Tännforsen – největší švédský vodopád

Každý světadíl, každá zem má své nej. Mezi jedno takové švédské nej patří Tännforsen. Největší švédský vodopád. Není nejvyšší, tím je vodopád Njupeskär v národním parku Fulufjället a má celkovou výšku 125 m a volný pád vodního sloupce je 90 metrů. Vodopád Tännforsen je ovšem nejmohutnější. Najdete jej severozápadně od městečka Åre ve Skandinávských horách blízko hranice Švédska s Norskem v kraji Jämtland.

Až pojedete od horského městečka Åre směr Norsko, tak zvažte kudy. Máte dvě možnosti. Buď můžete jet po pohodlné silnici E14, která je mezi městy Sundsvall na švédské straně a Trondheim na norské straně. Já osobně doporučuji tu druhou, tedy silnici 322, která vás zavane více severozápadně za městečkem Åre. Obě silnici vás sice zavedou do Trondheimu, jedna po kratší cestě, ale ta delší rozhodně stojí za to. Nejen, že budete projíždět neuvěřitelnou krajinou plnou nekonečných zelených ploch, výhledů a vodopádů a peřejí, ale hlavně vás zavede k nejmohutnějšímu a největšímu švédskému vodopádu Tännforsen.

Z geologického hlediska je historie vodopádu Tännforsen stará stovky milionů let, ale jako o turistické atrakci se dá hovořit o vodopádu zhruba 200 let. Vše začalo otevření mezistátní cesty Mellanriksvägen přes Skalstugan v roce 1835. Tehdy zde byl i osobně švédský král Karl XIV Johan. Ovšem jako turisticky hojně navštěvované místo si to nepředstavujte, v tehdejší době neměli lidé peníze na podobné kratochvíle.

 

V roce 1906 nastala pro Tännforsen velká změna. Švédska turistická asociace (SFI) nejen že získala turistickou stanici Tännforsen, ale také pohodlnou přístupovou cestu k tomuto místu. Náklady na výstavbu chaty byly ve výši 3520 SEK a silnice stála 6639 SEK.

Už v roce 1912 jste mohli nalézt v návštěvní knize 2024 podpisů. Na tehdejší dobu to byl unikátní počet. Nezapomeňte, že vodopád se nejen v tehdejší době nacházel na míle vzdálený civilizaci.

Fakta

Vodopád tvoří část řeky Indalsälven a spojuje jezera Tännsjön (nad vodopádem) a Östra Noren (pod vodopádem). Množství vody, které vodopádem proudí, se mezi jednotlivými obdobími výrazně liší. V průběhu roku dosahuje svého vrcholu většinou ve druhé polovině května, kdy zde protéká 200 až 400 kubíků vody za sekundu. Největší naměřený průtok byl 800 kubíků za sekundu, a to bylo na jaře roku 1995. Nejmenší průtok je mezi prosincem a únorem, kdy je vodopád pokryt ledovou krustou a pro turisty je nasvícen.

Fauna a flóra

Díky síle vodopádu je v jeho okolí neustálá vodní mlha, která tvoří unikátní klima a v okolí najdete mnoho druhů rostlinných zástupců, které nejsou pro Skandinávii běžné a spíš byste je očekávali v Oceánii. Nejvýraznějšími zástupci flóry jsou mechy a lišejníky.

O výskytu ptáků a ryb snad ani není potřeba se rozepisovat. Kdo zde byl či bude to uslyší a uvidí na vlastní oči.

Zajímavosti

Ohrožený vodopád

V první polovině 20. století se uvažovalo o vybudování první vodní elektrárny v kraji Jämtland, a to právě na vodopádu Tännforsen. Naštěstí si lidé už tehdy uvědomovali vážnost ochrany přírody a unikátní flóru a faunu v okolí vodopádu a tak po mnoha protestech byla tato myšlenka smetena se stolu a naopak v okolí vodopádu vznikla přírodní rezervace.

Cirkusové vystoupení

V roce 1953 dva „blázni“ z místa Järpen se rozhodli, že pokoří na ocelovém laně za pomocí kola vodopád Tännforsen z jednoho břehu na druhý. Natáhli tedy centimetr tlusté ocelové lano. Jeden z nich, Calle Thoresson, seděl na kole a Kjell Zetterström byl zavěšen pod kolem a vyvažoval svého kamaráda sedícího na kole. V polovině se ovšem lano prověsilo a Kjell skončil polovinou těla v peřejích a málem stáhl do peřejí i Calleho. Naštěstí Calle zvládl šlapat na kole i druhou polovinu a se štěstím se dostali na druhý břeh. Zbytek lana i  ukotvením stále na břehu můžete najít.

Zdroj

Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Nikon D7000 a upraveny v programu Zoner Photo Studio

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *