Vánoce | Jul

Blíží se Vánoce a děti netrpělivě čekají na Ježíška. I do české kultury se ale pomalu dostává Santa Claus a notná část lidí si stěžuje na poameričťování křesťanského svátku. Nenechte se zmýlit, většina z vás totiž slaví náš vikinský svátek – Jul!

Tak tohle by už asi ve Švédsku neklaplo… | kresba Elsa Beskow

Jul (v dnešní době v severských zemích stále slovo pro Vánoce) je pohanská oslava zimního slunovratu. Jedná se o přechod z nejtemnějšího dne celého roku do období, kdy opět začíná přibývat světla. Toto období spadá dle moderního kalendáře na 21. -22. prosince. Myslíte si, že vaše tradice jsou spojeny s narozením křesťanského spasitele? Nenechte se plést, ve větší míře slavíte naše pohanské zvyky.

Odin nebo Santa Claus

Mrazík, Mikuláš, Santa Claus, svatý Nicholas, to vše jsou jména tlustého vousatého pána prohánějícího se po noční obloze, který dětem naděluje dárky. Pouze v Čechách to zvládá malý chlapeček. Věděli jste však, že tím prvním mužem, který se prohnal oblohou, je severský bůh Odin? Na svém osminohém koni Sleipnirovi se během zimního slunovratu prohání oblohou a pořádá Divoký hon. Hon, při kterém za nejdelší noci zbavuje náš svět nestvůr. Severská dítka nechávají v noci v botách zeleninu a dobroty pro Odinova koně a Odin jim jako poděkování zanechává v botkách malé dárky. Holandští křesťané následně Odina oblékli do červeného oblečku a místo osminohého koně mu nadělili osm sobů a přejmenovali ho na svatého Mikuláše. Jeho úděl byl však stále stejný.

Ódin a jeho osminohý kůň Sleipnir | autor malby Howard David Johnson | zdroj www.howarddavidjohnson.com

My seveřané také zdobíme naše domovy symboly koz. Jedná se o vyobrazení Tanngrisnir a Tanngnjóstr, koz, které táhnou Tórův povoz oblohou a účastní se také Divokého honu. V dnešním Finsku již nepotkáte původního Joulupukkiho, který se také prohání s Divokým honem. Dodnes však nese fousatý muž ve Finsku toto jméno, které přesně znamená „Vánoční koza“. Do 19. století to byla velká koza, která dětem nosila ve Finsku dárky a odnášela zlobivé děti. Že vám to také přijde povědomé? Ano, i zde koza chodí děsit malé děti začátkem prosince. Jistě také víte, že náš mocný Odin má dva havrany, Hugina a Munina, kteří fungují jako Krakonošova sojka, během Divokého honu létají po světě a donáší Odinovi, kdo zlobil a kdo ne, aby je mohl potrestat či obdarovat. Opět hrajeme na známou notu?

A tohle vidím úplně živě… | autor Lauri Ahonen

Až vám tedy začne nervy cukat reklama na Coca Colu, která zničila Santa Clausovi postavu, zamyslete se nad tím, kdo by vaše nezbedná dítka spíše srovnal. Ten milý hodný pán nebo Viking bez oka s osminohým koněm?

God Jul!

Kristýna bydlí na půl cestZrzkay mezi Plzní a Prahou. Žije na samotě u lesa s přítelem Vikingem, kočkou, štěnětem československého vlčáka a užovkou červenou. Považuje se za renesanční ženu, čte, píše, fotí a i kolo vymění. Procestovala většinu Evropy, ale největším zážitkem byla cesta do Afghánistánu. Ve Švédsku byla již sedmkrát a rozhodně ne naposledy. Velkým snem je napsat a vydat knihu o severských mýtech.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *