Švédská vlajka

Vlajka Švédska má modrý list se žlutým křížem. Byla patrně inspirovaná nejstarší severskou vlajkou s křížem – dánskou – a odvozená z velkého švédského znaku, na kterém zlatý kříž od sebe odděluje čtyři modrá pole. Pravděpodobně je druhou nejstarší v Evropě. Podle legendy z poloviny 12. století se říká, že když král Erik IX. vedl křížovou výpravu proti Finům, tak vzhlédl k nebi a viděl žlutý kříž. Toto znamení potom umístil na modrou plochu polních zástav.

Švédská státní zástava jak ji všichni známe. (zdroj Wikipedie)

 

Skutečnost je ovšem mnohem méně pohádková. Žlutý kříž na vlajce je dokumentován od 15. století. Byl odvozen od z modrého švédského znaku, který rozděloval modrou plochu na 4 díly. Vznikla pravděpodobně roku 1521, podle legendy v boji proti Dánům, který vedl regent a pozdější král Gustav I. Vasa. Vlajka za jeho vlády získala velkou popularitu. Výroční den Vasovy korunovace, 6. června 1528, se proto každoročně slaví jako den švédské vlajky.

Žlutý kříž se skutečně objevoval už na standartách za vlády Gustava I. Vasy i Erika XIV. Jan III. dokonce prohlásil, že si přeje, aby tento zlacený nebo žlutý kříž, který je tradiční součástí znaku, byl po celou dobu používán na vlajkách, zástavách a standartách. Za vlády Gustava II. Adolfa se vlajka začala všeobecně používat i na švédských lodích.

V době, kdy bylo Švédsku v personální unii s Norskem, byla švédská vlajka doplněna symbolem Norska (do roku 1844). Od roku 1906 se vlajka znovu používá v dnešní podobě.

Švédská vojenská a námořní vlajka (zdroj Wikipedie)
Švédská královská vlajka (používaná královnou nebo členy královské rodiny) (zdroj Wikipedie)

 

Švédská státní a námořní vlajka (1844–1905) s křížem v rohu, symbolizujícím Norsko (zdroj Wikipedie)

 

Švédská civilní vlajka (1818–1844) s křížem v rohu, symbolizujícím Norsko (zdroj Wikipedie)

 

Čerpáno z Wikipedie a serveru Severské listy

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *