Švédská červená Faluröd

Typická švédská červená barva, která se jmenuje Faluröd, je velmi běžná na fasádách domů ve Švédsku, ale i ve Finsku nebo Norsku. Barva má své jméno podle červeného barviva z dolu na měď ve městě Falun. Díky složení pigmentu má ochranný účinek na dřevo v tak typickém švédském počasí.

Historie

Nejstarší zmínky o této barvě pocházejí z 15. století. Během 16. století byly červeně zbarvené domy znamením bohatství. Tato myšlenka vznikla odvozením cihlové barvy z pevninské Evropy. V 18. století již byla tato barva rozšířená po celém Švédsku, a to i na venkově. Před tím byly domy zpravidla bez nátěru. Červená barva se postupně dala pojmout jako třídní rozlišení, tedy kdo měl červený dům, tak byl chudý. Červená barva byla v takovém množství, že neměla tu správnou hodnotu. Velké statky a farmy, které patřily bohatším farmářům se proto začaly malovat drahou žlutou barvou.

Hospodářské budovy se téměř bez výjimky všechny malovány červenou barvou. Kromě toho, že červená barva byla estetická a levná, tak vlastně zároveň díky svému složení z několika druhů minerálních látek poskytovala větší životnost dřevu, resp. fasádě. Toto pravděpodobně vedlo k tomu, že červená barva se stala tak populární.

Pigment

Červený pigment je z minerálů, které se vyskytují v měděném dole ve městě Falun, od čehož je odvozeno i její jméno. Když byla vytěžená ruda dlouho na vzduchu, tak se z ní vytvořil tzv. rödmull. Tento rödmull obsahuje kromě mědi nebo železa i limonit (oxid železitý), oxid křemičitý a zinek, což je  právě ta kombinace, která vytváří konzervační efekt pro dřevo. Železo je původně žlutá okrová, ale stane se červenou po zahřátí. Po zahřátí se rödmullen vypaluje a tím se získají konečné jemné barevné pigmenty.

Recept na barvu

Na videu si můžete prohlédnout jak se taková barva faluröd ve městě Falun vyrábí.

Tato barva se dělá ve vroucí vodě z pšeničné a žitné mouky, lněného oleje a červeného pigmentu. Barva se stále dělá ručně, a to pouze v jedné varně ve Švédsku právě ve Falunu.

Jen velmi malá část této červené barvy je exportována, protože se očekává, že zásoby červeného pigmentu, který se používá na její výrobu dojdou do roku 2090.

RGB 128, 24, 24
CMYK 0, 81, 81, 50

Zdroj

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Švédská červená Faluröd

 • Profilový obrázek
  2017-06-02 (10:01)
  Permalink

  Dobrý deň. Aká je dostupnosť na kúpu tejto farby?

  Ďakujem za odpoveď.

  Reagovat
  • Sverige.cz
   2017-06-06 (20:25)
   Permalink

   Dobrý den, popravdě nevím, ale je to jedna z neprodávanějších barev ve Švédsku, takže jsem přesvědčen, že problém odběru od výrobce by neměl být totálně žádný problém.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *