Švédská stopa na Severské filmové zimě

Festival Severská filmová zima 2018 začala 8. 2. v pražské Lucerně a následně poputuje do 13 regionů. Švédský odkaz je tradičně velmi výrazný. Švédsko se totiž postaralo zejména o komediální vyžití diváků.

Novinkou, která letos pobaví, je beze sporu Útěk do buducnosti, výlet v čase v letech 1973 a 2016 ve Stockholmu. Mladý Svante má neléčitelnou srdeční chorobu. Jedné noci se v roce 1973 objeví podivný vlak a odveze jej do roku 2016, kde se setkává se svou novou láskou Elsou. Jeho nemoc je v roce 2016 řešitelná banální operací, ovšem bez platných dokladů a zdravotního pojištění připadá v úvahu pouze soukromá klinika. Kromě finanční otázky je třeba vyřešit, jak žít společně s Elsou, přestože pocházejí ze dvou různých období.

Kyselé Vánoce vyprávějí o vztahu Simona a Oscara… A jejich společné přítelkyně, se kterou koupili byt a která s jedním z nich čeká dítě. Je na čase to oznámit rodinám. Kdy je ta nejvhodnější doba? No přece o Vánocích.

Uvedení snímku Povídky ze Stockholmu na žádost diváků se stává festivalovou tradicí. Snímek na pomezí komedie a dramatu se dlouhodobě pyšní prvním místem v návštěvnosti přehlídek severské kinematografie. Pobavil totiž přes 2680 diváků. Film popisuje zkřížení životů pěti různých lidí, jejichž osudy navždy změní výpadek proudu.

Další festivalovou novinkou je drama Nepřestávej snít. Po propuštění z vězení hledá Mirja své místo. Začíná žít dvojí život. Ten dělí mezi svou nemocnou matkou a skupinou starých kamarádek, které byly vždy její skutečnou rodinou. Film získal cenu publika na festivalu v Götteborgu.

Můj takzvaný otec je komorním příběhem o vztahu otce a dcery. Těhotná Malin přijde o všechno. Poslední naději vidí ve svém otci Martinovi, který se ovšem projevuje velmi arogantně a má zájem jen o sebe samého. Martin utrpí mozkovou mrtvici a po probuzení si nepamatuje, kým je. Mají tak novou šanci najít ve svých životech místo pro toho druhého.

V regionálních ozvěnách se objeví dokument Bezva lidi o účasti Somálska na mistrovství světa v bandy. Na trénink mají 6 měsíců a nikdo z nich ještě nestál na bruslích. Ač to celé vypadá jako šílený nápad, trenéři týmu to vidí jinak. Akční drama Nesmrtelní popisuje vztah Isaka a Em, jejich společnou bezstarostnou jízdu a stále troufalejší pokoušení osudu. Co zprvu vypadá jako báječné dobrodružství se brzy promění v nebezpečnou hru.

Severská filmová zima trvá až do 3. března, takže neváhejte!

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *