Recenze: Kenny Begins

Kenny Begins je název švédské béčkové parodie. Ovšem béčkové je v určitém slova smyslu zavádějící. Ona se tak má tvářit, ona se tak tváří, ale ve své podstatě je více než dobře udělaná. Na parodii bych řekl, že rozpočet 34 miliónů švédských korun (asi 87 mil Kč) je více než slušný. Co by za to dal kdejaký režisér v Čechách.

V hlavní roli, třídního otloukánka a všemi šikonovaného Pontuse, se představil Bill Skarsgård. Člen slavné švédské herecké dynastie Skarsgårdů. Kennyho si zahrál švédský komik a herec Carl Johan Rheborg.

Kenny už pár let studuje Akademii galaktických hrdinů a mezi nejinteligentnější a nejlepší žáky se rozhodně neřadí. Jeho snem je, ale stát se galaktickým hrdinou. Musí ovšem složit pár zkoušek. Pokud neuspěje, tak se stane kadeřníkem v rodinném podniku. Při jedné z lekcí se podaří Kennymu odpojit od ostatních studentů a skončí v černé díře, kterou se přenese na planetu Zemi. Stejně tak, jako před tím zázračný zelený krystal. Ano, ten krystal, který všichni znáte ze Supermana. Ten objeví právě Pontus, když se snaží uprchnout před spolužáky, kteří se jej snaží opět šikonovat. Během okamžiku se tedy z Pontuse, který nosí silné brýle, kulhá a sebevědomí a odvaha mu jsou cizí, se stane silný a zdravý mladík se zdravým sebevědomím a odvahou.

Problém ovšem nastane, když si zálusk na zelený krystal dělá superzloun Rutger Oversmart, nanukový magnát v podání Jana Mybranda. Ten vyšle na planetu Zemi tři zločince, kteří mu mají krystal přivést zpět.

Proti těmto zločincům se postaví Kenny s Pontusem a jeho spolužačkou Mirandou (Carla Abrahamsen), kterou miluje.

Kdo koho nakonec zachrání nebo kdo komu více pomůže, to už vám neřeknu. To si musíte zjistit sami. Já sám nejsem zrovna fanouškem parodií, ale tahle mě vážně docela zaujala. Nejen nápadem, ale také kulisami, maskami a vším možným co posloužilo k vytvoření dojmu jiné planety, moderních zařízení a nadpřirozených situací. O slovním obsahu netřeba diskutovat. Film jsem viděl jen jednou, ale slovní hlášky Kennyho „woolie-boolie“ či „išlo pišlo“ mám asi vryté navždy.

Základní informace

Název ve švédštině: Kenny Begins
Název v češtině: Kenny Begins
Režie: Carl Åstrand, Mats Lindberg
Scénář: Carl Åstrand, Mats Lindberg, Lars Johansson
Hrají: Johan Rheborg (Kenny Starfighter), Bill Skarsgård (Pontus), Carla Abrahamsen (Miranda), Jan Mybrand (Rutger Oversmart), Lars „Brasse“ Brännström (General Sudoko), Björn Gustafsson (Lenny Starfighter)…
Rok výroby: 2009
Země: Švédsko
Délka: 92 min
Žánr: Akční, Komedie, Sci-fi

Odkazy

Prezentace filmu na portále Svenska Filminstitutet
Prezentace filmu na portále IMDb
Prezentace filmu na portále CSFD

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *