Varberg – perla „West coastu“

Městečko Varberg nalezneme na západním pobřeží v oblasti Halland, jižně od Göteborgu a severně od Halmstadu. Varberg je turisty po staletí vyhledávaným letoviskem a mnoho lidí z vnitrozemských měst jako je třeba Borås se sem buď stěhují, nebo zde tráví letní dovolenou. Důvodem jsou dlouhé písečné pláže, možnost rybaření a klidné prostředí maloměsta vhodné především pro rodiny s dětmi.

Radnice ve městě Varberg.
Radnice ve městě Varberg.

 

V centru se nachází mnoho restaurací, ale i budova univerzity, kino, ICA a Netto. Dá se říct, že kdo bydlí a pracuje v centru, nemusí mít ani auto, ani kolo – všude dojde pěšky.

Vojenská pevnost
Vojenská pevnost

 

Varberg je ideálním místem pro letní procházky kolem pláže. Zde se nachází také dominanta města – pevnost z 13. století. Byť se jedná o vojenskou pevnost, nikdy nebyla zapojena do žádného vojenského konfliktu. Budova během staletí fungovala do roku 1931 jako pevnost a jako vězení.

Lázeňský dům ve městě Varberg.
Lázeňský dům Kallbadhuset ve městě Varberg.

 

Dalším skvostem je lázeňský dům (Kallbadhuset) stojící na kůlech v moři na promenádě, v těsné blízkosti pevnosti, dětského hřiště a ve Švédsku tak populárního minigolfu. Návštěvníci lázeňského domu se mohou koupat nazí v oddělených prostorách pro ženy a muže, přičemž obě jsou vybaveny saunou. Za zmínku také stojí Societetsparken, který se nachází jen pár metrů od pláže. Na začátku 19. století, kdy opálená pleť nebyla oblíbená ve vyšších kruzích, nechalo město vysadit u pláže mnoho listnatých stromů, aby se zde bohatí obyvatelé skryli v létě před slunečními paprsky.

Přístav ve Varbergu
Přístav ve Varbergu

 

Nelíbila by se vám taková podívaná při procházce?
Nelíbila by se vám taková podívaná při procházce?

 

Blízké molo nabízí příležitost k rybaření, navíc mnoho společností zde nabízí letní rybářské výlety na volné moře.

Úsměvnou poznámkou je, že Varberg má sesterské město v ČR,  a to Karlovy Vary 🙂

Autor článku a fotografií Marta Slepánková

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *