Visby

Visby, hlavní město největšího švédského ostrova Gotland, patří rozhodně mezi města, která by jste při své cestě do Švédska neměli vynechat.

Visby leží na západním pobřeží ostrova Gotland a je vstupní bránou na tento největší švédský ostrov. Ve městě je totiž přístav a letiště. Říká se mu město růží a rozvalin. Kolem města jsou pozůstatky středověkého opevnění a také díky tomu je Visby zapsáno na seznam světového kulturního dětictví Unesco.

Středověké opevnění kolem města dosahuje délky 3,5 kilometru. (foto Jan Pavlík)
Středověké opevnění kolem města dosahuje délky 3,5 kilometru. (foto Jan Pavlík)

Z historie

Archeologické nálezy, vč. římských, arabských a dalším mincí jsou důkazem že na Gotlandu vzkvétal obchod již v době Vikingů. Ve 12. století byl na vrcholu obchod s Německem a tak byla založena hanza což bylo obchodně politické sdržuní obchodníků a měst v pobaltí. Právě sídlo tohoto spolku bylo ve Visby a tak ve 13. století dosáhlo Visby svého vrcholu. Bohužel jak už to v té době chodilo, tak mocenské boje udělaly své. Přispěla k tomu i menší úroda, mor a také skutečnost, že se začaly stavět lodě, které byly schopny doplout do větších dálek.

Visby, nic tak typické jako opevnění kolem města snad být nemůže. (foto Jan Pavlík)
Visby, nic tak typické jako opevnění kolem města snad být nemůže. (foto Jan Pavlík)

V roce 1361 obsadil Visby Valdemar Atterdag a Gotland se ocitl pod nadvládou Dánska. V roce 1525 dokonali dílo skázy tohoto města obyvatelé Lübecku, dalšího hanzovního města na ostrově Gotland. Většina budov byla buď zničena nebo opuštěna.

Hradbami obehnané město je poměrně malé a dá se celé projít pěšky. Na severní straně města se dá vyztoupat na umělý násep a obdivovat pohled na úchvatné hradby a město.

Pohled na město z násepu.
Pohled na město z násepu. (foto Jan Pavlík)

Půdorys tohoto středověkého města vymezují ohromné městské zdi (opevnění) v délce až 3,5 kilometru. Toto opevnění se začalo budovat ve 13. století a bylo původně vysoké 5,5 metrů a mělo chránit město od útoků od moře. Na straně od pevniny byl ještě před hradbami vykopán vodní příkop. Město je plné úzkých uliček podél, kterých se tyčí jeden dům za druhým. Všechno to byly převážně domy zámožných obchodníků. Ve městě je i několik významných kostelů a jejich zřícenin.

Náměstí Stora Torget (Velké náměstí)

Toto náměstí leží v samotném srdci města a od něj míří uličky k městským branám. V létě zde bývá tržnice. Náměstí lemují staré středověk domy a na jeho okraji strojí zřícenina kostela svatá Kateřina (Sta Karin) z 13. století. Tato zřícenina je dominantou celého náměstí.

Gotlands Museum

Historie ostrova Gotland sahá až do prehistorického období a tak exponáty v museu z něj dělají jedno z nejbohatších regionálních mezeí ve Švédsku. Muzeum najdete v budově bývalé královské palírny ze 70. let 18. století. V muzeu najdete ohromnou škálu sdobených kamenů z 5. až 11. století a na některých z nich jsou i ruinové nápisy. Najdete zde exponáty od pravěku po vikingskou éru. Také je zde vystaveno několik koster včetně 8 tis. let staré kostry muže ze Stenkyrkanu. Nejpůsobivější exponáty jsou ovšem samozřejmě jak jinak než z doby Vikingů. Na ostrově bylo odkryto více než 700 předmětů.

Rozvaliny St Nicolai a Helga And

Ve městě jsou i rozvaliny kostelů a klaštěrů. K nejzajímavějším a nejpoutavějším patří právě rozvaliny kláštěra St Nicolai z 13. století a rozvaliny kostela Helga And také z 13. století.

Kostel Helga (foto Jan Pavlík)
Rozvaliny kostela Helga And (foto Jan Pavlík)
St Nicolai (foto Jan Pavlík)
Rozvaliny kláštera St Nicolai (foto Jan Pavlík)

Botaniska Trädgården

Na severozápadě města najdete botanickou zahradu, která byla založena v roce 1856 společností koupajících se přátel (Badande Wännerna). Nejvhodnější dobou na návštěvu zahrady je červenec až srpen, kdy je zahrada v plném květu.

Odkazy

Zdroje

  • Společník cestovatele IKAR, Švédsko, vydavatelství Euromedia Group, k. s.
  • Wikipedie
  • Úvodní foto Pixabay
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *