Valdemar Birgersson

Valdemar Birgersson (Valdemar I. Švédský), narozen 1243, zemřel 26. prosince 1302 v Nyköpingu, byl švédský král od roku 1250. Syn princezny Ingeborgy, sestry krále Erika XI. a švédského jarla Birgera Magnussona.

Na počátku Valdemarovy vlády ovládal většinu švédského území Valdemarův otec Birger Magnusson. Králem byl zvolen v roce 1250, když zemřel Erik XI. a Birger byl na křížové výpravě ve Finsku. I po té, co Valdemar v roce 1257 dosáhl plnoletosti, byl Birger faktickým vládcem Švédska.

Po otcově smrti v roce 1266 se Valdemar dostal do konfliktu se svým mladším bratrem Magnusem, tou dobou jarlem, který chtěl trůn získat pro sebe. Ve Švédsku opět vypukla občanská válka, v níž byl Valdemar poražen a musel vládu v roce 1275 předat svému mladšímu bratrovi Magnusovi, kterého podporoval i Erik V. Dánský. Oficiálně se však trůnu zřekl až o pět let později. Později však začal opět vyvíjet snahy ke znovuzískání, načež byl Magnusem údajně z důvodu duševní poruchy v roce 1288 uvězněn na hradě Nyköpingu, kde v pohodlném vězení v roce 1302 zemřel. K poslednímu odpočinku byl uložen údajně v klášteře Vreta. Existuje také možnost pohřbu v kostele Riddarholmen.

Manželství a potomci

V roce 1260 se jeho manželkou stala Žofie Dánská († 1286), dcera dánského krále Erika Plovpenninga. Manželství nebylo zdařilé a manželé se rozešli.

Valdemar měl řadu milenek: nejznámější z nich je jeho švagrová Jutta Dánská, sestra jeho první ženy Žofie, která byla do roku 1271 abatyší v klášteře v Roskilde, avšak poznavši krále, rozhodla se odložit řeholní roucho a opustit klášter; měla mu porodit dceru. Dále se uvádějí Kristina Dánská, Kateřina z Gützkow a Ludgarda (její původ není znám). S některou z nich zřejmě mohl uzavřít manželství.

Všechny známé děti pocházejí z manželství s Žofií:

  • Ingeborg (1263-1292), manželka hraběte Gerharda II. Holštýnsko-Segeburského
  • Erik (1272-1330)
  • Rixa (1269-1292), manželka polského krále Přemysla II. Polského, matka české královny Elišky Rejčky, druhé manželky českého krále Václava II.
  • Kateřina († 1293)
  • Marina, manželka hraběte Rudolfa von Diepholz
  • Markéta, byla jeptiškou

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *