Troška bilancování roku bez Švédska

Původně jsem nechtěl a říkal jsem si proč bych měl balancovat, když již rok ve Švédsku nežiji. Jenže prostě Švédsko a web Sverige.cz patří do mého života a mého srdce a tak se sluší si to alespoň trošku shrnout.

Přemýšlel jsem nad tím jak mohu shrnout něco, co bylo podstatně ovlivněno tím, že jsme se na konci roku 2017 museli přestěhovat zpět do Česka. Proč? Vracet se už k tomu nebudu. Je to za námi a před námi je nová etapa, etapa, která není lehká, ale musíme ji zvládnout.

Nemohu tedy popisovat své zážitky z cest po Švédsku. Popisovat nádherná místa, která jsem „objevil“ a která bych vám rád doporučil. Mohu jen pátrat v historii a v archivech mé extra paměti s fotografiemi a využívat alespoň základní znalosti švédštiny, abych mohl tvořit články o místech, na která bych vás velmi rád zavedl. Slibuji, že se budu snažit, ale možná v tom budu potřebovat vaší nápomocnou ruku…

Něco málo ze statistik za rok 2018

Je s podivem, že jsem na web umístil historicky nejmenší počet článků. V podstatě katastrofálně minimální množství a přesto jsem vás neztratil, ale naopak ještě získal. No posuďte sami:

 • 82 tis. uživatelů za rok 2018 – nárůst 20,8 % oproti roku 2017
 • 104 tis. návštěv za rok 2018 – nárůst 18,9 % oproti roku 2017
 • to je 8,66 tis. návštěvníků měsíčně, ale také jste si prohlédli přes 159 tis. článků.
 • K tomu více než 2700 fanoušků na Facebooku. To přeci není špatné.

Kam dále s webem

Jak jsem již napsal a několikrát i se slzou v oku zmínil jak zde na webu, tak na FB stránce webu Sverige.cz, tak nové příběhu budou „jen“ z archivu. Naštěstí ještě nějaké zásoby mám, ale i ty se budou krátit. Nechci tedy jen pátrat na internetu po zajímavých místech a vytahovat pro vás zajímavé informace o místě, byť osobně neprožité, ale chci i něco více. Proto se obracím i na vás.

 • Byli jste na dovolené ve Švédsku? Chcete se podělit o své zážitky? Nevadí ani, že to bylo před pár ledy. Vždyť ten záliv, národní par, přírodní rezervace či turistická atrakce tam určitě ještě stojí a zaslouží si, aby se o ní psalo.
 • Žijete ve Švédsku? Máte chuť se podělit o své zážitky z výletů nebo třeba jen chcete představit místo, kde žijete?

Můžete se stát pravidelných přispěvatelem a mít na webu Sverige.cz svůj blog, tak jako pár lidí před vámi nebo můžete přispět jednou či opakovaně a váš článek muže být ve společnosti dalších skoro již 150 článků od čtenářů webu.

Nebo stačí, když mi pošlete fotografii informační tabule místa, které jste navštívili. Ať už se bude jednat o historickou budovu, místo, přírodní památku, vždy vám budu já, ale určitě i čtenáři vděčni. I z jedné takové fotografie se dá připravit článek, tedy pokud text na fotografii čitelný a nabídnout spoustu zajímavých informací o místě.


No a pokud se vás to týká, ale jen s tou vyjímkou, že to bylo v Norsku, Dánsku, Finsku či třeba na Islandu, tak vás beru taky. Vždyť sever je jedna velká skandinávská rodina.

To vše jen proto, protože chci tento web zachovat a chci, aby rozdával radost a informace i dalším lidem, kteří mají sever v srdci a Švédsko zvláště.

Nápady, návrhy, náruč otevřená…

S webem si již hraji více než 8 let a už mám možná v tomto duchu krátkozrakost. Pokud vás tedy napadne co by se vám na webu líbilo, co tady chybí, klidně mi napište do mailu nebo do zpráv na FB stránce webu. Budu moc rád, když budu vědět, že dělám web pro vás a ne pro sebe…

Jaké zaměření plánuji

Rozhodně se chci více věnovat švédské přírodě a historii. Moc mě baví také baví švédská (severská) literatura a film, pochopitelně hudba.

Osobně se plánuji rozvíjet ve švédštině a asi k tomu budu muset konečně přidat i tu angličtinu, byť ve Švédsku, ale i třeba v Norsku se domluvím taky.

Vám všem přeji ať se vám vyplní vaše nejen severské sny a budu se těšit na vaše případně fotky, příběhy, nápady či náměty. Klidně i do komentů pod článek.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Troška bilancování roku bez Švédska

 • Profilový obrázek
  2019-01-19 (15:01)
  Permalink

  V roce 1999 jsme s manželkou navštívili automobilem naši přítelkyni v Harstadu v Norsku. Cesta nás vedla přes Švédsko (Treleborg, Malmö, Bjurbaek, Linköping, Norköping, Stockholm, Sala, Falun, Mora, Oestersund) a dále směr Norsko (Trondheim a směr Narvik podél západního pobřeží a do Harstadu) a zpět přes Vesterály a Lofoty férou do Bodoe a středem Norska do Trondheimu, Bergenu, Osla, Dánska, Německa a domů. Jako bývalého vodohospodáře (VÚV TGM Praha) mě zaujal malý prospekt o Göta kanálu. Domnívám se, že v současné době by TECHNICKÉ podklady z tohoto kanálu mohly zajímat i vodohospodáře (a nejen ty) při přípravě podkladů pro (snad) budoucí kanál D-O-L – pokud se vůbec bude realizovat dokončení již v minulosti realizovaných jeho částí.

  Reagovat
  • Sverige.cz
   2019-01-19 (15:56)
   Permalink

   Dobrý den, ta vaše cesta musela být opravdu zážitek. Nádherně jste projeli celou Skandinávii. Göta kanal by určitě mohl být inspirací pro snad budoucí kanál D-O-L, ale pravděpodobně s jiným účelem využití. Ve Švédsku v současné době slouží hlavně k rekreaci, byť v minulosti jeho význam byl také hospodářský a ekonomický. Zato D-O-L by měl sloužit hlavně pro podporu ekonomického hospodářství. O Göta kanalu jsem již psal v tomto článku, byť těch technických informací tam pravda moc není.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *