Tyskungen | Ve Fjällbacke se vraždilo i v minulosti!

Pozorný čtenář těchto stránek si možná vzpomene, že se před nedávnem na stránkách objevila zmínka o sérii krimi knížek z oblasti Fjällbacky od autorky Camilly Läckberg. Dnes Vás chci upozornit na film dle knižní předlohy z této série – Fjällbackamorden: Tyskungen. I když je film natočen na motivy 5. dílu, nemusíte se bát, režisér Per Hanefjord film natočil tak, jako by se jednalo o příběh první.

Hlavní postava filmu spisovatelka Erika se po náhlé smrti rodičů vrací do svého rodného městečka na západním pobřeží, do obce Fjällbacka. Ještě se ani se svým manželem Patrikem a novorozenou dcerkou Majou pořádně nezabydlí a na prahu dveří se objeví postarší cizí muž, který tvrdí, že je Eričiným bratrem. Skutečnost se ještě více zamotá, když je dotyčný nalezen o několik dní později zavražděn v místním hotelu.

Záběr z filmu Tyskungen
Záběr z filmu Tyskungen

 

Erika se pustí do pátrání v minulosti své matky, která celý život byla v jejích očích chladná, nepřístupná a zatrpklá žena. Jaké překvapení, když pak od matčiných přátel z dětství slyší, že mladá Elsa Moström byla úplným opakem člověka, kterého znala ona. Erika krůček po krůčku s pomocí matčina deníku rozplétá pavučinu minulosti, která ji zavede do období 2. světové války, německé okupace Norska a koncentračního kempu v Grini, a odkryje tajemství, pro jehož utajení jsou někteří schopni dopustit úplně čehokoliv.

Do historie budeme v rámci filmu Tyskungen vstupovat poměrně často...
Do historie budeme v rámci filmu Tyskungen vstupovat poměrně často…

 

Větší množství postav může snížit pro někoho na kvalitě filmu, nezapomínejme ale, že autorčina díla a postavy jsou ve Švédsku veřejně známé a některé knihy byly v minulosti zfilmovány jako nízkorozpočtové TV filmy pro švédskou televizi. Tentokrát, ale jde o snímek, který byl uveden v kinech. Myslím, že je film vhodný pro všechny kteří by se rádi dozvěděli něco více o historii Švédska a samozřejmě taky pro všechny čtenáře Camilliných knich.

Autor článku Marta Slepánková

Švédský film Tyskungen (2013)
Švédský film Tyskungen (2013)

 

Základní informace

  • Název v češtině: Tyskungen
  • Název ve švédštině: Tyskungen
  • Režie: Per Hanefjord
  • Scénář: Maria Karlsson
  • Předloha: Fjällbackamorden: Tyskungen, Camilla Läckberg
  • Hrají: Claudia Galli (Erica Falck jako Claudia Galli Concha), Richard Ulfsäter (Patrik Hedström), Eva Fritjofson (Kristina), Pamela Cortes Bruna (Paula), Lennart Jähkel (Mellberg)…
  • Rok výroby: 2013
  • Země: Švédsko
  • Délka: 105 min
  • Žánr: Krimi, Drama

Odkazy

Zpět na Švédská kinematografie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *