Tak nám ve Švédsku začal nový školní rok

Tak nám ve Švédsku začal nový školní rok. Tedy už oficiálně ve středu 20. srpna 2014. Zdá se vám to divné? Že by to bylo nějak brzo? Není, je to prosté.

Moje dcerka Uma je její první den ve škole. Žádný karafiát, žádná aktovka...
Moje dcerka Uma je její první den ve škole. Žádný karafiát, žádná aktovka…

 

Ve Švédsku se prostě přizpůsobili počasí a roční době. Ať už chcete nebo ne, tak ve Švédsku, respektive Skandinávii, je léto prostě kratší. Není tedy od věci se mu trošku přizpůsobit. Prázdniny už tedy začínají dětem v polovině června a do školy chodívají kolem 20. srpna. Ostatně letos jako by to ten pán co má nahoře na starosti počasí věděl. S úderem posledního prázdninového týdne se razantně změnilo počasí. Z neúprosných třicítek se najednou staly patnáctky doprovázené neustálým deštěm.

Letos se mezi prvňáčky, tedy vlastně nuláky zařadila i moje dcera Uma. Nevím jak to chodí v Česku první den či dny nástupu dětí do školy, já sám pamatuji jen ty socialistické nástupy s karafiátem, takže nemohu porovnávat a ani nechci. Ovšem zkusím v pár řádcích napsat jak tu funguje tady ve Švédsku, tedy konkrétně v naší škole, ve förskolaklass, kde Uma nastoupila.

Už pár dní dopředu jsme domů dostali dopis, kde náz zvou na první den, kde nám popsali co budou děti ve škole dělat a co si hned na první den mají připravit. Takže rychle přečíst opakovaně oblíbenou knížku, nakreslit obrázek oblíbené postavy a připravit si povídání o ní.

Ráno v osm hodin mě doběhla nervozita prvního dne snad více než samotnou Umu. Hold první dítě, poprvé do školy a ještě k tomu v jiné zemi, kde sice už čtyři roky žiju, ale pořád je mi jazyk docela překážkou… Moje hloupost.

V 8:15 přesně se scházíme i s ostatními rodiči ve větší místnosti, která je předálem sametné třídě. Na zem usedá asi 15 dětí kolem kulatého koberce a na své jméno ve tvaru různých geometrických tvarů a barev. V pozadí hraje psychotropní hudba, jak já tomu říkám. Uprostřed koberce je velká skleněná lucerna z IKEA a před učitelkou velká svíčka a krabička sirek. Naprosto klidným hlasem nás, ale hlavně přivítala děti. Udělala malou prezentaci….takže Ebba, Britt, Ali, Mohamed…. ano ano, Švédsko je multikulturní země a moje blonďatá dcerka je tam skoro jako pěst na oko. Aspoň ji tam lépe najdu…

Každopádně první den, tedy dneska už dny, mě víc než příjemně překvapily. Všechno je v podstatě hrou a v lavicích jako takových se sedí minimálně. Každé ráno začíná sezením na koberci a povídáním si.  A ještě jedna věc mě víc než mile překvapila. V družině, která je součástí školy a ona velká místnost vlastně slouží jako družina ráno a odpoledne, je více chlapů než žen, takže ona přirozená autorita tam vede. V Česku jsem tedy vychovatele já osobně neviděl, škoda…. někdy by to určitě stálo za to.

A jak to je u vás ve škole, vy co žijete ve Švédsku a chodí tu vaše děti do školy. Máte stejné zkušenosti nebo zcela odlišné? Podělte se o ně v diskusi pod článkem 😉

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *