Suvenýry ze Skandinávie: Sobi, vlna i pendrek pro mlsné jazýčky

Míříte do Skandinávie a přemýšlíte, po jakých suvenýrech se poohlédnout? Co si koupit, abyste si kromě zážitků přivezli i kousek severní Evropy? Poradíme vám, nechte se inspirovat.

1. Pozor, sob!

Severská krajina je nepředstavitelná bez sobů. Tahle mohutná zvířata tu dokonce soupeří i s auty o přednost na silnicích, proto se není čemu divit, že značky „Pozor, sob“ jsou nutné! Staly se i typickým suvenýrem. Netoužíte-li zrovna po dopravní značce, pořiďte si plyšového soba nebo tašku či hrneček se sobem. Soby, losy nebo medvědy můžete vidět také přímo, na některých místech ve Stockholmu.

Sob kam se podíváš... (autor Jörgen Wiklund, zdroj imagebank.sweden.se)
Sob kam se podíváš… (autor Jörgen Wiklund, zdroj imagebank.sweden.se)

 

2. Trollové a Vikingové

Nejen v Norsku, ale i ve Švédsku všude narazíte na figurky trollů, bájných mytologických postav. Tihle potomci obrů rozhodně nebyli žádnými míliusy, stejně tak jako Vikingové, kterými se to v obchodech se suvenýry jen hemží. Byli to mořeplavci, vydávající se na loupeživé výpravy do Evropy. Ve Skandinávii zanechali nesmazatelné stopy.

3. Něco na zahřátí? Vlnu!

Přestože norské pobřeží otepluje Golfský proud, severská zima zalézá hluboko pod kůži. Pořiďte si tu kvalitní vlněné oblečení a doplňky jako pletené ponožky, šály a čepice. Letí složité „norské vzory“ s hvězdami a ornamenty. Zahřejete se a navíc budete styloví a šik.

wedding dress sketch
Skandinávské vzory pozná asi většina z vás (autor Sofia Sabel, zdroj imagebank.sweden.se)

 

4. Kdo nefandí, není seveřan!

Abyste byli styloví, nemusíte oblékat jen norské vzory. Zvlášť hokejoví fanoušci si jistě rádi pořídí švédský, finský nebo norský hokejový dres. Skandinávský hokej je totiž synonymem pro elitní hru. Pro sportovní fanoušky je dres jasná volba.

5. Červení dalarnští koně

Potrpíte si na suvenýry s nádechem folkloru? Pak právě na vás ve Švédsku čekají malovaní dřevění dalarnštní koníci dalahästa. Ti nejtypičtější mají červenou barvu. A proč „dalarnští“? V provincii Dalarna v 15. století vypuklo povstání, vedoucí až k odtržení Švédska od tehdejší Kalmarské unie. Švédové jsou na to velmi pyšní.

Dalárští koníci (autor Amanda Westerbom, zdroj imagebank.sweden.se)
Dalárští koníci (autor Amanda Westerbom, zdroj imagebank.sweden.se)

 

6. Laponské lovecké nože

Laponské čili sámské nože či „finky“ jsou chloubou každého sběratele, o jejich funkčnosti ani nemluvě. Lovecké nože Laponců, nejstarších obyvatel Skandinávie, mají ergonomickou rukojeť zpravidla ze severské břízy. Pevná a ostrá čepel je samozřejmostí.

Velmi častým materiálem pro rukojeti je také sobí paroží (autor Jessica Lindgren, zdroj imagebank.sweden.se)
Velmi častým materiálem pro rukojeti je také sobí paroží (autor Jessica Lindgren, zdroj imagebank.sweden.se)

 

7. Pipi Punčochatá

Kdo by neznal Pipi Dlouhou punčochu, Děti z Bullerbynu nebo Karkulína ze střechy? Jejich autorka Astrid Lindgren žila ve švédském městečku Vimmerby a později ve Stockholmu. Kromě knížek a DVD si můžete koupit i plakáty, penály a jiné předměty s jejími hrdiny nebo rovnou Pipinu punčochu.

Pipi žije (autor Lena Granefelt, zdroj imagebank.sweden.se)
Pipi žije (autor Lena Granefelt, zdroj imagebank.sweden.se)

 

8. Exotický pendrek alias salmiakki

Všudypřítomnou finskou gastronomickou pochoutkou jsou salmiakki – bonbony se zvláštní sladko-slanou pendrekovou chutí. Někteří  by se po nich utloukli, pro jiné jsou  spíše „exotickou částí Finska“. Ochutnat je každopádně musíte. Na koho by byly moc výrazné, může zkusit pendrekový likér či jiné pendrekové laskominy.

9. Něco pro „čokoládové jazýčky“

Vlajkovou lodí finských čokolád je značka Fazer. Kromě tradiční Geishy si tu všichni rádi pochutnávají i na mentolových bonbónech Fazermints nebo na čokoládě Karl Fazer s lékořicí. Švédskou čokoládovou „big brand“ je zase Marabou. Pro všechny mlsné jazýčky ideální volba.

10. Brusinky, brusinky, brusinky

Věděli jste, že severské brusinky jsou až třikrát zdravější než ty běžné evropské? V severských lesích rostou ty nejlahodnější brusinky, které patří do sladkých i slaných pokrmů anebo se mlsají jen tak. Všechny určitě potěší fakt, že na rozdíl od jiných místních laskominek jsou brusinky levné i pro našince.

Brusinky a borůvky snad rostou úplně všude (autor Pavel Stanco)
Brusinky a borůvky snad rostou úplně všude (autor Pavel Stanco)

 

Už se vám sbíhají sliny? Těšíte se, až se obléknete do norských vzorů a na poličku si doma postavíte figurku trolla? Tak hurá na cestu. Navštivte letecky Skandinávii, sobi už čekají!

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *