V údolí řeky Indalsälven objevili dávno vymřelé zvíře Skvader

Je to těžko uvěřitelná zpráva v 21. století a v Evropě vůbec, ale je to tak. V lesích u města Sundsvall bylo objeveno již dávno vymřelé zvíře, které obývalo údolí řeky Indalsälven. Tímto zvířetem není nic jiného než světově známý Skvader.

Skvader zachycený na archivním snímku, který byl pořízený v údolí řeky Indalsälven v blízkosti města Sundsvall.
Skvader zachycený na archivním snímku, který byl pořízený v údolí řeky Indalsälven v blízkosti města Sundsvall.

 

Aktualizováno 2013-04-01
Okej, tak tu zprávu trošku poupravíme a uvedeme na pravou míru.

Skvader je smyšlené zvíře, jehož přední část je ze zajíce a zadní z tetřeva. Svader vznikl v loveckých příbězích tenkrát hodně známého lovce jménem Håkan Dahlmark. Rád se dělil o své příběhy veselé příběhy se svými přátely. Jeden z těch příběhů byl právě o okřídleném zajíci, jak Håkan tvrdil, podařilo ulovit při lovu v lese Lunde, kousek od města Timrå v roce 1874. Tato zvíře nazval Håkan Skvader.

V roce 1907 dostal Håkan jako dárek od své hospodyně Lovy Lindahl malbu zobrazující Skvadera. Obraz namaloval její synovec Halvar Frisendahl. Krátce před svou smrtí v roce 1912 jej Håkan daroval antikvariátní společnosti v Medelpadu, jejíž nově nastoupený ředitel Carl Erik Hammarberg dostal nápad vytvořit vycpanou verzi tohoto vymyšleného zvířete.

Když mu byl na jedné výstavě v Örnsköldsviku roku 1916 představen preparátor Rudolf Granberg z Granholmu, svěřil se mu se svým nápadem. V roce 1918 mohl Granberg představit vycpaného Skvadera, který je od té doby vystaven v muzeu antikvariátní společnosti na Norra Berget ve městě Sundsvall. Další kopie jsou k dispozici v Biologickém muzeu na ostrově Djurgården ba pánském klubu Skvader v Norrlands Nation ve městě Uppsala.

Tak na malého apríla mi asi nikdo nezkočil, kdo by tomu přeci věřil…? Nebo že by….

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

1 komentář: „V údolí řeky Indalsälven objevili dávno vymřelé zvíře Skvader

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *