Vánoční Oslo, Norsko

Blíží se Vánoce, období, které naprosto zbožňuji. S přítelem jsme si chtěli zavést tradici, a to takovou, že vždy na vánoční trhy se zajedeme podívat do nějaké cizí země. V roce 2011 to byla Vídeň – nádherné město, nádherná vánoční atmosféra, byla jsem okouzlena.

V září 2012 jsme se přestěhovali do Švédska, a proto jsme se rozhodli podniknout výlet do vánočního Osla. Strašně jsem se těšila na norské vánoční trhy, atmosféru, plno sněhu… Bohužel jsem byla strašně zklamaná. Po vánoční atmosféře ani vidu ani slechu, vánoční trhy se skládaly asi z deseti stánků postavených na náměstí a skoro žádní lidé. O svařáčku nebo medovince si tady můžete nechat zdát. No což, vánoce tam na mě odnikud nedýchaly, ale stejně jsme si výlet moc užili.

V přístavu v Oslu.
V přístavu v Oslu.

 

Vyjeli jsme brzy ráno, pokud si dobře pamatuji, máme to z našeho města Vänersborg asi cca 3 hodinky autem. Vzali jsme i našeho psa, bohužel asi půl hodiny před hranicemi jsme si uvědomili, že k němu nemáme dokumenty, pas, nic… No, trnula jsem hrůzou, jestli nás pošlou zpět. Ale na hranicích nás sice podrobně vyslýchali, proč a kam jedeme, kde bydlíme a co tam chceme dělat (celník nemohl pochopit, proč jedeme na otočku na výlet do Osla), ale kupodivu pes ho absolutně nezajímal, a to mu Bax olízal mále celou hlavu. Ufff, oddechla jsem si a hurá do Osla.

Jedna z mála lodí, která byla v přístavu.
Jedna z mála lodí, která byla v přístavu.

 

Byla strašná zima a k tomu ukrutné náledí, takže jsme si museli dávat pozor na každý krok (já byla tenkrát asi v 5. měsíci těhotenství, takže jsem se šourala opravdu pomalu). Byli jsme z toho trochu v rozpacích, protože u nás už snad začátkem listopadu všude sypači sypali písek, a tak nás překvapilo, že si to v Oslu taky tak nehýčkají.

Pevnost Akershus.
Pevnost Akershus.

 

Nejdříve jsme si prošli náměstí, ze kterého jsme se plynule přemístili do pevnosti Akershus. Tam jsme nafotili pár obrázků, rozhlídli se po okolí, prolezli kdejakou skulinku a těšili se na procházku v přístavu, který je od pevnosti kousek.

Pevnost Akershus.
Pevnost Akershus.

 

Tam bylo ukotveno jen pár lodí a ani žádné stánky nebyly otevřené. Na to, že bylo před Vánoci, mi to tam přišlo hodně mrtvé – jaká škoda. Přístav nebyl moc velký – nebo se mi to tak jevilo, ale byl krásný – jako skoro každý přístav – pro mě mají přístavy zvláštní kouzlo a moc ráda se po nich procházím.

Výměna stráží u královského paláce.
Výměna stráží u královského paláce.

 

Když jsme se z přístavu přesouvali ke Královskému paláci (Slottet), byl právě čas na výměnu stráží (pravda, přiznávám, měli jsme zjištěné, kdy výměna stráží probíhá…), což bylo fajn se podívat. Ale největší zážitek jsem z Královského Paláce měla, když se tam objevila příslušnice národa Sámů (nevím jak ji nazvat jinak – Sámka???) se sobím spřežením, to bylo naprosto fantastické. Poprvé jsem viděla živého soba a k tomu tak zblízka. Moc mě překvapilo, jak jsou maličkatí.

Setkání se sobem přímo v centru Osla, Norsko.
Setkání se sobem přímo v centru Osla, Norsko.

 

Z Královského paláce jsme vyrazili směrem do centra, kde jsem chtěla objevit nějaké ty vánoční trhy. Z nich jsem byla dost zklamaná a otrávená, a tak jsme si zašli spravit chuť do místní kavárničky na kus dortíku a kávy – v mém případě čaje, protože kávu nepiju (jaký hřích ve Švédsku, tady všichni pijou kafe – fika je svatá).

Byli jsme promrzlí na kost, unavení po celodenním namáhavém chození, ale plni dojmů a nadšeni z výletu. I když vánoční trhy zrovna nevyšly, Oslo se mi moc líbilo a určitě se tam chci vydat ještě někdy v létě a vidět ho v jiném ročním období. Norsko je prý, co se týče krajiny a přírody, rozmanitější než Švédsko, a tak se moc těším, až příští rok vyrazíme prozkoumávat jeho zákoutí.

Autor článku a fotografií Terezka Šmejkalová

[wpgmza id=“60″]

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *