Recenze: Jonas Jonasson – Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Nedávno jsem dočetla ve Švédsku velmi oblíbenou knihu Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann, jejíž filmové ztvárnění před pár týdny dorazilo i k nám do České republiky pod názvem Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel.

Když se sem tam zatoulá na procházce nějaký dědeček, není to žádná velká novinka. Když ale zmizí před začátkem narozeninové oslavy Allan Karlsson, rozpoutá se kolem toho úplné pozdvižení. Proč? Protože Allan není úplně obyčejný děda z domova důchodců, Allanovi je dnes přesných 100 let, ale myslí mu to, jako by mu táhlo teprve na 60. Proč by čekal až sfoukne všech sto svíček na Prinsesstårta, on vezme osud možná naposledy do svých rukou a prostě si vyskočí z okna svého pokoje a vydá se na cestu…doslova do neznáma. Podle mého názoru by moc daleko asi nedojel, kdyby mu do cesty osud nepřihrál jeden setsakramentsky naditý kufr.

Neuběhne ani pár dnů a po Allanovi jde gang zločinců Never again, švédská policie a do toho se díky nešťastným shodám náhod přimotá pár mrtvol, slonice Sonya, skoro-veterinář-skoro-architekt a věčný skoro všechno Benny, zloděj Julius a zrzka Gunilla.

 

Film v mnohém připomíná road movie ve stylu Forresta Gumpa, Járy Cimrmana nebo Švejka, kdy se Allan díky absurdním náhodám dostane od vyhazování mostů ve Španělsku za vlády Franca k projektu Manhattan a prezidentu Trumanovi. Nechybí ani studená válka, pobyt v blázinci, bývalý ministerský předseda Churchill, Mao Ce-tung nebo Stalin (ne všechny postavy se ale do 114 minutového filmu vejdou). Proto se musím se přiznat, že kniha mne osobně oslovila více než film. Nutno ale poznamenat, že v kině se ale místy smálo skoro celé publikum, doma jsem se tak maximálně smála já u lampičky.

A kdo vlastně ten Allan Karlsson je ? Jeden obyčejný člověk, na kterého už křičelo hodně lidí, i někteří diktátoři.

Autor článku Marta Slepánková

Základní informace

 • Název v češtině: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
 • Název ve švédštině: Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
 • Režie: Felix Herngren
 • Scénář: Felix Herngren, Hans Ingemansson
 • Předloha: Jonas Jonasson (kniha)
 • Hrají: Robert Gustafsson (Allan Karlsson), Iwar Wiklander (Julius), David Wiberg (Benny), Mia Skäringer (Gunilla), Jens Hultén (Gäddan)…
 • Rok výroby: 2013
 • Země: Švédsko
 • Délka: 112 min
 • Žánr: Komedie

Odkazy

Knihu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel si můžete koupit také jako audioknihu.

Zpět na Švédská kinematografie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Recenze: Jonas Jonasson – Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

 • Profilový obrázek
  2014-07-08 (10:58)
  Permalink

  Film jsem neviděla, knihu četla, ale zhruba v 1/3 ji odložila.
  Fantazie autorovi skutečně nechybí a zpočátku jsem Alanovi fandila a těšila se, jak to upjaté sestře Alici v domově natře. Jenže od SPOILER prvního zabití byl příběh méně a méně uvěřitelný. Připadala jsem si jako u čtení červené knihovny, kde všechny problémy a překážky jsou jako zázrakem vyřešeny a ústřední pár (resp. skupina v tomto případě) žije šťastně až do smrti.

  Představivost je krásná věc, ale autorovi při psaní této story vymkla z rukou. Pestré líčení to sice trochu zachraňuje, ale zbytečná vulgarita zase shazuje dolů.

  Příliš velká očekávání, jak skvěle si počtu, byla zklamána.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *