Uppsala

Univerzitní město Uppsala leží na řece Fyrisån asi 70 km od Stockholmu. Od roku 1258 bylo sídlem arcibiskupa a v roce 1477 zde byla založena první univerzita ve Skandinávii a také se zde konala zasedání parlamentu a probíhaly zde korunovační obřady. Největší slávu univerzitě a městu potažmo zajistily jména vědců Carl von Linné a Anders Celsius. Přesto všechno ve město žilo v 18. století pouhých 4.000 obyvatel.

Univerzitní město Uppsala (foto David Naylor, zdroj world.picdatabase.com)
Univerzitní město Uppsala (foto David Naylor, zdroj world.picdatabase.com)

Teprve až s industrializací ve 20. století se Uppsala rozrostla a stala se čtvrtým největším švédským městem. Botanická zahrada, zámek, starobylé univerzitní budovy, historické jádro města či již z dálky nepřehlédnutelný kostel činí z Uppsaly jedno z nejpozoruhodnějších míst ve Švédsku.

Návštěva Uppsaly na podzim určitě stojí za zváženou (zdroj world.picdatabase.com)
Návštěva Uppsaly na podzim určitě stojí za zváženou (foto David Naylor, zdroj world.picdatabase.com)

Domkyrkan

Při příjezdu do Uppsaly spatříte ze všeho nejdříve 119 metrů vysoké dvojvěží největší katedrály ve Skandinávii. Tato katedrála byla postavena v roce 1435 a stal se dějištěm noha korunovací panovníků a jsou zde také uchovány ostatky nejslavnějšího švédského krále Gustava Vasy, dále třeba Jana III. a také botanika Carl von Linného. V kapli jsou ve zlaté schránce uloženy ostatky svatého Erika, patrona Švédska.

Domkyrkan, největší dominanta města viditelná už z dálky (zdroj world.picdatabase.com)
Domkyrkan, největší dominanta města viditelná už z dálky (foto Tommy Westberg, zdroj world.picdatabase.com)
Zimní pohled na Domkyrkan (zdroj world.picdatabase.com)
Zimní pohled na Domkyrkan (foto Tommy Westberg, zdroj world.picdatabase.com)

Katedrální klenotnice, Skattkammaren, v severní věži se pyšní nádhernou sbírkou textilií a stříbra.

Letecký pohled na univerzitní město Uppsala. V popředí Domkyrkan, následuje budova Gustavianum a vzadu je Universitetshuset. (foto Teddy Thörnlund, zdroj world.picdatabase.com)
Letecký pohled na univerzitní město Uppsala. V popředí Domkyrkan, následuje budova Gustavianum a vzadu je Universitetshuset. (foto Teddy Thörnlund, zdroj world.picdatabase.com)

Gustavianum

Nejstarší univerzitní budova ve Švédsku nese jméno krále Gustava II. Adolfa, jež v roce 1620 daroval alma mater několik středověkých předmětů.

Gustavianum (zdroj world.picdatabase.com)
Gustavianum (foto David Naylor, zdroj world.picdatabase.com)

Gustavianum organizuje výstavy splajé s činností univerzity od jejího založení v roce 1477. Mezi opatrovanými skvosty nechybí augsburský umělecký kabinet z počátku 17. století. Je to v podstatě miniaturní všeobecné muzeum věnované názorům na tehdejší svět ve zmenšeném měřítku. Obdivovat můžete rovněž různé archeologické sbírky z Egypta a antického světa.

Universitetshuset

Hlavní budova univerzity byla postavena v roce 1887 v novorenesančním slohu. Uvnitř najdete pěknou posluchárnu a část univerzitní umělecké kolekce.

Hlavní budova univerzity Universtitetshuset z roku 1887 (zdroj world.picdatabase.com)
Hlavní budova univerzity Universtitetshuset z roku 1887 (foto Tommy Westberg, zdroj world.picdatabase.com)
Aula uppsalské univerzity (zdroj world.picdatabase.com)
Aula uppsalské univerzity (foto Tommy Westberg, zdroj world.picdatabase.com)

Carolina Rediviva

V roce 1841 se 200 let stará univerzitní knihovna přestěhovala do speciálně navržené budovy s 5 milióny publikací a 4 kilometry regálů s ručně psanými svazky. Ze vzácných skvostů stojí za zmínku stříbrná bible z 6. století a Carta Marina Olause Magnuse (1539).

Budova Carolina Rediviva (zdroj world.picdatabase.com)
Budova Carolina Rediviva (foto Tommy Westberg, zdroj world.picdatabase.com)
Stříbrná bible z 6. století (zdroj world.picdatabase.com)
Stříbrná bible z 6. století (foto Mikael Wallerstedt, zdroj world.picdatabase.com)

Uppsala Slott

Zámek králů z rodu Vasa spočívá na ledovcovém hřebeni, a co se týče dominantního postavení ve městě, směle konkuruje katedrále. Postaven byl v roce 1549 jako pevnost a několikrát byl rozšířen, ale nikdy nebyl dokončen.

Uppsala Slott (zdroj world.picdatabase.com)
Uppsala Slott (foto David Naylor, zdroj world.picdatabase.com)

Katastrofální požár v roce 1702 zničil jeho velkou část a na opravách začal pracovat Carl Hårleman. Nyní se zde nalézá Konstmuseet (tedy umělecké muzeum) a rezidence krajského hejtmana.

Pohled na zasněžený Uppsala Slott (zdroj world.picdatabase.com)
Pohled na zasněžený Uppsala Slott (zdroj world.picdatabase.com)

Botaniska Trädgården

Botanická zahrada má již od konce 18. století vzdělávací úlohu. V krásném prostředí včetně několika skleníkům z nichž jeden je tropický, se pěstuje více než 130.000 rostlin, z nichž mnohé pocházejí z exotických krajin. První zahradu založil na břehu řeky Fyrisån Olof Rudbeck v roce 1655. V roce 1741 ji převzal Carl von Linné a učinil z ní jednu z předních zahrad té doby. Dnes je pěkně zrestaurována a známá jako Linného zahrada. Po daru od Gustava III. na konci 18. století byla výuka přesunuta do zámecké zahrady, kde bylo v roce 1807 otevřeno Linneanum s oranžerii.

Linneanum s oranžerií (zdroj world.picdatabase.com)
Linneanum s oranžerií (foto David Naylor, zdroj world.picdatabase.com)

Gamla Uppsla

V historické části Uppsaly jako by se zastavil čas. Z pláně se již 1500 let zvedají královské pohřební mohyly a ještě dlouho v 11. století se zde nacházelo centrum uctívání severských božstev. Tyčil se tu chrám, který byl podle popisu Adama z Brém z roku 1070 celý obložen zlatem a uvnitř se skvěla vyobrazení bohů Odina a Thora a bohyně Frey. Jednou za 9 let se tu konaly krvavé slavnosti, při nichž byli na stromech kolem chrámu obětováni muži, hřebci a psi. Na počátku 12. století ustoupil pohanský chrám křesťanskému kostelu, později povýšenému na katedrálu.

V roce 1273 se však sídlo diecéze pestěhovalo do Uppsaly a katedrály se stal farní kostel, z něhož se dochovaly jenom fragmenty. Nedaleko odtud leží Disagården, skanzen přibližující život místních zemědělců v 19. století.

Linného Hammarby

Asi 13 km jihovýchodně od Uppsaly leží statek Hammarby, který v roce 1758 koupil Linné, protože se domníval, že uppsalské ovzduší nesvědčí jeho zdraví. Tento statek se stal jeho venkovským útočištěm, kde mj. pěstoval rostliny, kterým nesvědčila vlhká půda v botanické zahradě. Teď patří usedlost státu a stará se o něj univerzita.

Linného statek Hammerby (zdroj world.picdatabase.com)
Linného statek Hammarby (foto Staffan Claesson, zdroj world.picdatabase.com)
Interiér statku Hammerby (zdroj world.picdatabase.com)
Interiér statku Hammarby (foto Staffan Claesson, zdroj world.picdatabase.com)
Tapety na zdech v domě Carla von Linného (zdroj world.picdatabase.com)
Tapety na zdech v domě Carla von Linného (foto Staffan Claesson, zdroj world.picdatabase.com)

Odkazy

Zdroje

 • Společník cestovatele IKAR, Švédsko, vydavatelství Euromedia Group, k. s.
 • Wikipedie
 • Úvodní fotografie Pixabay
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Uppsala

 • Profilový obrázek
  2014-04-21 (20:52)
  Permalink

  HAIL OLD PAGAN VIKINGS AND HAIL SUEDE

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *