Vánoce ve Švédsku aneb střet s realitou

Před pár dny jsem vám tady popsal jak by asi takové klasické Vánoce ve Švédsku měly asi vypadat. Také jsem ze zjištných důvodů napsal, že to je ta optimální varianta a že se uvidí jaká bude realita. Asi se dám na věštění, páč to vypadá, že to dopadlo jak jsem čekal. Jsem sice životní optimista, ale s realistickým viděním. Růžové brýle jsem ztratil už dávno, ještě jako dítě.

Ve čtvrtek jsem se v práci rozloučil s kolegy se slovy, že mám konečně volno a užiju si volný pátek, ten den před Vánoci jak se patří. Pochopitelně jsem nezapomněl na patřičné God Jul och Gott Nytt År. Zpět. To znamená, že ráno vstanu, dám si potřebné kafe, palačinky s malinovou marmeládou a šlehačkou. Následně ještě jedno kafe, protože toho není nikdy dost. Rozhodně ne ve Švédsku. Následovat bude dohoda s ženou kvůli dárkům pro děti (páč dosud žádné nemáme) a pak vyrazíme do nákupního střediska Birsta, které je za městem a kde je snad totálně vše. Je to největší nákupní centrum v severní polovině Švédska. Doma vše zabalíme. Možná nám zbyde i čas pro sebe. No a potom jen vyzvednou kluky ve školce a dceru u jejich sourozenců z ženina prvního manželství. Nádleduje večerní pohoda. V sobotu jen odskočím do obchodu nakoupit vše co by na švédském vánočním stole Julbord nemělo chybět. Mezitím žena s dětmi nastrojí stromek. Ve tři odpoledne zasedneme k tradiční Kalle Ance (Kačer Donald), který patří ke švédské klasice. Pojíme večeři, rozbalíme dárky. Pohrajeme si s dětmi a pak je dáme spát. V devět večer začíná vánoční klasika pro dospělé a odrostlé, tedy Tomten är far till alla barnen. Prostě ahhhhhhch… Zazvonil zvonec a pohádky je konec… a teď jak to bylo ve skutečnosti? To se musíme vrátit zpět do zmiňovaného čtvrtku odpoledne…

…pracovní doba je do 16:00, ale v 13:30 mi zvoní v kapse montérek mobil. Kolegovi říkám, že se vsadím, že to je dagis (školka). A co myslíte? Bylo to tam. Na displeji bliká nápis Lärarens (tedy název školky od kluků). Do telefonu mě zdraví Miova (náš nejmladší satánek) fröken (švédsky slečna nebo učitelka či vychovatelka) a oznamuje, že Mio má tak 40 horečku a že by bylo fajn, kdybych si pro něj přijel. Paráááááááda! Tak to začíná hezky. Okej. Má jen 3 roky a tak prostě nějaké věci uděláme s ním, když mu srazíme teplotu. V nejhorším zůstane s prďolou jeden z nás doma a druhý to (rozumněj dárky a jídlo na vánoční stůl) obstará.

Už ve čtvrtek večer teplota stoupá. Ne ovšem prďolovi, ale venku. Aktuálně +5 stupňů a prší. Super, tedy klasika posledního měsíce. Sníh se totiž zdržel jen asi 2 týdny na počátku prosince. od té doby jenom led, voda, kameny na chodnících nebo mokro a bláto. Teplota ovšem stoupá i mezi mnou a ženou. Nevím, čím to ty Vánoce umí zařídit, že většina z nich skončí „po italsky“. No nic.

Pátek ráno je venku stejně, jen neprší. Johóóóóóó… Doma jsou nakonec oba pacholci s teplotou a dcera zůstala u svých sourozenců. Páč jsme se na dárkách nějak neshodli, tak žena zůstává doma s kluky a já dopoledne vyrážím za mými cíly. Hračkařství, hračkařství, hračkářství, obchůdek s milióny věcí ke kreslení, lepení, malování, šití, pletení lepení, prostě ruční tvorbě (ve švédsku se tomu říká pyssla) a knihkupectví. Dcera Uma (8) se zajímá o zvířata a přírodu, takže nádherné knížky přesně o tom udělají radost nejen jí, ale i mě. Konečně bude jednodušší se všechna ty slova naučit, když tam jsou i obrázky. A hlavně. Hlavně to bude naše společná zábava! Za dvě hodinky mám vše co jsem si tak asi představoval a co mi finanční možnosti dovolí. Pochopitelně jsem nezapomněl ani na mě samotného, takže jsem udělal i malou odbočku do Systembolaget, kde to červené víno a whisky jistí. Jako bych věděl jak moc se mi to bude hodit na obalení nervů… Přijíždím domů kolem třetí odpoledne a předávám ženě klíče od auta se slovy, že teď je řada na ní …následuje malá pauza… je tu osm večer a žena stále nejela. A už ani neodjela. Hahaha, tak tohle bude opravdu, ale opravdu zajímavé.

Sobota, 24. prosince, Vánoce jsou tady!

Ženu skoro násilím budím v jedenáct dopoledne (byla vzhůru celou noc) s tím, že by bylo opravdu na čase, aby už vyrazila do obchodu, páč já potom musím také, pro změnu koupit vše na vánoční stůl.

Je 12:00 a nic…

Je 13:00 a stále nic…

Je 14:00 a žena konečně odjíždí koupit dárky dle své představy.

Je 15:00 a já jsem ještě v klidu. S kluky usedám k TV a koukáme na Kalle Anku.

Je 16:00 a žena nikde…

Je 17:00 a žena stále nikde. Na zanechaný vzkaz na záznamníku mi přichází sms s tím, že ještě není hotová a ať jí nestresuji.

Jo a ještě jsem zapomněl říct, že na klíčích od auta, resp. mých, které jsou k nim připojeny, je i klíč od sklepa, kde je uložen vánoční stromeček a všechny ozdoby. Začínám se vážně bavit. Žena není doma. Stromek není ustrojen. Jídlo není uvařeno a upečeno, protože jej musím nejdříve nakoupit.

Je 18:00 a nemám žádnou odpověď ani na volání ani na sms. Nooooooo…

Je 19:00 a kluky si vyzvedla nejstarší dcera Jessika s bráchou Adrianem a vzali je k jejich rodině ke stromečku, kde pro ně taky nakoupili dárky. Já budu moci aspoň zabalit ty moje a počkám na ženu než přijede domů.

Konečně jsem od ní dostal odpoveď. Je vystresovaná, nemůže se na nic soustředit, udělat rozhodnutí jaký dárek koupit a co má vlastně dělat. Pocit ze zničených Vánoc ji drtí. Zbytečně. To nechce pochopit. Bohužel. Nemoc, která řídí vaše tělo je prostě svině…

Tak to je naše realita. Věřím a doufám, že VY všichni, kteří sem aspoň někdy zavítáte, tak máte ty Vánoce takové jaké jste si je vysnili. Na dárky a jídlo se klidně vykašlete. Já osobně vám nebudu přát žádnou lásku, peníze a podobné blbosti, ale jenom a jenom HROMADU ZDRAVÍ! Jo a ještě jednu věc. Běžte si za svým štěstím, nečekejte až přijde ono za vámi. Může být pozdě! Splňte si své sny, ať už mají či nemají jakoukoliv spojitost se Švédskem.

God Jull till alla!
Pavel

Aktualizace 22:30…

Žena stále není doma. Mám ovšem úžasné nevlastní děti a ženinu exrodinu. Když přišli v devět večer s kluky a jejich dárečky zpět, tak sebou měli hotový a ozdobený vánoční stromek a dva talíře plné jídla z vánočního stolu. Pochopitelně pivko k tomu. Miluji je! Tack så jätte mycket alla!

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *