Vasův běh | Vasaloppet

Vasův běh (švédsky Vasaloppet) je závod v běhu na lyžích. Běží se na památku útěku švédského šlechtice Gustava Erikssona Vasy před dánským králem Kristiánem II. Dánským v roce 1520, a jeho stockholmskou krvavou lázní. Běh se koná každou první neděli v březnu v okolí města Mora (pozn.: čti Můra) ve Švédsku, v provincii Dalarna, a jeho délka činí 90 kilometrů. Poprvé se běžel v roce 1922, vítězem závodu se stal Švéd Ernst Alm. Roku 1977 se závodu zúčastnil i švédský král Karel XVI. Gustav. Od roku 2008 se mohou závodu účastnit i děti a mládež. Délka trati je odstupňovaná podle věkových kategorií.

Ze závodu Vasaloppet (foto Ulf Palm, zdroj Vasaloppet)
Ze závodu Vasaloppet (foto Ulf Palm, zdroj Vasaloppet)

 

Pojďme se ovšem podívat daleko do historie a zjistit trochu podrobností o tomto celosvětově známém závodě.

Historie Vasaloppet

Historie Vasaloppet se začala psát v roce 1520. Tehdy bylo Švédsko pod nadvládou Dánska a nespokojenost a protesty mezi švédským lidem rostly. Mezi nimi byl tehdy i 24 letý šlechtic Gustav Eriksson Vasa, který byl díky svým prostestům v Dánsku uvězněn. Podařilo se mu ovšem uniknout a když se vylodil na pobřeží Švédska, jížně od města Kalmar, začal jeho dlouhý a dobrodružný pochod na sever.

Ve vesnicích podél cest navštěvoval Vasa rolníky a vybízel je ke vzpouře proti nadvládě Dánska. Bohužel tehdy moc úspěchu neměl. Lidé na jihu Švédska chtěli mít většinou klid a žít v míru. Vasa ovšem stále věřil a hledal naději u lidí z Dalarny (pozn.: kraj Dalarna se rozprostírá mezi největšími švédskými jezery Vänern a Vättern ve středním Švédsku), kde byli lidé známí svou nekompromisní povahou a jako lidé, kteří se neradi podvolovali. Vasa byl naháněn v kraji Dalarna dánskými pronásledovateli a právě u těhto lidí nacházel úkryt a pomoc.

Vítěz prvního závodu Vasaloppet z roku 1922, Ernst Alm. (foto autor neznámý, zdroj Wikipedia)
Vítěz prvního závodu Vasaloppet z roku 1922, Ernst Alm. (foto autor neznámý, zdroj Wikipedia)

 

Po měsíci útěku se dostal Vasa do města Mora, kde před kostelem promluvil ke zdejšímu lidu a řekl jim o krutostech, které se dějí. Pověděl jim i také jak před několika týdny popravili Dánové jeho otce, bratra a dalších osmdesát mužů při Stockholmském krvavém masakru. Vasa se divil tomu, jak dlouho jsou lidé ochotni snášet další a další krutosti a vyzýval je k tomu, aby se chopili zbraní. Lidé města Mora se ovšem nejdříve chtěli poradit s lidmi s okolních obcí. Než se ovšem Vasa dočkal odpovědi, tak musel prchnout na západ směrem k Norsku, protože mu byli jeho dánští pronásledovatelé v patách.

O několik dní později došly zprávy do města Mora o řádění dánského krále Christiana II. ve Švédsku a lidé začali litovat, že nezačali Vasu podporovat hned od začátku. Proto byli dva nejlepší lyžaři Lars a Engelbrekt vysláni, aby prchajícího Vasu nalezli a přivedli zpět. V Sälenu byl Vasa dostižen a tam ho přesvědčili k návratu do města Mora, aby jim velel v boji proti králi Kristianovi II.

V roce 1521 začal dalárský lid bojovat v čele s Vasou s dánskými vojáky. Tato válka trvala dva a půl roku a zkončila vítězstvím Švédska a tedy jeho osamostatněním od nadvlády Dánska. Což bylo formální ukončení Kalmarské unie mezi Dánskem, Švédskem a Norskem. Dne 6. 6. 1523 byl Gustav I. Vasa zvolen švédským králem na parlamentním zasedání ve Strägnäs.

Dnes je Gustav I. Vasa symbolem nějvětšího světového závodu Vasaloppet.

Nejúspěšnější účastník závodu Nils Emanuel “Mora-Nisse” Karlsson. (zdroj Vasaloppet)
Nejúspěšnější účastník závodu Nils Emanuel “Mora-Nisse” Karlsson. (zdroj Vasaloppet)

 

Nils Emanuel “Mora-Nisse” Karlsson v roce 2007 kdy tato legenda závodu Vasaloppet oslavila devadesáté narozeniny. (zdroj Vasaloppet)
Nils Emanuel “Mora-Nisse” Karlsson v roce 2007 kdy tato legenda závodu Vasaloppet oslavila devadesáté narozeniny. (zdroj Vasaloppet)

 

Zajímavosti závodu Vasaloppet

První ženou, která se závodu Vasaloppet zúčastnila byla Margit Nordin, která v roce 1923 dokončila závod s časem 10:09:42. Následující rok byl závod pro ženy zakázaný, protože byl pro ně považován za příliš tvrdý. Tento zákaz trval až do roku 1981. Ovšem už v roce 1978 jej jedna žena tajně absolvovala převlečená za muže. Tehdy byla odhalena televizními kamerami.

V roce 1922 stálo na startu závodu 119 startujících. V roce 1955 jich bylo přes 1000. V roce 1977 již přes 10.000. Nyní je závod rozdělen jak na věkové kategorie, tak na různé délky a účastní se jich tisíce lidí z celého světa.

Vasaloppet není ovšem jenom zimní běžkařský závod, ale i v letních měsících je pořádána obdoba tohoto závodu, a to cyklistický závod CykelVasan a běžecký závod Vasastafetten.

Ze závodu CykelVasan. (zdroj Vasaloppet)
Ze závodu CykelVasan. (zdroj Vasaloppet)

 

...a letní běžecká verze s názvem Vasastafetten. (zdroj Vasaloppet)
…a letní běžecká verze s názvem Vasastafetten. (zdroj Vasaloppet)

 

Zdroj

Nesmím také opomenout poděkovat moji ženě Petře za překlady 🙂

Související články

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *