Švédsko – rok pátý

Tak je to tu opět. Opět sedím před počítačem a kolem mě běhá ta moje švédsko-česká zvěř, které se říká děti. Letos k tomu navíc přibyla naše „malá“ psí slečna Fia, která se právě nahání s dcerou Umou po celém bytě. Opět mám před sebou kafe a snažím se zamyslet nad rokem 2015. Opět jsem si uvědomil, jak je důležité nevnímat okolí kolem sebe. Opět je čas na pár řádků…

Jakmile sleze první sníh, tak je potřeba být venku co nejčastěji. Však co doma...
Jakmile sleze první sníh, tak je potřeba být venku co nejčastěji. Však co doma…

 

Na začátku roku jsem se nemohl dočkat jara, které skoro nebylo. V napětím jsem vyhlížel léto, které se zapomělo za hranicemi a do Švédska přijelo na návštěvu jen na týden. Podzim tedy bude stát za to. Houbelec. Skoro jsem nepostřehl, že se zabarvily stromy, jak to bylo rychlé. No a o zimě raději ani nemluvit. Je přelom roku 2015/2016, venku je lehce pod nulou a po sněhu ani památky. Počasí se letos tedy moc nepochlapilo, tak snad to bude letos lepší. Musí. Je potřeba věřit.

S počasím to nevyšlo, ale co se povedlo, tak to byly alespoň částečně hory. Sice ne ty, které jsem si vysnil, ale to nevadí, páč národní park Skuleskogen je nádherný a určitě stojí za návštěvu. V létě jsem se trefil do onoho jednoho letního týdne a na podzim to vyšlo perfektně se sluníčkem a se synem Lucasem jsme si udělali úžasný den. Já miluji totiž výšky a když z nich je ještě tak nádherný výhled na moře a pobřeží, poseté mnoha ostrůvky, tak to prostě nemá chybu. To člověka nabije na hodně dlouho dopředu. Konečně děti rostou do věku, kdy si tyto radovánky na horách budeme moci užívat všichni.

Léto a podzim ve znamení národního parku Skuleskogen. Miluji to tam!
Léto a podzim ve znamení národního parku Skuleskogen. Miluji to tam!

 

Hory v kraji Jämtland, které jsem pro rok 2015 plánoval, si užiji letos. Doufejme. Uvidíme, třeba vyjde i něco jiného.

…pauza 2015 | 2016 pokračujeme…

Před půlnocí jsem usl, ale nebyl mi dopřán pořádný spánek, byť jsem to čekal. Přesně o půlnoci mě vzbudila Fia šíleným běháním po bytě, kňučením a strachy počůranou půlkou kychyně, což jsem zjistil až v půl druhé v noci, kdy jsme po hodině strávené zavření na záchodě vyšli po tmě ven. Krásná odměna za muka na záchodě. Chudák málem z těch ochňostrojů, petard a rachejtlí dostala infarkt. Nemám to rád…

Dneska jsem si ráno četl pár „novoročních“ příspěvků blogerů a všichni jsou tam tak nějak děsně pozitivní, nabití energií, tráví Silvestra na úžasných místech. Někdy to vypadá až jako klišé od Disneyho. Romantické fotky, ty správné detaily. Musím polknout, protože kdyby jste to viděli u nás doma… Všude kolem leží psí hračky, které doplňují hračky donesenými v průběhu dne dětmi. Na lince neumyté nádobí od oběda, do kterého se mi vůbec nechce. Venku mínus dva stupně, ledový vítr a po sněhu ani památky. Snad zítra. Žiju to vůbec ve Švédsku? Ano, žiju. Lidi se tady na sebe stále usmívají, na děti jsou neuvěřitelně milí, a to je pro mě důležité.

Fascinují mě ty staré detaily. K mému štěstí tady ve Švédsku na staré stavby narážím doslova na každém kroku. A žijí si svým životem, nikdo je neničí, nebourá. Úcta k historii a něčí práci je to co mě zde baví.
Fascinují mě ty staré detaily. K mému štěstí tady ve Švédsku na staré stavby narážím doslova na každém kroku. A žijí si svým životem, nikdo je neničí, nebourá. Úcta k historii a něčí práci je to co mě zde baví.

 

Tentokrát nebudu psát žádné plány, protože ty se nemění. Mít zdravou rodinu a trávit co nejvíce času venku v přírodě, venku na horách a pokud to alespoň trošku léto dovolí, tak si užívat moře, které mám jen pár kroků od domu. A vám všem vlastně přeji taky to samé. Tedy zdraví a aby se vám plnily vaše sny, ať už ty o Švédsku nebo jakékoliv jiné.

Letní koupání v moři prostě nesmí chybět. Náš nový rodinný přítel Fia a konečně se mi také podařilo vyfotit pořádně silnou polární záři.
Letní koupání v moři prostě nesmí chybět. Náš nový rodinný přítel Fia a konečně se mi také podařilo vyfotit pořádně silnou polární záři.

 

Rád bych touto cestou poděkoval i blogerům, kteří se rozhodli, že se s vámi budou dělit o své zážitky na webu Sverige.cz. Zjistil jsem jak úžasní to jsou lidé. Jak nenároční na život a materiální statky, ale hlavně jak moc jsou pozitivní a odhodláni žít život naplno.

Děkuji Pepo! Děkuji Vicky! Děkuji Lucko! Děkuji Olgo! A ještě jednou speciálně dík Vicky, která pro vás píše Průvodce Stockholmem.

Přátelé žijte, žijte své sny!
Pavel

Opravdu je tu ve Švédsku nádherně. Pokud jen sníte, tak se na to vykašlete a vyražte. Určitě nebudete litovat. Švédská příroda je šťavnatá, bohatá, barevná, silná a divoká...
Opravdu je tu ve Švédsku nádherně. Pokud jen sníte, tak se na to vykašlete a vyražte. Určitě nebudete litovat. Švédská příroda je šťavnatá, bohatá, barevná, silná a divoká…

Fotografie byly upraveny pomocí programu Zoner Photo Studio

zoner-photo-studio-banner-600-100

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *