Švédsko – rok třetí

Rok s rokem se sešel a já mám za sebou již třetí rok života ve Švédsku. Možná by se slušelo trošku zabilancovat a zhodnotit, co se to vlastně v roce 2013 všechno stalo…

4/4/2013 byl asi můj nejšťastnější den v roce!
4/4/2013 byl asi můj nejšťastnější den v roce!

 

Abych byl upřímný, tak bez nějakého většího zamyšlení musím bohužel konstatovat, že rok 2013 bych asi nejraději ze svého života vymazal, nemohl jsem se totiž dočkat, až skončí. Pravda, narození mého nejmladšího syna Mia, bylo samozřejmě jednou z nejkrásnějších věcí, co nás v roce 2013 potkala, a nikdy bych ten okamžik nevyměnil. Mám nádherného syna!

Na začátku roku jsem si říkal, že v roce 2012 se mi nepodařilo cestovat a poznávat krajinu tak, jak jsem si představoval, a proto jsem si již dopředu udělal seznam míst, která bych chtěl navštívit, poznat, nafotit a pochopitelně se o výsledek s Vámi odělit. Možná právě to plánování byla chyba… Samozřejmě, že vše bylo nakonec jinak.

Na počátku roku jsme bohužel museli změnit bydliště a najít něco levnějšího, protože „jsme byli těhotní“ a původní bydliště jsme vybírali s tím, že budeme tou dobou pracovat oba, tedy já i má žena. Bydlení mi nabídl kolega z práce, který se svým bratrem vlastnil obytný dům na nádherné Indalsleden, která lemuje koryto řeky Indalsälven. Bylo rozhodnuto. Pro mé fotovýlety za poznáním krajiny snad nemohlo být ideálnější prostředí. V okruhu pár kilometrů je navíc několik přírodních rezervací, obrovská řeka, nespočet jezer a mokřad, o fauně ani nemluvě. Na kopci vedle vesnice žije medvěd, v lese nad vesnicí jsem viděl v zimě stopy vlků, narazil jsem na bobří veledíla a nad počtem ptačích druhů se snad nebudu ani pozastavovat. Bože můj, jak já se těšil na jaro. Jako malý Jarda  . Sníh ještě nebyl dole a já už pln očekávání vyrážel po okolí a fotil jako zběsilý (Příroda před rozkvětem v oblasti Indal-Liden, Västernorrland). Hledal jsem záběry i tam kde nebyly.

Už to tu párkrát bylo, ale mě tento pohled stále dostává. Údolí řeky Indalsälven kde žiju.
Už to tu párkrát bylo, ale mě tento pohled stále dostává. Údolí řeky Indalsälven kde žiju.

 

Bohužel jaro se loni nechalo hodně prosit, aby přišlo (Jaro už je za domem). Tou dobou se v práci objevilo mnoho zakázek a tak jsem začal pracovat i o víkendech a na vlastní radosti už nezbylo moc času. No nic, říkal jsem si, léto je přede mnou, vyřádím se potom. Dny jsou delší a slunečnější, a tím pádem nebude moc věcí, které by mě limitovaly. Ouha…

Na konci června mé ženě diagnostikovali rakovinu a všemu byl konec. Najednou se člověku v jedné chvíli zhroutí celý život. Na něco takového není asi nikdo připravený. Mě to dostalo o to víc. Před rokem jsem se teprve oženil, doma jsme měli ani ne dvouletého kluka a dvouměsíční miminko, o dalších dětech ani nemluvě. Veškeré plány byly pryč a já se musel soustředit na úplně jiné věci, logicky.

Ani nevím, jak červenec utekl, jen vím, že horší měsíc ve svém životě jsem snad nezažil. V důsledku těchto událostí jsme se rozhodli za pomoci rodičů, že se chceme na měsíc podívat domů, do Česka, pokusit se přijít na jiné myšlenky a připravit se na operaci, které byla naplánovaná na konec září.

Chvíle štěstí doma v Česku, děkuji Martine! Bože, teprve teď jsem si všimnul, jak dobře nás maminka vykrmovala... (foto Martin Pustelnik, www.martinpustelnik.com)
Chvíle štěstí doma v Česku, děkuji Martine! Bože, teprve teď jsem si všimnul, jak dobře nás maminka vykrmovala… (foto Martin Pustelnik, www.martinpustelnik.com)

 

Operace proběhla naštěstí bez nějakých větších komplikací, byť operující lékař byl umístěním a rozsahem tak zaskočen, že musel v průběhu operace kontaktovat specialistu z nemocnice v Umeå. K mému překvapení jsem si pro ženu ještě ten samý den do nemocnice jel… To byl asi první pro mě docela nepochopitelný krok, kdybych tak tušil, co nás bude v následujících čtyřech týdnech čekat… O tom jsem však již psal dříve v článku Srážka se švédským zdravotnictvím…

Po měsíci, a na měsíc, jsem se loni vrátil do práce. Nádor je naštěstí pryč, ale na psychice to nechalo hluboké šrámy, a tak už je žena skoro dva měsíce v péči lékařů a já jsem doma s dětmi na mateřské dovolené. Teď se naplno projevila moje nedostačující znalost švédštiny. Dosud vše řešila má žena a nyní to bylo vše na mně. Paráda! A že se toho sešlo hodně najednou, jak jinak, že ?!

Takže například vyřešit školku pro děti. O tom zkusím napsat pár řádků, protože to je docela sakra hodně velký rozdíl proti Česku. Dále jsem s nejstarším synem začal chodit k dětskému psychologovi kvůli jeho hyperaktivitě a následně na doporučení i na logopedii. Díky tomu, že jsem doma na mateřské a žena na nemocenské, není pochopitelně naše ekonomika nikde jinde než v prdi, takže jsem se „potkal“ i s institucemi, které jsem myslel, že nikdy nepotkám. Každá zkušenost je ovšem dobrá, dokonce bych řekl, že k nezaplacení.

Vánoce jsme strávili pohromadě, tak jak to má být!
Vánoce jsme strávili pohromadě, tak jak to má být!

 

Na Vánoce a na Nový rok byla s námi žena doma, a tak jsme svátky slavili jako rodina. Věřím, že budeme zase brzo pohromadě a zapomeneme na ten hnusný rok, rok 2013… Proto již dnes plánuji, jak naložit s rokem 2014. Ano, opět plánuji…

Jestliže vše vyjde, jak má, tak v červenci vyrážím se svou nejstarší dcerou Jessikou a kamarádem z Luleå na týden do Národního parku Sarek, a pokud se stane malý zázrak, tak možná letos uvidím i slavnou turistickou stezku Kungsleden v Národním parku Abisko. Pochopitelně bych chtěl na pár výletů do okolí, protože různých přírodních rezervací je tady až neuvěřitelně moc a historických památek také požehnaně. Snad aspoň polovina z toho vyjde… Rád bych také letos více hnul s obsahem webu, takže se více zaměřím na přírodu, památky, historii, receptury a nově představení švédské kinematografie, což si pod křídla vzala Marta Slepánková. Pokud by Vás zajímala i další témata, stačí mi napsat a uvidíme, co se s tím dá dělat 😉

Pokus o zimu… Bohužel letos je to se zimou nějaké divné i tady na severu. Už skoro měsíc máme teploty kolem nuly nebo těsně nad ní a prší… Doufám, že nějaké ty „bílé“ fotky letos ještě udělám :)
Pokus o zimu… Bohužel letos je to se zimou nějaké divné i tady na severu. Už skoro měsíc máme teploty kolem nuly nebo těsně nad ní a prší… Doufám, že nějaké ty „bílé“ fotky letos ještě udělám 🙂

 

Přeji vám všem, abyste měli rok 2014 lepší, než rok předešlý, 2013, a aby se vám splnily i ty nejtajnější sny. Třeba se někde ve Švédsku potkáme, a pokud byste se chtěli podělit o své zážitky z cest po Švédsku, tak můžete. Každá zkušenost je k nezaplacení pro všechny, kteří se do Švédska také chystají. Stačí jenom napsat na můj mail pavel.stanco @ gmail.com.

Vi ses i år 2014 😉

Autor článku a fotografií Pavel Stančo

Jazyková korektura Ludmila Doudová

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

1 komentář: „Švédsko – rok třetí

 • Profilový obrázek
  2014-01-08 (13:17)
  Permalink

  „Takže vyřešit školku pro děti. O tom zkusím napsat pár řádků, protože to je docela sakra hodně velký rozdíl proti Česku.“

  Na tenhle článek nás určitě čeká víc 🙂

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *