Tak už to začalo…

Asi dva týdny zpátky jsem se vydala do lesa na houby a vrátila se s nepořízenou. Zamrzelo mě to, ale co se dá dělat. Nicméně mi bylo jasné, že už to nebude dlouho trvat a porostou. Tak jsem zkusila štěstí znova. Všechno ukazovalo na to, že bude nádherný slunečný den. A taky byl. Teploměr ukazoval příjemných 20 stupňů, tak jsem si na sebe vzala kraťasy a mikinu jako kdyby náhodou. Už po pěti minutách jsem mikinu sundávala, abych ji nacpala do batohu. Stupňů totiž nebylo dvacet, ale tak padesát. Do lesa to mám asi tři kilometry po silnici a prašné cestě. Bez jediného stínu, samozřejmě. Jakmile jsem na vytoužený les narazila, srdíčko mi zaplesalo. Konečně se vytratil pocit, že vypustím duši dřív, než najdu stín a chládek, a potkala jsem další osoby s košíky! A když už i místní chodí na houby, tak to prostě musí znamenat, že rostou, no ne?

sverige-cz-svedsko-blogeri-zena-v-domacnosti-tak-uz-to-zacalo-001

sverige-cz-svedsko-blogeri-zena-v-domacnosti-tak-uz-to-zacalo-002Po dvou hodinách marného pročesávání lesa mi nálada klesla pod bod mrazu. Abych se nemusela vrátit s prázdnou, tak jsem alespoň naplnila krabičku borůvkami a malinami. Po cestě zpátky jsem narazila na postaršího cyklistu, který evidentně zabloudil. Moje občanská povinnost mi velela okamžitě se s ním dát do řeči a nabídnout pomocnou ruku. Jelikož měl ten nejnesrozumitelnější švédský akcent na světě, byla jsem nucená sklouznout k angličtině, ostatně jako vždycky. A světe div se, po dobrém skutku se mi nebe odměnilo! Byl tam! Hned vedle cesty. Ten největší křemeňák na světě. A trochu stranou jeho tři bratříčci. Tak se přece nebudu vracet s prázdnou!

sverige-cz-svedsko-blogeri-zena-v-domacnosti-tak-uz-to-zacalo-004Nadšení ale po návratu trochu opadlo. Poživatelní totiž byli jen dva menší šmudlové, zbytek byl prožraný skrz na skrz. Ale i to je drobný úspěch. Tak jsem se rozhodla to zanedbatelné množství usušit. Dělám si totiž zálusk na krkonošské kyselo. Domácí kvásek už umím, tak teď už jenom dostatečné množství sušených hub, z nich mi to chutná podstatně víc než z těch čerstvých.

No, jenže co s tím lesním ovocem? Věc se má totiž tak, přítel zase musel za prací a já jako správná přítelkyně (pozn. autora – čti pejsek nebo klíště) popadla příležitost za pačesy a jela s ním. Takže teď dny trávíme ve „vile“, jak tomu místní chlapci žertem říkávají. Vilou se v tomto případě myslí menší zaneřáděný domeček, kde přes týden přebývá něco mezi deseti až dvaceti chlapy a já. To jen pro představu, jak moc zaneřáděné to tady asi tak může být. S přítelem sem tak úplně nezapadáme, a to hned z několika důvodů. Nejsme holohlaví, nemáme potetovaná těla a ani jeden nevypadá, jako kdyby ho zrovna pustili z basy. Navzdory jejich vzezření jsou ale naštěstí všichni moc milí, takže o svůj život obavy nemám.

sverige-cz-svedsko-blogeri-zena-v-domacnosti-tak-uz-to-zacalo-003Vaření a jakékoli jiné kuchařské experimenty jsou tu trochu složitější. I tak se ale ukázalo, že v jednoduchosti je krása nakonec jsem si z borůvek a malin vykouzlila snídani: rozmačkala jsem banán a borůvky, smíchala to s přiměřeným množstvím tvarohu a ozdobila malinami i borůvkami. Dokonce ani cukr nebyl potřeba, protože lehce nasládlý banán dokonale zachránil situaci.

sverige-cz-svedsko-blogeri-zena-v-domacnosti-tak-uz-to-zacalo-005

Co k tomu říci závěrem? Jestli se chystáte do Švédska na houby, tak už můžete vyrazit. Zdá se, že snad konečně i trochu zaprší, čeká nás tedy růžová budoucnost.

wedding dress sketchMíša je z Jablonce nad Nisou. Vystudovala Sociologii a sociální politiku na FSV UK v Praze a strávila semestr studia ve Švédsku, kde se beznadějně zamilovala. Vzájemné navštěvování ale oba dost vyčerpávalo, takže po přijetí na magistra do Linköpingu padlo zásadní rozhodnutí do Švédska se přestěhovat. Trpělivě se učí švédštinu a shání práci, jinak ji nejvíc baví vaření a pečení, hra na klavír, čtení a pěší túry. Zatím prostě spíš taková žena v domácnosti.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *