Sverker I.

Sverker I., zemřel 25. prosince 1156, byl švédským králem, vládl v letech 1133-1156. Podle některých teorií byl synem Kola a vnukem Blota-Svena. Byl také nazýván Sverker Kolson nebo Sverker Starý.

Pamětní kámen u Alebäckského mostu, kde byl Sverker údajně zavražděn v roce 1156. Kámen stojí jižně od kláštera Alvastra. (zdroj Wikipedie)

 

Sverker byl zakladatelem nové dynastie švédských vladařů – Sverker. V roce 1130 rozpoutal válku s dánským králem Magnusem Nilssonem o švédskou provincii Västergötland. V této válce nakonec zvítězil a dosáhl svého cíle. Získal zpět provincii Västergötland a v roce 1133 se stal králem celého Švédska.

Během své dlouhé vlády založil kláštery (i ženské) Alvastra, Nydala a Varnhem. Podle ruských letopisů a záznamů podnikl neúspěšnou křížovou výpravu na východ.

Na Vánoce roku 1156 byl zavražděn po cestě na mši do kláštera Alvastra. To bylo pokládáno za šokující zločin i ve středověku. Za iniciátora byl považován uchazeč o trůn Magnus Henriksson.

Sverkerovou první manželkou byla Ulvhild Håkansdotter, vdova po Inge II., která utekla před svým druhým manželem, dánským králem Nielsem. Jejich dětmi byli:

  • Johan, zabitý rozpěsněnými rolníky, zřejmě otec Cecílie Johansdotter, manželky Knuta I.
  • Karel Sverkerson, švédský král
  • Ingegerd, jeptiška
  • Helena Švédská, manželka Knuta V. Dánského, syna Magnuse Nilssona.

Jeho druhou manželkou byla Richenza Polská, jejímž prvním manželem byl Magnus Nilsson a druhým Volodar z Minsku. Jejich syny byli:

  • Burislev Sverkersson, protikrál v letech 1167-1173
  • Sune Sik Sverkersson

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *