Tim Bergling alias Avicii

Přiznejte se dobrovolně. Kdo s vás nezná švédského DJe, hudebníka, hudebního producenta či remixera pod uměleckým jménem Avicii, Tima Berglinga? I když jste rockér, fanoušek metalu či folku, tak jméno Avicii nešlo rozhodně nepostřehnout.

Život

Tim Bergling, známý pod uměleckým jménem Avicii, původně Tim Lidén (po matce) se narodil 8. srpna 1989 ve Stockholmu, Švédsko a zemřel 20. dubna 2018 v Maskatu, Omán.

Je asi pravděpodobně nejznámější švédský DJ, hudebník a hudební producent v kategoriích house, dance, elektro house a pop music. Se svou kariérou začal v roce 2008, kdy vydal remix titulního motivu videohry Lazy Jones což vedlo k vydání jeho první nahrávky ve Strike Recordings, nazvané Lazy Lace.

V rozpětí let 2011-2015 se pohyboval na 3. až 7. místě mezi TOP 100 nejlepšími DJi světa každoročně vyhlašovaným časopisem DJ Mag.

Zdravotní problémy Tima začaly v lednu 2012, kdy byl převezen do nemocnice v New Yorku se zánětem slinivky břišní. V březnu 2013 se problémy znovu rozšířily, takže musel zrušit všechny koncerty a byl hospitalizován v Austrálii. Lékaři mu již tehdy doporučili odstranit žlučník. Tim byl, ale plně připraven na nadcházející debutové album True.

Jenže problémy se slinivkou znovu v roce 2013 objevily, a k tomu všemu se přidalo prasklé střevo. Následovala okamžitá operace. Za normálních okolností by si dal člověk s jeho tempem pár měsíců klid, jenže to by nebyl Tim a již měsíc po operaci opět trávil i 12 hodin denně ve studiu.

Jeho tempo bylo doslova vražedné a tak na deprese a závislost na lécích nenechala na sebe dlouho čekat. Tim prostě neuměl odpočívat a k tomu všemu tlak na něj ať už od lidí z jeho týmu či fanoušků byl obrovský.

Nejpouštěnějším Timovým hitem je na kanále YouTube jeho skladba Wake Me Up z roku 2013.

Úmrtí

20. dubna 2018 byl Bergling nalezen mrtvý ve své hotelové místnosti v ománském Maskatu, kde trávil dovolenou a čerpal energii k další tvorbě. Příčina úmrtí nebyla v té době známa. O den později, 21. dubna 2018, vyloučila ománská policie smrt následkem spáchání trestného činu. Jeho rodina pak dne 26. dubna 2018 zveřejnila dopis, kde Tim Bergling uvádí, že nemohl nalézt smysl života, štěstí a chce nalézt klid. Prvního května bylo potvrzeno, že příčina smrti Tima Berglinga byla sebevražda. Podle zdrojů se úmyslně pořezal skleněným střepem a v důsledku vysoké ztráty krve zranění podlehl.

Před svou cestou do Ománu pracoval na novém albu a po jeho dokončení se rozhodl pro krátký odpočinek u moře. Album však před svou smrtí nestihl vydat. Prezident nahrávací společnosti Geffen Records Neil Jacobson, se kterým Tim spolupracoval již od skladby Levels pronesl, že se jedná o jeho nejlepší hudbu za posledních několik let. Dne 5.4. 2019 bylo oznámeno vydání alba s názvem Tim, který vybrala jeho rodina (rozdělané písničky dodělali umělci, kteří s ním spolupracovali). Úplně poslední skladba na které Tim na sklonku svého života pracoval se jmenuje SOS (feat. Aloe Blacc).

Pozn.: Úmrtí – převzato z české Wikipedie

To, že byl Avicii opravdu velmi populární, a to nejen mezi fanoušky, svědčí i předlouhý seznam umělců, se kterými po svou velmi krátkou uměleckou tvorbu spolupracoval. Tady jen asi ti nejvýznamnější:

Madonna · Coldplay · Aloe Blacc · Lenny Kravitz · Robbie Williams · Salem Al Fakir · David Guetta · Tiësto · Sebastian Ingrosso · Wyclef Jean · Martin Garrix · Nicky Romero · Natalia Kills · Leona Lewis · Daniel Adams-Ray · Noonie Bao · Sonny Moore · Otto Knows · Rita Ora · Vargas & Lagola · Sandro Cavazza · Agnes · Joe Janiak · Imagine Dragons · Arizona

O kolika zpěvácích, skladatelích či lidech z hudební branže se dá říct, že se nich natočil film? A navíc ještě v době, kdy žili? Jen ze záběrů z oficiálního traileru dokumentu Avicii: True Stories je vidět, že jeho život byl jedna velká show bez pauzy… Bohužel…

Hudba je někdy více než slova, takže teď už si vychutnejte fantastický koncert, který byl uspořádán na památku Tima Berglinga na konci roku 2019 ve Stockholmu, kde s jeho skladbami vystoupili jeho přátelé, hudební spoluprácovníci a lidi, kterým nebyl Tim nikdy lhostejný.

Avicii je také stále na:

Zdroj

  • Wikipedia (česká, švédská)
  • Internet
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *