Švédská míle

Švédsko je fakt velká a dlouhá země. Ze severu na jih skoro 2000 kilometrů a autem hrubo přes 20 hodin jízdy. Vzdálenosti jsou opravdu velké a tak použití míle je nasnadě.

Nepleťte si ovšem běžný pojem míle s tou švédskou. Když máte někomu říct, jak daleko je ze severního městečka Karesuando do Malmö, tak asi určitě od Švéda neuslyšíte, že to je necelých 1900 kilometrů. Švéd vám řekne 190 mil. Na otázku jak daleko to má třeba do práce, odpoví 6 mil, že by řekl 60 kilometrů je skoro nemožné. Vždyť i spotřeba auta se udává v údaji „litrů na míli.“ Běžně uslyšíte údaj třeba 0,6 litrů. Když jsem to slyšel poprvé, tak jsem si říkal: „Proboha jak úžasnými auty ti Švédi jezdí, když moje spotřeba byla kolem 8 litrů.“ No a on byl háček ve vzdálenosti a ne v autě…

Švédska míle je taková standardní alternativa pro vzdálenosti. Používána samozřejmě hovorově nebo legislativně. Na tabulích podél cest je uveden vždy údaj v kilometrech. Jen je dobré o tom vědět ať nejste překvapeni, když vám někdo řekl, že do cíle je to třeba 15 mil. Teď už víte, že to je 150 kilometrů.

Troška infa z historie

Na internetu jsem našel informace o historii míle ve Švédsku, která se datuje k roku 1649. Například těchto pět mil z různých míst Švédska, které ukazují jak závratné rozdíly to tehdy byly. Tak třeba:

  • 1 finská míle byla 6.000 metrů,
  • 1 smålandská míle byla 7.000 metrů,
  • 1 ångermanlandská míle byla 11.875 metrů,
  • 1 västgöta míle byla 13.000 metrů a
  • 1 dalarská míle byla 14.485 metrů.

Roku 1889 se vše konečně sjednotilo a jak ve Švédsku, tak i ve vedlejším Norsku se ustanovila 1 míle jako 10 kilometrů.

Takže pamatujte:

1 švédská míle je 10 kilometrů

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *