Švédové a sport – kdo jsou úspěšní švédští sportovci a jakým sportům Švédsko vládne?

Zeměpisná poloha Švédska předurčuje tuto zemi k statutu ráje zimních sportů. Mezi zcela nejpopulárnější patří, jak jistě nemusím zmiňovat, lední hokej, v němž patří Švédové mezi absolutní světovou špičku.

Henrik Lundqvist, švédská hokejová legenda (zdroj Wikipedia, autor Krm500)
Henrik Lundqvist, švédská hokejová legenda (zdroj Wikipedia, autor Krm500)

 

Živé přenosy důležitých hokejových zápasů jsou vždy sledovány miliony Švédů. Každoročně bojují o nejpřednější pozice na mistrovstvích světa a pravidelně si s sebou domů odvážejí cenný kov na hrudi. Za posledních pět let pouze jedenkrát, a to v roce 2012, musela národní reprezentace tří korunek odjet s prázdnou. Švédsko patří všeobecně mezi nejlepší školy moderních brankářů v ledním hokeji, o tuto reputaci se zasloužili zejména kvalitní a extrémně nadaní hráči v čele se současnými suverény Viktorem Fasthem, Jonasem Gustavssonem či Henrikem Lundqvistem.

Henrik Lundqvist, rodák z Åre, byl sice předurčen k lyžování, svou zálibu si ale našel v bruslení a poté i v lapačce. Jeho talent byl nepřehlédnutelný. Ve svých devatenácti letech započal svou profesionální kariéru jako hokejový brankář v Götteborgu a již za pět sezón přestoupil do zámořské NHL, kde si svými excelentními výkony vydobyl post brankářské jedničky v klubu New York Rangers, kde se letos výrazně zasloužil o postup do finálových bojů o Stanley Cup, o který se popere s týmem Los Angeles. Kromě silné brankářské základny Švédsko disponuje i širokým výběrem samotných hráčů. Za zmínku stojí Peter Forsberg či Mats Sundin. Několikanásobní mistři světa a olympijští vítězové patří k největším legendám ledního hokeje vůbec.

Kromě velmi oblíbeného ledního hokeje je populárním sportem samozřejmě také lyžování. Světovou velmocí v alpském lyžování se Švédsko však stalo až v 70. letech, kdy na sjezdovkách suverénně úřadoval Ingemar Stenmark. Nezapomenutelný slalomář už dlouhá léta drží rekord v počtu vítězství v historii mezinárodních závodů v alpském lyžování. Vedle vítězství v 86 závodech světového poháru, je nositelem čtyř titulů z mistrovství světa a dvojnásobným olympijským vítězem z roku 1980 v Lake Placid z obřího slalomu a slalomu. Ve šlépějích švédských lyžařských úspěchů pokračovala Anja Pärsonová, na začátku nového tisíciletí téměř nepřemožitelná lyžařka. Během své plodné kariéry se stala desetinásobnou světovou šampionkou a olympijskou vítězkou, v roce 2007 dokonce jako historicky první sportovkyně vybojovala světové zlato ve všech pěti alpských disciplínách.

Anja Pärson (zdroj Wikipedia, autor Arthur Mouratidis)
Anja Pärson (zdroj Wikipedia, autor Arthur Mouratidis)

 

Zajímavůstkou švédského lyžování, tentokráte běžeckého, je tzv. Vasův běh neboli Vasaloppet. Běhává se již od roku 1922, každoročně první neděli v březnu, ve švédské provincii Dalarna. Zájem a touha zdolat dlouhou devadesátikilometrovou trať je mezi lidmi obrovská – pravidelně se závodu zúčastňuje okolo 16.000 nadšenců.

Skandinávská země však není jen „ledovým královstvím“. Je kolébkou sálového sportu innebandy, pro většinu z nás spíše známý pod názvem florbal. I když se začal hrávat již před 80. rokem, na světovou scénu se dostal až v roce 1996, kdy bylo zorganizováno první MS mužů. Mistrovství je konáno každé dva roky a během prozatímních devíti ročníků mateřská země tohoto sportu pouze dvakrát nedokázala utržit celkové vítězství a drží se tak se sedmi zlatými a dvěma stříbrnými medailemi na ostatním vzdálenému vrcholu. S nejlepším týmem má Švédsko samozřejmě i nejlepšího florbalistu jednotlivce, tím byl pro rok 2013 právem vyhlášen Rasmus Enström.

I když se může na první pohled zdát, že těžiště stolního tenisu je na asijském kontinentě, tak právě Švédsko se může pyšnit hned několika úspěchy na různých světových představeních. Mezi historicky nejúspěšnější hráče stolního tenisu patří několikanásobný mistr světa ve dvouhře a mužských týmech Jan-Ove Waldner. Ten dokázal ovládnout i turnaj na letních olympijských hrách v Barceloně 1992 a „ukradnout“ tak zlatou medaili v královské disciplíně, mužské dvouhře, čínským pingpongovým velevládcům.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *