Vasa Muzeum, Stockholm

Loď Vasa je jedinou dochovanou lodí na světě pocházející ze 17. století. S 95 % zachovaných původních částí a zdobená stovkami vyřezávaných soch je Vasa jedinečným uměleckým dílem a jednou z předních turistických atrakcí na světě.

Loď je vystavována v účelově postaveném muzeu ve Stockholmu. Film o lodi Vasa mohou návštěvníci sledovat v šestnácti jazycích. Muzeum Vasa přitahuje více návštěvníků než jakékoli jiné muzeum ve Skandinávii. Stojí zato navštívit Stockholm jen kvůli samotné lodi Vasa.

Ztroskotání

Dne 10. srpna 1628 zvedla plachty velká válečná loď, aby vyjela ze stockholmského přístavu. Byla to nově postavená Vasa pojmenovaná podle vládnoucí dynastie Vasa. Na znamení slavnostní události byla vypálena salva z postranních děl lodi.

Když se mohutná loď pomalu blížila ke vstupu do přístavu, zvedl se prudký vítr. Vasa se naklonila na bok, ale znovu se vzpřímila. Další závan větru ale položil loď na bok. Otevřenými otvory pro děla se nahrnula voda. Vasa klesla ke dnu a vzala s sebou nejméně 30, možná až 50 ze 150 členů posádky. Tak to se mělo stát 333 let předtím, než Vasa znovu spatřila světlo světa.

Znovuobjevitel

Andres Franzén, soukromý průzkumník, začal pátrat po lodi Vasa začátkem 50. let minulého století. Už od dětství ho fascinovaly vraky potopené v blízkosti domu jeho rodičů, v ostrovním moři u Stockholmu. Sášni lodní, Teredo navalis, která požírá dřevěné vraky ve slané vodě, se nedaří v poloslaných vodách Baltského moře. Anders Franzén si uvědomil význam této skutečnosti pro lodě, které se ztratily v Baltském moři, a v roce 1956 znovu objevil loď Vasa.

Vyřezávaná záď lodě Vasa.
Vyřezávaná záď lodě Vasa.

Obrovská na svou dobu

Vasa byla postavena ve Stockholmu pod vedením holandského stavitele lodí Henrika Hybertssona. Pomáhali mu tesaři, truhláři, řezbáři, natěrači, sklenáři, výrobci plachet, kováři a mnoho dalších řemeslníků. Dohromady pracovalo na lodi Vasa 400 lidí.

Loď byla postavena na příkaz švédského krále Gustava II. Adolfa. Stavba trvala asi dva roky. Loď měla tři stěžně, mohla rozvinout deset plachet, měřila 52 metrů od lodního koše ke kýlu lodi a 69 metrů od přídě na záď, vážila 1.200 tun. Když byla dokončena, stala se jednou z nejmohutnějších lodí, která byla kdy postavena.

Co bylo špatně?

Dnes můžeme přesně vypočítat, jak by měla být loď konstruována, aby byla schopna plavby. V 17. století byly používány tabulky s rozměry, které se osvědčily v minulosti. Ze současných dokumentů víme, že plány na stavbu lodi Vasa byly změněny poté, co se na lodi začalo pracovat.

Král chtěl mít na palubě více děl než obvykle. To znamenalo, že rozměry vybrané pro loď nebyly již déle vyhovující a její stavitelé byli bezradní. Loď byla postavena s vysokou nástavbou, se dvěma palubami pro děla. Dno lodi bylo naplněno velkými kameny, které sloužily jako zátěž udržující loď stabilně na vodě. Ale Vasa byla příliš vratká a 120 tun zátěže, které nesla, nebyly dostatečné.

Průvodce na modelu řezu lodí vysvětluje kde byla udělána chyba při stavbě lodi a co tedy vedlo k jejímu potopení.
Průvodce na modelu řezu lodí vysvětluje kde byla udělána chyba při stavbě lodi a co tedy vedlo k jejímu potopení.

Proč byla Vasa postavena?

Vasa měla být jednou z hlavních lodí švédského námořnictva. Nesla 64 děl, většinu z nich 24librových (vystřelovaly dělové koule vážící 24 liber nebo více než 11 kilogramů). Švédsko mělo nějakých dvacet válečných lodí, ale žádná z nich neměla tolik nebo tak těžká děla jako Vasa.

Na podzim roku 2014 byla vyrobena přesná replika děla s lodě Vasa, aby se zjistilo jak nebezpečná zbraň to ve skutečnosti byla. Přesností a silou s devastujícími účinky všechny překvapila. Podívejte se na video ze zkoušek děla.

Här skjuter vi kanonen from SMTM on Vimeo.

Vasa by bývala plula do Polska, které bylo po mnoho let pro Švédsko nepřítelem číslo jedna. Polsku vládl král Sigismund, bratranec švédského krále (měli společného dědečka z otcovy strany). Sigismund byl kdysi vladařem Švédska, ale byl sesazen kvůli své katolické víře.

Poté co byla Vasa vytažena

Po několikaleté přípravě byla Vasa 24. dubna 1961 vytažena na hladinu. Úkolem nyní bylo ji zachovat. Vrak, který byl takovou dobu pod vodou, nemůže být nechán bez péče. Za čas by dřevo popraskalo a rozpadlo se na kousky.

Vasa byla nejprve postříkána vodou, zatímco experti vypracovali vhodnou metodu pro její údržbu. Vybraným ochranným prostředkem byl polyetylen glykol (PEG), ve vodě rozpustný voskový produkt, který pomalu prostupuje dřevem a nahrazuje vodu. Postřik prostředkem PEG pokračoval po mnoho let.

Sochy

Společně s lodí Vasa bylo vytaženo přes 14.000 dřevěných předmětů včetně 700 soch. Byly jednotlivě ošetřeny a vráceny zpět na své původní místo na lodi. Bylo to jako poskládat obrovskou skládačku.

Válečné lodě ze 17. století nebyly jen válečnými stroji, ale byly to i plovoucí paláce. Na zachráněných sochách byly stopy po pozlacení a malbě. Moderní analýzy ukazují, že byly natřeny křiklavými barvami na červeném pozadí. Sochy zobrazují lvy, biblické hrdiny, římské vladaře, mořská stvoření, řecké božstvo a mnoho dalšího. Jejich účelem byla oslava švédského panovníka a vyjádření jeho síly, jeho kultury a jeho politických ambicí.

Tolik hodin práce a tak brzký konec. Naštěstí aspoň my nyní můžeme obdivovat práci předků.
Tolik hodin práce a tak brzký konec. Naštěstí aspoň my nyní můžeme obdivovat práci předků.

Jaký je stav lodi Vasa dnes?

Údržba a péče o loď Vasa je dlouhotrvajícím úkolem. Její zachování velmi závisí na stálosti podnebí. Když byl vrak ponořený ve vodě, železné šrouby zrezivěly, a tak zčernalo dubové dřevo. Nakonec držela loď pohromadě jen díky dřevěným spojovacím kolíkům. Imise ve vodě vytvořily velké množství síry, která prostoupila dřevo. Dnes reaguje síra s kyslíkem za vzniku kyseliny sírové. Ačkoli kyselina napadá dřevo, pro návštěvníky muzea není škodlivá. Výzkum týkající se dlouhodobého zachování lodi Vasa stále pokračuje.

Vasa – stroj času

Když se Vasa potopila, zastavil se čas. To, co bylo zachráněno v roce 1961, bylo netknutou součástí 17. století. Každý z tisíců vytažených předmětů má svůj příběh. Jsou mezi nimi kosti členů posádky, stejně tak jako jejich věci a vybavení lodi.

Mezi bahnem a kalem na dně lodi Vasa našli záchranáři šest plachet, které nebyly v době neštěstí rozvinuty. Jsou to nejstarší dochované plachty na světě a byly křehké jako pavučina, než došlo k jejich údržbě. Výzkum nalezených předmětů stále pokračuje. Mnoho jedinečných předmětů je v muzeu vystavováno na výstavách, které znovu oživují minulé období a lidi v něm žijící.

Návště Muzea Vasa

Návštěvní hodiny

2. ledna – 31. května a 1. září – 30. prosince 10:00 – 17:00,

 • každou středu 10:00 – 20:00
 • (Restaurace Vasa 11:00 – 16:00)

1. června – 31. srpna 8:30 – 18:00

 • (Restaurace Vasa 9:30 – 17:30)

Zavřeno 1. ledna, 23. – 25. prosince, 31. prosince

Vstupné

 • Dospělí SEK 110
 • Děti (0 – 18 let) SEK 0
 • Studenti (OP požadován) SEK 80

Prohlídky muzea v angličtině se konají několikrát denně.

Prohlídky pro skupiny s více než 9 osobami musí být rezervovány dopředu.

Film o lodi Vasa s anglickými podtitulky je promítán denně jednou za hodinu.

Promítání v jiných jazycích je třeba rezervovat dopředu.

E-mail pro rezervace: bokningen.vasa@maritima.se

Jak se dostat do Muzea Vasa

Muzeum je v Djurgardenu, napravo po překročení Djurgardsbronského mostu.

Djurgarden

Kdysi lovecký revír, nyní je ostrov Djurgarden skvělým místem odpočinku a zábavy v centru Stockholmu, které je každoročně navštěvováno miliony lidí. Mezi atrakce patří Skansen, první muzeum pod širým nebem na světě, Junibacken s oblíbenými postavami z dětských knížek Astrid Lindgrenové, zábavný park Gröna Lund, Muzeum Vasa a mnoho dalších.

 • Jděte pěšky ze stanice Centralstation (Stockholm C) (30 minut) nebo ze stanice Karlaplan Tunnelbana (10 minut)
 • Autobus č. 69 ze stanice Centralstation (Stockholm C) nebo Sergels Torg
 • Autobus č. 44 ze stanice Karlaplan
 • Trajekt z přístavu Slussen/Gamla Stan (a v létě z přístavu Nybroplan)

Autobusy se zájezdy:

 • Parkování pro autobusy se zájezdy je možné vedle muzea.

Osobní automobil:

 • Parkování na Djurgardenu je omezené. Je jednodušší zaparkovat ještě před mostem – na místě zvaném Strandvagen nebo Narvavagen.

Zdroj

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *