Švédsko – jak studené, tak krásné

Zima už od srpna, stmívá se časně, avšak nádherná příroda všude, kam se podíváš – Švédsko. Co mě sem dostalo? Jak jsme tu zapadl? Co všechno mě zatím potkalo? O tom bych chtěl napsat následují článek, který by vám mohl snad aspoň trochu pomoci představit si „exchange year“ ve Švédsku. Už delší dobu mám ke Švédsku větší vztah, avšak když už jsem se rozhodl, že se stanu výměnným studentem, přemýšlel jsem ze začátku spíše o jiných destinacích. Ovšem osud tomu tak chtěl a já se nakonec ocitl tady. Sever evropy. No teda popravě, já jsem zrovna docela na jihu, ale i tady dokáže být zima pěkně studená.

yfu-studium-svedsku-sverige-martin-01

“Moje hostitelská rodina mi pomáhá užít si tento rok na 100%…”

Ale teď už o tom, jak to tady probíhá. Na začátku srpna jsem dal sbohem České republice a po týdnu adaptace mě dostala do péče moje první rodina, se kterou jsem zůstal něco okolo týdne. Důvodem bylo, že moje hostitelská rodina, která se o mě stará zbytek mého „exchange year“, byla tímto časem ještě na dovolené. Už po týdnu jsem se s první rodinou tak zžil, že mi bylo líto je opouštět. Avšak musím říct, že tato změna stála za to. Od první chvíle mi moje hostitelská rodina velice sedla a myslím, že to je vzájemné. Už teď spolu máme spoutu zážítků, na které nikdy nezapomenu. Pomáhají mi užít si tento rok na 100%.

“Moji novou láskou se stal golf, ke kterému mě dostal Björn…”

Už od začátku se každý den dějí nové zážitky a potkávají mě nové věci. Díky tomuto roku se mi podařilo najít zcela nové koníčky, o kterých jsem v Česku ani nepřemýšlel. Moji novou láskou se stal golf, ke kterému mě tak nějak dostal Björn – můj hostitelký táta. Další věcí tady ve Švédsku, kterou obdivuji a které jsem se stal součástí, je životní styl. Díky tamějšímu stylu je téměř nemožné žít nezdravě. S přáteli, které tvoří hlavně moji spolužáci a ostatní výměnní studenti, chodíme cvičit, běhat či prostě jen tak ven. Navíc i způsob stravování je tu jiný, což také dost pomáhá.

yfu-studium-svedsku-sverige-martin-02

“Moje dosavadní švédština je spíše pasivní, takže rozumím, ale neodpovídám…”

Zapadnout se mi tu podařilo velice snadlo, jelikož mě spoustu lidí dokonce tipuje na Švéda a tak se mnou snaží ze začátku mluvit švédsky. Což by nebyl problém, kdybych švédsky uměl. Ovšem moje dosavadní švédština je spíše pasivní, tudíž jim rozumím, ovšem už neodpovím. Často mě to dostává do vtipných situací, ale snažím se svůj jazyk každý den zlepšovat a těmto momentům se v budouctnosti vyhnout.

yfu-studium-svedsku-sverige-martin-04

Musím říct, že rozhodnutí jít do toho a zkusit studovat v zahraničí, bylo jedno z nejlepších v mým životě a už teď mohu s jistotou říci, že toho vůbec nelituji. Ten jsou mé hlavní cíle jasné. Naučit se švédsky, zlepšit se v golfu a hlavní – najít si konečně přítelkyni.

Autor článku Martin Vopelka | zdroj YFU Česká republika

yfu_main_logo_nameceskarepublika_rgb

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *