Úžasné odpoledne v deltě řeky Indalsälven

Minulý čtvrtek jsme měli ve Švédsku volno, byl Kristi himmelsfärdsdag, tedy Svátek Nanebevstoupení Páně. Pro mě to znamená, že vždy každý den před svátkem, pracujeme jenom půl dne. Já budu mít tedy celé odpoledne volno. Po opravdu dlouhé době se zima nadobro odporoučela do věčných lovišť a jaro uhodilo skoro s letními teplotami plnou dávkou. Moje žena je „zaplaťpánbům“ zdravá a tak bylo rozhodnuto. Vyvečíme nejen sebe, ale i naší rotvajleří slečnu Fiju.

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-02

Otázka kam zajedeme ani nepadla, protože už pár měsíců mi žena říká, jak jezdila kdysi se svými psi do delty řeky Indalsälven, kde mohou volně běhat jak se jim zachce. Deltu máme od domu asi 15 minut jízdy autem. Navíc, já jsem stále v euforii z mojeno nového Nikonu a chci fotit, fotit a fotit.

Venku 20 stupňů, modré nebe s obláčky, lehký větřík od moře. Slunce již lehce níže a navíc s krásnými barvami, protože v dáli na západě, fakticky moho kilometrů od nás, byly dešťové hutné tmavé mraky.

Delta je přírodní rezervace, plná ramen řeky, která se vlévá do moře a hlavně, bohatá na ptačí říši. Žena byla natěšena jak si zaběhá s naší fenkou Fijou a mě pumpuje v krvi nikoňácký adrenalin… Parkujeme auto na parkoviště u rezervace a přecházíme přes nový most na hlavním říčním rameni. Nikde nikdo. Ideál.

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-01

Vypouštíme psa, který nabírá na obrátkách jako divoký býk. Takhle šíleně jsem jí ještě běhat neviděl. Jako smyslu zbavená. Já jsem na tom podobně, jen běhám s foťákem v ruce. Chvíli fotím Fiju, chvíli stromy, nebe, ptáky, prostě vše co se někde hne. Musím přeci vyzkoušet všechno a zjistit co mi objektiv AFS Nikkor 18-105 mm 1:3,5-5,6 GED dovolí. Přeci jen jsem měl před pár lety profi výbavu, kterou jsem musel prodat a tohle je „pouze“setový objektiv. Ovšem, já po pár dnech musím konstatovat, že jsem i tak šťastný jako blecha a za týden, kdy foťák mám, mi přibylo do počítače už přes 800 fotografií. A bude hůř, takže se snad nebudete zlobit, když vás budu fotkami od nás ze severu masírovat častěji, více a více. Letos to totiž s těmi plány na výlety vypadá rooooooozhodně lépe. Ale zpět k deltě.

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-03

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-04

Tráva je dlouhá a ještě žlutá, přeci jen ještě před dvěmi týdny chumelilo. Listy na stromech už začaly pučet. V deltě je několik písečných plážiček, které jsou plné velkých kamenů. Při troše dobré vůle, by si člověk připadal jako v Karibiku… Okej, okej, dělám si srandu, ale i tak to je pro mé oči a duši balzám, který potřebuji denně do těla dostávat.

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-05

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-06

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-07

Dvě hodinky uběhly jako voda. Já a Fia jsme byli vyřízení. Fia si dokonce k mému a vlastně i svému úžasu poprvé zaplavala v moři. Popravdě, spíše zkoušela potápění, než zjistila co má dělat. Já držel foťák v ruce na samotné hraně řeky a ona se rozhodla skočit asi 2 metry přede mně. Nějak nepočítala, že tam nebude nic od čeho by se odrazila. Už jsem myslel, že budu muset za ní. Nechtějte vědět jak ta voda byla ledová. Sice jsem do ní nakonec nemusel, ale sotva Fia vylezla na břeh vedle mě, tak zpustila prchu. Byl jsem skoro durch. Chlupy na rukou mi od zimy stojí doteď… Každopádně jsme strávili nádherné odpoledne na úžasném místě. Venku je přeci tak krásně!

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-08

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-10

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-11

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-12

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-13

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-14

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-15

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-16

Tak za týden či dva do delty vyrazím znovu, protože se zahnizďují ptáci, všechno se začíná zelenat a já to chci všechno mapovat. Navíc mi přeci nebude foťák ležet doma na stole. Musím toho mojeho Nikona pořádně rozhýbat.

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0095-indalsalven-delta-09

Fotografie byly upraveny pomocí programu Zoner Photo Studio

zoner-photo-studio-banner-600-100

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Úžasné odpoledne v deltě řeky Indalsälven

 • Profilový obrázek
  2016-05-12 (22:05)
  Permalink

  Vynikající článek, mockrát za něj děkuji! Zároveň přeji tisíce nafocených snímků a šťastných cest! <3

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2016-05-13 (6:52)
   Permalink

   Zdravím Martine, teď vidím tu katastrofu s tím obrovským množstvím hrubek a překlepů. No, asi se budu muset vrátit do školy. Každopádně se asi více zaměřím na focení, to mi snad půjde lépe než psaní… Jo a fotek budou doufám desetitisíce 😉

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *