Švédská stopa na festivalu Severský filmový podzim 2018

Severský filmový klub již podeváté pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských zemí. Zastoupení Švédska je v podstatě tradiční.

Nejočekávanější novinkou je jednoznačně česká premiéra snímku Popelikoptéra. V komické road movie hrdinové filmu putují z východní Evropy do Švédska za babičkou, které chtějí vrátit staré hodiny. A z toho, co nejprve vypadalo jako malá mise, se stává velká cesta… Zdánlivě jednoduchý černobílý debut Jonase Selberga Augusténa je poctou Jimu Jarmushovi, jehož vliv je více než patrný.

Kyselé Vánoce vyprávějí o vztahu Simona a Oscara… A jejich společné přítelkyně, se kterou koupili byt a která s jedním z nich čeká dítě. Je na čase to oznámit rodinám. Kdy je ta nejvhodnější doba? No přece o Vánocích…

9. ročník filmové přehlídky se soustředí na téma sportu, a i Švédsko má svého zástupce. Dokument Bezva lidi vypráví o účasti Somálska na mistrovství světa v bandy. Na trénink mají hráči 6 měsíců a nikdo z nich ještě nestál na bruslích. Ač to celé vypadá jako šílený nápad, trenéři týmu to vidí jinak.

Po úspěchu v minulých ročnících a na přání diváků se na plátna kin vrací akční drama Nesmrtelní. Snímek popisuje vztah Isaka a Em, jejich společnou bezstarostnou jízdu a stále troufalejší pokoušení osudu. Co zprvu vypadá jako báječné dobrodružství se brzy promění v nebezpečnou hru.

V regionálních ozvěnách se objeví Povídky ze Stockholmu. Snímek na pomezí komedie a dramatu se dlouhodobě pyšní prvním místem v návštěvnosti přehlídek severské kinematografie. Pobavil totiž téměř 3000 diváků. Film popisuje zkřížení životů pěti různých lidí, jejichž osudy navždy změní výpadek proudu. Drama Hotel vypráví příběh mladé Eriky, která se vydá na cestu skupinové terapie po hotelových pokojích. Závěrem představíme snímek Neplač pro mě. Pål má velký sen: být muzikantem. Ví to jeho přátelé z dětství, Lena a Johnny. Ví to i jeho dědeček Rolle, který by byl ale radši, kdyby si Pål našel pořádnou práci. Ukazuje se, že hlavním problém pro splnění svého snu je Pål sám, který zpanikaří pokaždé, když je v sázce nejvíc.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *