Sundsvall

Sundsvall je město ve středním Švédsku ležící u Botnického zálivu, v provincii Västernorrland, asi 395 km severně od Stockholmu. V současnosti zde žije zhruba 49.400 obyvatel.

Při pohledu z Norra a Södra Stadsberget spatříte Sundsvall vklíněný mezi ústí řek Ljungan a Indalsälven. Chráněné zátoky přitahovaly v 6. století kupce, jak o tom svědčí pohřebiště Högom blízko Selångeru. Vedle selångerského kostela z 12. století leží St Olofs Hamn, výchozí bod pro obchodní mise a poutě do norského Nidarosu (Trondheim).

Sundsvall byl založen v roce 1624. Na výsluní se ocitl v polovině 19. století po spuštění parní pily. První parní pila ve Švédsku byla vybudována v roce 1849 v Tunadalu a v dobách, kdy nastal největší rozkvět tohoto průmyslu, pracovalo jen třeba na ostrově Alnön 19 pil poháněných parním strojem.

V roce 1888 lehla popelem značná část centra Sundsvallu. Dochovala se nicméně železniční stanice, v jejichž pěkných dřevěných útrobách nyní sídlí Casino. Z popela se zrodilo velkolepé “kamenné město”. Na náměstí Stora Torget se tyčí socha zakladatele, krále Gustava II. Adolfa, a náměstí vymezuje radnice a Hirschska Huset s výstředními vížkami a věžičkami. Pozornost v ulici Storgatan si zaslouží nově zrekonstruovaný Hotell Knaust, postavený roku 1890, se skvostným mramorovým schodištěm. Blízko přístavu najdete kulturní centrum Kulturmagasinet, jehož součástí je i městská knihovna a Sundsvalls Museum.

Na Norra Stadsberget (severní hora) se rozkládá Sundsvalls Stadspark se souborem budov z Medelpadu, zvířecími výběhy a rozhlednami. Venkovní rekreční centrum na Södra Stadsberget (jížní hora) má dobrodružné stezky pro děti.

Okolí

Mnoha upomínkami na dřevařský průmysl se může pochlubit Alnön, spojený se Sundsvallem mostem Alnöbron. Tamní kostel z 13. století vyniká dřevěným interiérem a středověkými malbami a sochami. Vyplatí se zavítat rovněž do rybářské vesnice Spikarna.

Asi 26 kilometrů na jihovýchod od Sundsvallu narazíte na Galtström, první železárny v Medelpadu, založené roku 1695, ale nyní zrekonstruované.

Do Sundsvallu se můžete dostat po silnici E4 vedoucí od Stockholmu na sever Švédska, po železnici nebo letecky na letiště Midlanda, které se nachází severně od města Timrå, což je asi 15 kilometrů do centra města.

www.sundsvall.se

Čerpáno z

  • Wikipedie
  • Společník cestovatele ŠVÉDSKO, vydavatelství IKAR 
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *