Typický švédský plot Gärdesgård

Jednou z věcí, se kterou se setkáte v celém Švédsku je, typický švédský plot. Je v podstatě jedno zda to bude na jihu, východě či severu Švédska. Plot Gärdesgård je prostě tak typický pro švédský krajinný folklór.

Něco co mě fascinovalo a pro mě dýchalo tak nějak historicky, rukodělně, souzněním s přírodou a využitím přírodních zdrojů. Proč stavět betonové, cihlové nebo železné ploty, když to jde udělat z přírodních zdrojů a bez využití fabriky. Pěkně postaru. Tyto ploty totiž ani zdaleka nejsou doménou předchozích generací, ale staví se docela běžně i dnes. Na švédském venkově to je prvek, který najdeme skoro u každého domu, kde chovají domácí zvířata.

Tyto dřevěné ploty se vyráběly a vyrábějí nejčastěji ze smrkového dřeva. Pochopitelně, že hned dalším materiálem na stavbu plotů, pokud se to tak dá nazvat byl kámen, který je tak typický pro celé Švédsko.

Výstavba plotu gärdesgård

Běžný sloupek je tvořen dvěma svislými kusy ze smrkové kulatiny zaražené do země ve vzdálenosti přibližně 10 až 15 centimetrů. Mezi první sloupek se většinou jako pomocník pokládá kámen, který zabezpečí, že tenké smrkové klády (většinou délky 4 metry, což bývají používány vrcholky smrků) jsou poté pokládány šikmo. Ob jeden se následně utahují pomocí proutí nebo nahřátých smrkových větviček nad ohněm, kde změknou. V době, kdy se drát stál běžnou věcí na farmách, byla tato metoda nahrazena drátem. Ovšem v dnešní době se nejen ve skanzenech po celém Švédsku opět používá hojně proutí a to hlavně z estetických důvodů. Takto vyrobený plot mívá většinou životnost kolem 40 let.

Mrkněte se na video ze stockholmského Skanzenu, kde si celý postup můžete prohlédnout. I když je video ve švédštině, tak si jej určitě užijete a třeba si jednou takový plot postavíte i u sebe na chalupě v české kotlině.

Výstavba takovéhoto typu plotu je v podstatě jednoduchá, byť v dnešní době docela drahá. Pokud si jej necháte postavit specializovanou firmou, tak vás vyjde běžný metr kolem 500 SEK, když do toho půjdete svépomoci, tak byste se mohli pohybovat kolem 300 SEK za běžný metr.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *