a zkušených kolegů. Mimo karetní kratochvíle se stal také otcem na plný úvazek a užívá si rodičovské radovánky – první syn se mu narodil v polovině dubna tohoto roku.

V neposlední řadě stojí za zmínku Ingemar Stenmark, nezapomenutelný lyžařský sjezdař, který v 70. a 80. letech neporazitelně sbíral všechny medaile ve sjezdovém lyžování. Jeho rekord je dosud nepřekonaný – na kontě má celkem 86 vítězství, tedy o 32 více než jeho slavný rakouský kolega Hermann Maier. Stenmark se s médii nikdy příliš nekamarádil a byl proslulý slušnými, leč strohými odpověďmi na otázky novinářů. Přesto se některým médiím svěřil s tím, že své priority přehodnotil a nyní je jeho největší zálibou trávení času s rodinou na statku na skandinávském venkově. Stenmark se přestěhoval z Monaka zpátky do Švédska, kam se původně přesídlil kvůli vysokým švédským daním. Možná ke změně jeho životní filozofie přispěla zkušenost z dovolené v Thajsku v roce 2004, kdy společně se svou přítelkyní přežil tehdejší katastrofickou vlnu tsunami. Tak či tak, je jasné, že tito Švédi vědí, jak se svým volným časem správně naložit.