Visingsö, ostrov uprostřed jezera Vättern

Na ostrově Visingsö sídlili ve 12. a 13. století první švédští králové. Jedním z mnoha byl třeba známý Magnus Ladulås, syn Birgera jarla. Ovšem největší stopu zde zanechal hrabě Per Brahe. Visingsö je největším ostrovem jezera Vättern, které leží v kraji Småland.

Mimochodem, to že ö znamená ve švédštině ostrov vám už určitě říkat nemusím.

Ostrov je celoročně obývatelný, zelený a plný dubů, starých stavení a hospodářských zvířat. Takové malé Švédsko. Byť to tak možná na první pohled na ostrov nevypadá, ale v historii Švédska hrál svého času tento ostrov významnou roli.

Něco málo z historie…

Podle legendy byl ostrov vytvořen obrem Vistem, když hodil trs trávy do jezera, aby jeho žena měla na co vkročit, když potřebovala přeskočit jezero Vättern. Obr Vist sám potřeboval jen jeden krok, aby se dostal přes jezero. Od roku 1969 stojí vedle dálnice E4 u města Huskvarna jeho dřevěná socha s trsem trávy od Calle Örnemarka.

Dřevěný obr Vist u města Huskvarna, autor Toompe, Wikipedia CC BY-SA 4.0

Ostrov byl již obáván v dobách Vikingů, což dokazuje více než 800 objevených hrobů Vikingů na ostrově.

Na ostrově třena najdete ruiny hradu Visingsborgs Slott, ale také třeba kostel, který na ostrově nechal postavit v 17. století hrabě Per Brahe. Ten samý Per Brahe, který ve 40. letech 17. století vystavěl také hrad Brahehus, jehož trosky nemůžete minout mezi dálnicí E4 severo-východně od města Jönköping a jezerem Vättern.

…a ze současnosti

Na samotný ostrov se můžete dostat lodí z Gränny, města lízátek, které leží na východní straně jezera Vättern. V letních měsících tam dokonce jezdí pravidelná linka.

Na ostrově panuje čilý ruch. Jak se na něj dostat již víte. Jeho naprostá rovina je ideální pro cyklo výlet, byť i díky svým rozměrům je po něm krásná procházka. Využít můžete také koňských povozů, které tam provozují místní.

Hrad Visingborg

Na ostrově můžete navštívit třeba ruiny hradu Visingsborg, který nechal kolem roku 1570 postavit také hrabě Per Brahe. Ovšem již v roce 1680 byl hrad opuštěn a to, když bylo hrabství připojeno ke koruně. Následně v roce 1718 byl vypálen a dodnes se zachovaly jen obvodové zdi.

Ruiny hradu Visingsborg, autor Håkan Svensson, Xauxa, Wikipedia, CC BY-2.5
Rytina podoby hradu z konce sedmnáctého století od Erika Dahlbergha, Wikipedia

Näs slott – Zámek Nos

Na samotném jihu ostrova Visingsö najdete ruiny hradu Näs slott, nebo-li v překladu zámek Nos.

Zámek byl postaven jako královské sídlo během 12. století. Možnými staviteli byli Sverker starší a jeho syn Karl Sverkersson. Byl to tehdy první velký zámek svého času a svého druhu ve Švédsku a představoval přechod do větších a pohodlnějších zámeckých budov. Většina středověkých pramenů souhlasí s tím, že zámek, zejména na začátku 13. století, byl středem švédské královské moci. Byl prvním švédským státním hradem, ale také bankou. To, když v něm králové shromažďovali své cennosti. V roce 1318 jej Birger Magnusson zastavil Dánům. V témže roce byl zámek vypálen a Birger Magnusson se dal na útěk.

Näs slott v dnešní podobě, autor Helen Simonsson, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Kumlaby kyrkan – kostel Kumlaby

Na přelomu 11. a 12. století byly na ostrově Visingsö postaveny dva kostely v románském stylu. Kostel Kumlaby je jedním z nich a stojí, tak jak byl vybudován. Až do poloviny 16. století byl hlavním kostelem zdejší farnosti.

Kostel Kumlaby v dnešní podobě, tak jak byl postaven, autor Håkan Svensson, Wikipedia

Brahekyrkan – kostel Braheho

V letech 1623-1636 postavil hrabě Per Brahe a jeho syn Magnus Brahe majestátný kostel v renesančně barokním stylu. Kostel byla, ale spíše přestavěn z původního středověkého kostela Ströja, a to na pohřební kostel a památník rodiny Brahe.

Kostel Brahekyrkan, autor Allie_Caulfield, Wikipedia, CC BY 2.0

Visingsö v číslech

Rozloha: 25,04 m2
Maximální délka: 14 km
Maximální šířka: 3 km
Počet trvalých obyvatel: kolem 800
Poloha: Jížní polovina jezera Vättern v kraji Småland

Odkazy

Zdroj

  • Wikipedia – volné překlady
  • Společník cestovatele ŠVÉDSKO, vydavatelství IKAR
  • Svenska kyrkan
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *