Vinterviken

Jméno Alfreda Nobela je se Stockholmem neodmyslitelně spjato. Vynálezce dynamitu se totiž ve Stockholmu narodil a dlouho v něm také žil. Pracoval zde na svém nejslavnějším vynálezu, a právě ve Stockholmu se udělují každoroční Nobelovy ceny. Fyzik a chemik Alfred Nobel po sobě zanechal bohatý odkaz, jehož stopy můžeme pozorovat na několika místech při naší procházce Stockholmem.

Vinterviken, tady Nobel kdysi pracoval na svém nejslavnějším vynálezu
Vinterviken, tady Nobel kdysi pracoval na svém nejslavnějším vynálezu

 

Jedna z těch zajímavějších zastávek nese jméno Vinterviken. Necelých patnáct minut od centra naleznete Nobelovu starou fabriku na dynamit. Továrna byla založena roku 1865 a v provozu zůstala téměř do 80. let minulého století. V továrně došlo během její činnosti k několika výbuchům, při největším z nich přišlo o život 14 dělníků.

V současnosti je budova renovována a je k dispozici pro konference nebo i soukromé akce. V přízemí továrny se nachází kavárna, která rozhodně stojí za návštěvu. V okolí fabriky najdete možnosti ke koupání, procházce nebo i pikniku. Vody jezera Mälarem jsou jen co by kamenem dohodil od samotné budovy, bezpečnostní opatření z dob, kdy ještě fabrika hrozila výbuchem.

Do Vinterviken se nejsnáze dostanete ze stanice metra Aspudden.

Interiéry bývalé továrny na dynamit jsou dnes k dispozici třeba k oslavě
Interiéry bývalé továrny na dynamit jsou dnes k dispozici třeba k oslavě

instagram-pruvodce-stockholmem-stockholmbyvicky

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *