Tak jsme se byli koupat

Tak jsme se byli koupat. Když si to po sobě přečtu, tak jako bych viděl nadpisy v knížkách Šimka a Grossmanna. Někde mám dvě knížky s sebou, tak je musím najít a trošku si je pročíst, aby ty moje příspěvky nebyly tak suché…

Myslím, že i kdyby měla voda 10 stupňů, tak z ní budu moje děti tahat násilím.
Myslím, že i kdyby měla voda 10 stupňů, tak z ní budu moje děti tahat násilím.

 

Celý týden jsem byl stále v práci a chudák moje žena doma s našimi robátky. O víkendu bylo nádherně, a tak když jsem přijel odpoledne v sobotu z práce, tak jsem zavelel, že musíme k vodě. Bylo to jako druhé Vánoce.

Moje žena miluje sluníčko, fakt nechápu, proč se přestěhovala do Švédska, a moje děti prostě vodu potřebují jako vzduch. Když je z vody vytahujeme, tak to je řev, jako bychom je právě vraždili.

Na obyčejném koupání ale přeci není nic tak zajímavého, takže co je jiné…? Švédsko má 100 tisíc jezer. Asi jste si mysleli, že země jezer je Finsko, co? No a protože Švédové léto a vše co je s ním spojené milují, tak koupání v přírodě, hlavně v moři nebo jezerech, prostě nesmí chybět. Už jsme bydleli na pár místech, ale v podstatě stále v okruhu tak 100 kilometrů, takže nejsem schopen úplně přesně posoudit, zda to je v celém Švédsku stejné. Když si ale projdu fotky a příspěvky mých přátel na Facebooku, co ve Švédsku žijí, tak bych řekl, že to bude asi skoro všude stejné. Takže čisté, příjemné a hlavně přírodní.

Provozní domek, vzadu toaleta a vlevo vybavená kuchyňka. To vše pro pláž o délce 20 metrů.
Provozní domek, vzadu toaleta a vlevo vybavená kuchyňka. To vše pro pláž o délce 20 metrů.

 

Nebudu se tady rozepisovat o klasických koupalištích, protože tady rozdíly opravdu moc nejsou. Spíše jen v tom smyslu, že jsme v klidu opustili na koupališti ve Furuviku v Gävle své místo, kde jsme měli všechny věci, a šli s dětmi do vody – a světe div se. Nic se nám neztratilo. Hajzlíky a různou pakáž potkáte na každém kroku, kdekoliv na světe, ale moje zkušenost říká, že Skandinávie je toho zatím tak trochu ušetřena. Ale zpět.

Vždy i něco pro děti. V tomto případě houpačka.
Vždy i něco pro děti. V tomto případě houpačka.

 

Já tady mluvím o koupání v přírodě. Švédské léto je prostě, ať už člověk chce nebo nechce, krátké, a tak se maximálně využívá všeho, aby bylo co nejpříjemnější. Většina vesniček, malých měst či těch větších, v jejichž okolí nějaké to jezero je, asi se to týká skoro všech…, má udělána místa na koupání – badplats , která jsou označena a navádějí na ně už od cest. Někdy to je samozřejmě jenom dobře přístupné místo k vodě, ale často to je místo, kde je třeba dřevěná místnost na převlékání, gril (Švédi milují grilování), pochopitelně většinou s nějakou drobnou zásobou dřeva nebo další vymoženosti dnešní doby.

Označení pro místo na koupání badplats.
Označení pro místo na koupání – badplats.

 

My bydlíme půl roku v novém místě, a tak jsme zjišťovali, jaké jsou možnosti. Máme přeci jenom malé děti, a tak je pro nás důležité, aby byla voda dobře přístupná. Před domem se nám line jedna z největších švédských řek Indalsälven, ale ta mi nebyla doporučena, neboť jde hned od kraje prudce dolů. Ideální tak na koupání s tchýní… 🙂

Gril a zakotvené lodičky.
Gril a zakotvené lodičky.

 

Kolega z práce mi doporučil pláž na jezeře Bredsjön. Prý je lehce písečná a je to tam vybavené pro lidi. No uvidíme. Balíme a jak už to bývá zvykem, tak vyrážíme skoro v 5 hodin odpoledne. Naštěstí je tu teplo a světlo dostatečně dlouho. A hlavně, jde přeci o děti a těm je jedno, kolik je hodin nebo jestli zrovna svítí :).

Po pár kilometrech přijíždíme na místo a jen zíráme. To, že jsme na pláží dlouhé asi 20 metrů vlastně sami, je zbytečné psát. Posekaný trávníček, truhlíky s květinami, krásná toaleta vybavena chemickým záchodem, spreji, mokrými ubrousky a dalšími drobnostmi. Hned vedle byla budova s vybavenou kuchyňkou se sporákem a mikrovlnnou troubou. Půjčovna loděk na zavolání po telefonu, houpačka pro děti a samozřejmě gril.

Koupání v krásné a čisté přírodě s tímto komfortem se mi vážně líbí.

Loňské koupání na jezeře vzdáleném asi 100 km od domu. Tam chyběly teda ty dřevené stavby, ale jinak upraveném čisté a dokonce tam někdo chodil denně pohrabat pláž.
Loňské koupání na jezeře vzdáleném asi 100 km od domu. Tam chyběly teda ty dřevěné stavby, ale jinak upravené, čisté a dokonce tam někdo chodil denně pohrabat pláž.

 

Loňské koupání v moři. Na pláži jižné pod městem Sundsvall. Moře je zde velmi plytké, takže si určitě všimnete te postavičky vpravo vzadu. Vidíte ty nohy? Ten pán je asi 200 metrů od břehu...
Loňské koupání v moři. Na pláži jižně pod městem Sundsvall. Moře je zde velmi plytké, takže si určitě všimnete té postavičky vpravo vzadu. Vidíte ty nohy? Ten pán je asi 200 metrů od břehu…

 

Voda rovná se ráj pro mé děti.
Voda rovná se ráj pro mé děti.

 

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *