Sveriges nationaldag, 6. červen je Státní svátek Švédského království

Již několik let se dne 6. června slaví Státní svátek Švédského království, tedy Sveriges nationaldag. Dalo by se to přirovnat třeba k americkému dni nezávislosti nebo českému 28. říjnu.

Oslava 6. června ve Stockholmu před královským palácem (autor Ola Ericson, zdroj imagebank.sweden.se)

 

Datum 6. června je spojeno s několika významnými událostni švédské historie, jako např. v roce 1523 byl švédským králem zvolen Gustav Vasa, čímž byla rozpuštěna Kalmarská unie. V roce 1654 nastoupil na trůn král Karel X. Gustav poté, co jeho sestřenice královna Kristina rezignovala. V roce 1809 dostalo Švédsko novou ústavu, která postoupila značnou část moci švédskému parlamentu. V roce 1974 byla v tento den přijata nová ústava, která ze Švédska učinila konstituční monarchii.

Svátek byl uzákoněn roku 1982, jeho historie však sahá mnohem hlouběji. Již od roku 1916 se během něj neoficiálně vyvěšovala švédská vlajka. Teprve od roku 2005 však patří ke dnům pracovního klidu. Švédský parlament Riksdag odmítal na listinu přidat nový volný den, a tak se výměnou ze Svatodušního pondělí stal běžný pracovní den. Proti tomuto rozhodnutí se mnozí stavěli odmítavě, zejména lidé z řad náboženských skupin. Padl návrh 6. červen zrušit a národní den přesunout ke svatojánské noci, která se ve Švédsku řadí k zavedeným a velmi oblíbeným svátkům. Tento návrh však neprošel.

V posledních deseti letech se oslavy národního dne ve Švédsku rozproudily, ve městech probíhají oslavy hlavně formou atrakcí pro děti, svou polívčičku si také přihřejí komunální politici na svých vystoupeních. Oslav se aktivně účastní také švédská královská rodina.

Zdroj Skandinavský dům (www.skandinavskydum.cz, autor Jitka Jindřišková) a Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *